A két intézményben felhalmozott tudás egyesítésével a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre. Az együttműködési megállapodást 2025. május 28-án írta alá Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese.
Laborlátogatáson vett részt a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet delegációja az SZTE TTIK Fizikai Intézetben, majd a Rektori Épületben Prof. Dr. Széll Márta stratégiai rektorhelyettes előadását hallgatták meg a Szegedi Tudományegyetemről és az Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központról.
           |
Képgaléria a delegáció programjairól. Fotó: Bobkó Anna |
Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese ismertette az Intézet tudományos eredményeit, szolgáltatásait, majd Prof. Dr. Osvay Károly tartott előadást az SZTE transzmutációs projektről.

Prof. Yuxin Leng
Az együttműködési megállapodás aláírását megelőző megbeszélésen megtudtuk: a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet (Shanghai Institute of Optics and Fine Mechanics –SIOM) a Kínai Tudományos Akadémia legrégebben alapított optikai-lézeres kutatóintézete, amely tavaly ünnepelte fennállásának 60. évfordulóját. Fő profilja a nagy intenzitású, impulzus üzemű lézerek kutatása és fejlesztése, valamint azok alkalmazása. Az Intézet egyik tudományos célja, hogy a világon elsőként hozzon létre egy 100 PW csúcsteljesítményű lézerrendszert. A projektet a Kínai Tudományos Akadémia támogatja, a várhatóan közel tíz éven át tartó kutatás-fejlesztés fokozatos megvalósítása folyamatban van.

Prof. Dr. Osvay Károlytól megtudtuk: az SZTE IKIKK Fotonika és Lézerfizika Kompetenciaközpont keretein belül működő SZTE Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratóriumában illetve a Fizikai Intézetben mind a lézerfejlesztés, mind a lézerek récsecske gyorsítására és neutron keltésre vonatkozóan évtizedek alatt értékes tudásbázis halmozódott fel, amelyeket az ELI-ALPS-ban alkalmaznak. Az oktatási-kutatási együttműködés kapcsán a szegedi egyetem és a SIOM közös kísérleteket tervez, amelyek eredményeként a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre.
IKIKK-infó