Június 27-én kerül megrendezésre a Kutatók Éjszakája. A Szegedi Tudományegeyetem 3D Központja idén is szeretettel várja a 3D nyomtatás és telemedicina iránt érdeklődőket.
A több standon futó programot azzal a szándékkal állítottuk össze, hogy betekintést nyújtsunk abba, hogy az additív gyártás és a telemedicina milyen módokon tud innovatív megoldásokkal szolgálni az egészségügyi kihívások megoldásába.
A hozzánk ellátogatók számos interaktív bemutató révén ismerkedhetnek meg a 3D képalkotás, modellezés, a 3D nyomtatás, valamint a telemedicina alkalmazásaival, és a legújabb vívmányaival. Többek között megismerhetik a szálolvasztásos 3D nyomtatók alkatrészeit, a nyomtatás mentetét, kipróbálhatják magukat a digitális szobrászkodás területén, ízelítőt kaphatnak a digitális arcrekonstrukció folyamatából, orvoskollégák irányítása mellett megtapasztalhatják az állkapocscsont műtét és a gerincvelői érzéstelenítés nehézségeit, betekintést nyerhetnek a 3D szövetnyomtatás rejtelmeibe, kipróbálhatnak többféle, távoli orvoslásra alkalmas eszközt.
A programot sokféleségéből eredően felnőtteknek és gyereknek egyaránt ajánljuk: a felső tagozatos általános iskolásoktól kezdve, a középiskolásokon át, az egyetemisták és a már egyetemet végzettek is könnyen találnak majd számukra érdekes témát és területet.
A rendezvény az előző évekhez hasonlóan a 3D Központban, a Tisza Lajos krt. 107. szám alatt kerül megrendezésre.
A programot öt turnusban rendezzük meg, melyek 17, 18, 19, 21 és 22 órakor kezdőnek.
A program ingyenesen látogatható, de REGISZTRÁCIÓ A RENDEZVÉNYRE KÖTELEZŐ!
Ajánljuk társintézeteink izgalmas programjait:
-
SZTE Fizika Intézet
A fizika több, mint gondolnád! Az SZTE Fizikai Intézet a Kutatók Éjszakáján négy előadással készül: fizikai kísérletes show-t tekinthetnek meg az érdeklődők, illetve a Formula 1 fizikai hátterével és a gravitációs hullámok titkaival ismerkedhetnek meg. A standos bemutatók során pedig a fizika legkülönbözőbb területeibe engednek betekintést az intézet kutatói. Kiderül például mi a légköri aeroszolok sötét oldala, hogyan lehet lézerrel röntgen CT-t generálni és mikroszkópokon keresztül lehet ismerkedni a világ részleteivel.
-
SZTE Biobank open night
Az SZTE Biobank az egyik legnagyobb magyar biobank, mely több százezer kutatási mintát tárol. Minőségbiztosított működéséből adódóan látogatóknak csak igen ritkán és korlátozottan megtekinthető. A látogatás során bemutatásra kerül, hogy hogyan tároljuk a biológiai mintákat. Milyen tárolócsöveket és technológiákat alkalmazunk az egyedi azonosításra. Bejárásra kerül a biobanki infrastruktúra, bemutatjuk a biobank teljes működését.
-
Őssejtek és mesterséges szövetek
Betekintést nyújtunk az őssejtek differenciációjába. A laboratóriumban bemutatjuk, hogyan lehet megvizsgálni, hogy sikeres-e egy ilyen kísérlet. Megnézzük, hogy hogyan záródik egy kísérleti seb és hogyan segítenek ebben az őssejtek. Bemutatjuk, hogyan lehet lágyszöveteket 3D-ben nyomtatni.