2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  6. szám - 2008. április 7.  --  Egyetemi élet
Egy maratoni előadás tanulságai
Nyolcórás maratoni tudományos előadást tartott Kasza Péter Ferenc (képünkön), az SZTE ÁJTK Közigazgatási Jogi és Pénzügyi Jogi Tanszékének egyetemi adjunktusa „A közigazgatási hatósági eljárás elméleti és gyakorlati kérdései” címmel.
A március 20-án reggel 8-tól 16 óráig tartó kísérlet alapötletét Badár Sándor színész a Szegedi Ifjúsági Napokon produkált hét és fél órás „dumarekordja” adta: „Az egyetemi oktatók naponta megcsinálják azt, hogy hat-hét órát beszélnek – jóllehet több részletben –, de ennek semmilyen publicitása sincsen. Az emberek alapvetően nagyon keveset tudnak az egyetemről, és úgy látom, hogy a bulvármédia hatására egyfajta ’bulváregyetem’ képzete is kezd kialakulni, ugyanis amit a sajtóban a szegedi egyetemről és a jogi karról lehet hallani, az egyoldalú és lehangoló kép” – fogalmazott az adjunktus. Ezt a tényt támasztja alá az is, hogy Kasza Péter Ferencet az egyik hírügynökség egy telefonos interjú után készített cikkben professzornak titulálta. „Ezért gondoltam arra, hogy mutassuk meg, itt az egyetemen is vannak olyan emberek, akik tudják azt produkálni, amit például egy színész vagy komédiás, esetleg magasabb színvonalon is, végig értelmes dolgokról beszélve” – hangsúlyozta Kasza Péter Ferenc.
Az adjunktus elégedetlen, bár sikeresen végigtartotta a nyolc órát, és pozitív visszajelzéseket kapott. Mint mondja, a csekély jogi hallgatói érdeklődés miatt bizonyos témaköröket nem tudott úgy hangsúlyozni, ahogyan szeretett volna. „Igazán akkor élénkültem fel, amikor joghallgatók jöttek be. Hálás vagyok a szegedi jegyzőnek, Mózes Ervinnek, aki a hivatalbeli kollégákat sikerrel hívogatta, ennek köszönhetően jó kommunikáció is kialakult az előadás során” – mondta a maratoni rétor.
A közigazgatási hatósági eljárás korábbi szabályait 1957-ben fektették le. A kilencvenes évek végén elindult kodifikációs folyamat azt célozta, hogy az átlagpolgár át tudja tekinteni a hivatali ügymenetet. Öt évig dolgoztak a törvénytervezeten. „Az előadás során három-négy különböző változatot próbáltam bemutatni a törvény-előkészítés különböző fázisaiból, és azt szerettem volna ábrázolni, hogy mennyire sikerült úgy összezavarni a szöveget, hogy ebből egy átlagember már semmit nem ért” – összegezte előadása tartalmát az oktató.
Kasza Péter Ferenc szerint a „rekord” időzítése és a hírverés nem volt egészen megfelelő. Az adjunktus egyelőre nem tervez egyedül, garantált hallgatóság nélkül újabb kísérletet; de mint mondja, annak örül, hogy legalább a helyi média foglalkozott a témával.
Arany Mihály
Bezár