Az SZTE vezető interdiszciplináris magyar egyetem a THE új rangsora szerint
A Times Higher Education új rangsort indított az egyetemek interdiszciplináris területeken elért tudományos eredményei és kiválósága mérésére. A 2024. november 21-én első alkalommal közzétett THE Interdisciplinary Science Rankings szerint a Szegedi Tudományegyetem teljesítménye kiemelkedő: a 251-300. helyezést érte el a nemzetközi mezőnyben, Magyarországon első helyen szerepel.
Átadták az SZTE vándorbölcsőjét: új családtagot ünnepel az egyetem közössége
Hamarosan új lakója lesz a Szegedi Tudományegyetem vándorbölcsőjének. Az országos kezdeményezéshez csatlakozva a vándorbölcsőt azok az egyetemi dolgozók kaphatják meg, akiknek gyermeke vagy unokája születik. Az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Társadalmi Felelősségvállalás Kompetenciaközpont szervezésében november 20-án, a Rektori Hivatal átriumában ünnepélyes keretek között adták át a legújabb kis jövevény családjának a vándorbölcsőt. Dupla öröm, hogy a leendő szülők mindketten az SZTE dolgozói, Girst Gábor tudományos segédmunkatárs a GYTK Farmakognóziai Intézetben, felesége, Girstné Dr. Pigniczki Daniella Éva pedig rezidens (általános orvos) a SZAOK Családorvosi Intézetben.
Közel 3 milliárd forint támogatás érkezik a Szegedi Tudományegyetemre a HU-rizont pályázat kapcsán
A Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ Élő és Élettelen Természettudományi Klaszter 8 projektje több mint 3 milliárd forint támogatást nyert a modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásaihoz kapcsolódó HU-rizont pályázaton. A szegedi universitas kutatói többek között a Cambridge-i Egyetem és a Yale kiválóságaival dolgoznak majd együtt.
Biztonságosabbá teheti az önvezető autókat a szegedi egyetem kutatóinak felfedezése
Az önvezető autók mellett a biológiai kutatásoktól az orvosi képalkotásig sok területen hasznosíthatják majd Mohos Bálint és Halmosi Levente felfedezését. A Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ Mesterséges Intelligencia Kompetenciaközpont kutatói a rangos European Conference on Computer Vision (ECCV) konferencián ismertették a képszegmentálás témakörében született, hiánypótló tudományos cikküket.
Lila fényfestésbe öltözik a Rektori Épület a koraszülöttek világnapján
A koraszülöttek világnapja alkalmából november 17-én, vasárnap 17:45-től 19:45-ig lila színbe borul a Szegedi Tudományegyetem Dugonics téri Rektori Épülete. Az SZTE IKIKK Harmadik Missziós Fejlesztések Klaszter pedig november 18-ára, hétfőn arra buzdítja az egyetemi polgárokat, hogy viseljenek lilát.
Díszdoktorokat avattak az Egyetem Napján, átvette egyetemi tanári kinevezését Karikó Katalin
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói, kutatói, oktatói és munkatársai a tiszta igazság és tudás keresésével mind egy jobb világért dolgoznak – mondta Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora szombaton, az Egyetem Napja alkalmából megrendezett ünnepi szenátusi ülésen. A felelősséget és a patriotizmust emelte ki a Nobel-díjas Karikó Katalin életpályája kapcsán Hankó Balázs. A kulturális és innovációs miniszter egyetemi tanári kinevezést adott át a világhírű biokémikusnak. A szegedi egyetem új díszdoktora lett és talárt ölthetett magára: Kent Cartwright, Bernhard Homey, Sami Ahmed Khalid, Albert Zink és Drew Weissman.
Az SZTE adta be a legtöbb nyertes innovációs projektet - Karikó Katalin előadását vastapssal jutalmazta az Innovációs Nap közönsége
Az innováció támogatásáról, a tudományos eredmények hasznosulásáról, valamint az egyetem és partnerei közötti technológiai transzferről volt szó a Szegedi Tudományegyetem 12. Innovációs Napján. Karikó Katalin saját felfedezésének innovációs történetét mesélte el a közönségnek. Az ünnepségen átadták az SZTE Innovációs Díjait.
