2024. május 7., kedd English version
Archívum  --  2008  --  6. szám - 2008. április 7.  --  Egyetemi élet
Számítógépes modellezés a természettudományokban
A természettudományos oktatást és kutatást segítő számítógépes technikák továbbfejlesztésére, új módszerek kidolgozására uniós támogatással közös programot indított az SZTE és az Újvidéki Egyetem. A felsőoktatási intézmények egy-egyhetes, egymásra épülő, a számítógépes modellezéssel foglalkozó intenzív tanfolyamot szerveztek márciusban Szegeden, április elején pedig Újvidéken.
Karsai János, az SZTE ÁOK Orvosi Informatikai Intézetének docense, a kezdeményzés hazai vezetője elmondta, az Interreg program támogatásával megvalósuló projektben fejlesztőként Szegeden tíz szakember vesz részt. A tükörprojektként a határ két oldalán megvalósuló program fő feladata az intenzív tanfolyamok hét kurzusának előkészítése, a tematikák kidolgozása, a magyar, szerb és angol nyelvű tananyagok, jegyzetek elkészítése, illetve azok kipróbálása volt.
 
Az intenzív képzés része volt a méréstechnika is.
 
A Szegeden március végén rendezett egyhetes intenzív tanfolyamon három csoportban mintegy hatvanan vettek részt. Tizenheten Vajdaságból érkeztek – a magyar nemzetiségű tanárok és kutatók mellett szerb anyanyelvű résztvevők –, de jöttek hallgatók Erdélyből, valamint Bulgáriából is. Az interdiszciplináris tanfolyamon foglalkoztak a számítógéppel segített matematikai modellezéssel, a fizikai, biológiai kémiai modellek számítógépes vizsgálatával, a geometriai struktúrák modelljeivel, a statisztikai feldolgozásokkal, a jelfeldolgozással és intelligens méréstechnikával, illetve a számítógépes molekulatervezéssel, valamint a gyógyszerésztudományi alkalmazásokhoz kapcsolódva a molekula-kölcsönhatások számítógépes modelljeivel is.
Az egyetemi docens hangsúlyozta, a képzési tematikát az SZTE matematikai, informatikai és gyógyszerésztudományi doktori iskolái már befogadták. Karsai János reményét fejezte ki, hogy egy-két éven belül akkreditált pedagógus-továbbképzésként is rendezhetnek hasonló tanfolyamokat.
Takácsi Árpád, az Újvidéki Egyetem professzora elmondta, a két felsőoktatási intézmény tavaly júniusban kezdődött közös projektje jól halad. A vajdasági egyetem összesen 50 ezer euró uniós támogatást nyert el, melyet 6 ezer eurónyi saját forrás egészít ki. A programban Újvidéken összesen tízen – köztük hét oktató és kutató:  matematikus, informatikus, fizika- és kémiatanár – dolgoznak.
F. J.
Bezár