2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  6. szám - 2008. április 7.  --  Egyetemi élet
Fókuszban a bioenergia
A 2006-ban indult, s 2008 májusában záruló „Bioedith – Bioenergia, Dél-alföldi Integrált Technológia Fejlesztési Hálózat” program szakmai tapasztalatairól, az ehhez kapcsolódó legfrissebb kutatási eredményekről rendeztek tudományos tanácskozást Szegeden.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal által támogatott, a Baross Gábor Program keretében konzorciális formában megvalósuló projektet a Dél-Alföld Fenntartható Környezetéért Alapítvány (DAFKA) vezeti, a részt vevő partnerek a Szegedi Tudományegyetem Dél-alföldi Élet- és Anyagtudományi Kooperációs Kutatási Központ (DEAK), a Békés Megye Fejlődéséért Egyesület és a „VVK” Vállalkozás és Vidékfejlesztési Kht. Az április 3-i nemzetközi konferencián a Bioedith bemutatása mellett a Nyugat-Romániai Regionális Fejlesztési Ügynökség és a Szegedi Tudományegyetem szakemberei tartottak előadásokat egyebek között a megújuló energia területén szóba jöhető román-magyar együttműködésről, a biomasszáról, a bioetanol és a biohajtóanyag előállításáról, a biohidrogén és biogáz termelésének lehetőségeiről, valamint a hidrogén előállításának kémiai lehetőségeiről.
A projekt alapvető célkitűzése a minél szélesebb regionális kutatás-fejlesztési hálózat létrehozása a megújuló energia és a környezetvédelem területén – mondta lapunknak a DAFKA kuratóriumának elnöke. Eddig már több mint negyvenen (vállalkozások, önkormányzatok, mezőgazdasági kamarák, hivatalok, kutatóközpontok és -intézetek) csatlakoztak a hálózathoz, ami Komarek Levente szerint magyarországi viszonylatban mindenképpen kiválónak mondható. A létrejött tömörülés az SZTE, illetve a DEAK Zrt. kutatási potenciáljára épít, a másik három konzorciumi partner a szervezési és a koordinálási feladatokat végzi.
A Bioedith tevékenységi köre – mint az a konferencián is kiderült – a régió biomassza-termelésre alkalmas területeinek feltérképezésére, környezettechnológiai vizsgálatokra terjed ki, de a program keretében folytatnak a terményekhez szabott technológiák kialakítására irányuló kísérleteket a bioetanol-gyártás tekintetében, illetve vizsgálják azt is, miként lehetne bioetanol-gyártásra alkalmassá tenni a leállított cukorgyárakat.
Komarek Levente kifejtette: az egyre szélesedő hálózatot a Bioedith lezárulása után is tovább kívánják működtetni. Ennek érdekében folyamatosan pályáznak, illetve a csatlakozott tagok közül minél többet szeretnének bevonni a szintén a Baross Gábor Program finanszírozásában működő 2007-2009-es Etaklasz projektbe. Ez poliszacharidalapú bioetanol-klaszter létrehozására irányul, melynek keretében cukoralapú anyagokból kívánnak bioetanolt előállítani.
P. M. L.
Bezár