Szegedre figyel a világ - elkezdődött az mRNS-konferencia
A tudomány fővárosává vált Szeged két napra. 15 országból érkeztek az mRNS-technológiával foglalkozó sztárkutatók, köztük a Nobel-díjas Karikó Katalin és Drew Weissman. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatának kiemelkedő eseménye a november 7-8-i, a Szegedi Tudományegyetemen rendezett konferencia, amely ünnepélyes keretek között vette kezdetét az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
Megmutattuk hol dolgozunk!
A Szegedi Tudományegyetemen második alkalommal került megrendezésre a „Muti, hol dolgozol!” családi nap az IKIKK Társadalmi Felelősségvállalás Kompetenciaközpont Családbarát Alprogramjának szervezésében. Az őszi szünet első napján az SZTE munkatársai behozhatták gyermekeiket az egyetemre egy napra. A résztvevő több mint 40 gyerek számtalan élménnyel lett gazdagabb. Szerencsére pár szülő el is tudta kísérni a csoportot, de a legtöbbüknek az jelentett segítséget, hogy kisiskolásukat biztonságban tudhatták, amíg dolgoztak.
Szegeden tartotta első konferenciáját a Nyugat-Balkán Kompetencia Központ
Első tudományos konferenciáját tartotta október 21-én a Nyugat-Balkán Kompetencia Központ. A konferenciának, melyre a központ nemzetközi konzorciumi partneregyetemeinek kutatói, PhD-hallgatói látogattak el, a Szegedi Tudományegyetem Rektori Épülete adott otthont.
Karikó Katalin inspiráló tanácsokat ad az SZTE Innovációs Napján
Érdekli, milyen kutatások zajlanak Magyarország legjobb egyetemén? Szeretné megtudni, hogyan válhat egy kutatásból sikeres vállalkozás? Kíváncsi, melyek voltak idén a legizgalmasabb innovatív ötletek az SZTE-n, amelyek díjat is értek? Minderre és még sok más izgalmas kérdésre ad választ a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Napja, amelyen Karikó Katalin, az intézmény Nobel-díjas professzora előadást tart!
Az őssejtterápia mellékhatására hívják fel a figyelmet a szegedi egyetem kutatói
A Heliyon folyóiartban jelent meg a Szegedi Tudományegyetem kutatóinak publikációja: Dr. Pankotai Tibor és Dr. Veréb Zoltán az őssejtterápia mellékhatására hívja fel a figyelmet. A felfedezés új eljárások kialakításához vezethet.
Pályázati felhívás fiatal kutatók részére
Az SZTE IKIKK pályázatot hirdet a Szegedi Tudományegyetem fiatal kutatói részére diagnosztikai és terápiás orvosbiológiai és orvos biotechnológiai eljárások kidolgozásához kapcsolódó kutatási projektek megvalósítására – Prof. Dr. Karikó Katalin támogatásával.
A világ vezető mRNS kutatói tartanak előadást a Szegedi Tudományegyetemen a 2024. novemberi nemzetközi konferencián
A szegedi mRNS konferenciát a Novo Nordisk Alapítvány támogatja. A 2024. novemberi rendezvény részleteire, a kivételes lehetőségeket biztosító hírvivő molekulával kapcsolatos aktuális tudományos eredményekre kíváncsi újságírók az SZTE 2024. szeptember 12-i sajtótájékoztatóján kérdezhetik – többek között – a programhoz online csatlakozó Nobel-díjas Karikó Katalint.
Roma ifjúsági vezetőképzés a Szegedi Tudományegyetemen
Magyarországon egyedülálló roma ifjúsági vezetőképzést indított a Szegedi Tudományegyetem Társadalmi Felelősségvállalás Kompetenciaközpontja roma közösségükért tenni akaró, vagy már dolgozó fiatal romák és roma fiatalokkal foglalkozó szakemberek részére.