Merkovity_Norbert

A digitális nyilvánosság jogi, politikai aspektusai kutatócsoport


Vezető kutató:

Merkovity Norbert, PhD habil
merkovity[@]juris.u-szeged.hu


A nyilvánosság szoros összefüggést mutat a kommunikációval és a láthatósággal, valamint normatív szempontból megkönnyíti a demokratikus folyamatokat. A közösségi oldalak kivirágzása a nyilvánosság radikális növekedéséhez vezetett. Hannah Arendt a nyilvánosság prototípusának az ókori görög agorát és a római fórumot tekintette. Amíg az agorákból vagy fórumokból nem volt túl sok, addig manapság agorák milliói működnek a közösségi oldalakon. A kutatócsoport ezen oldalak jogi és politikai aspektusait vizsgálja.

A Kutatócsoport főbb kutatási/fejlesztési területei:

A nyilvánosság praktikus megközelítése szerint az emberek és a kormányzás ennek köszönhetően találkoznak: társadalmi konfliktusokat kezelnek, létrejön a legitimitás, és számon kérhetők a hatalommal bíró személyek. Ugyanakkor a nyilvánosságot nem kezelhetjük egyetlen egységként. Megkülönböztethető a politikai és a kulturális nyilvánosság, amelyeket különböző, de a digitális korban mégis összefonódó jogi normák hatnak át. Továbbá, a nyilvánosság önálló alapelvi követelményként jelenik meg az alapjogokban, a hatósági eljárásokban, amelynek jelentéstartalmai (követelményei) eltérnek a politikai és a kulturális nyilvánosság komponenseitől, ugyanakkor a hasonló kihívások és technológiai azonosságok indokolják e nyilvánosság-koncepció integrált megközelítését.
A kutatócsoport tevékenysége a digitális nyilvánosság jogi, illetve politikai jellemzőinek egyes megjelenéseit vizsgálja, mint például:
- Alapjogok és a szerzői jog
- Közérthetőség és nyelvi akadályok leküzdése a digitális térben elérhető jogi szövegtípusokban
- A végfelhasználók információhoz és digitális tartalmakhoz való hozzáférésének joga és a territorialitás kérdése a határokon átnyúló internetes felhasználások jogosítása tekintetében
- A tárgyalások, illetve az eljárások médiában való megjelenése, közvetítése, azon belül a médianyilvánosság eljárásra és felekre gyakorolt hatása
- Az álhírek és a dezinformáció elleni fellépés eszközei.
- Politikai ellenségképzés a digitális térben.
- A választói magatartás és politikai kommunikációs stratégiák átalakulása a digitalizálódó társadalomban.

A Kutatócsoport tagjai:

Harkai István, PhD, adjunktus
Juhász Krisztina, PhD, adjunktus
Márki Dávid, PhD, tanársegéd
Mezei Péter, PhD habil, egyetemi tanár
Stumpf Péter Bence, tanársegéd
Szabó Palócz Orsolya, tudományos segédmunkatárs
Tóth Judit, PhD, egyetemi docens



*

«||»

Széchenyi 2020 ESBA