Kutatás

3D nyomtatott fém tüskék lehetővé teszik erősebb hibrid fém-kompozit kötések kialakítását

fem_tuske

A Melbourne-i RMIT egyetemen 3D nyomtatott, 1 mm vastag, négyzetháló csúcsain elrendezett tüskékkel ellátott titán lemezek kötéserősségét vizsgálták szénszálas kompozit műanyag mintákkal. A tüskék hatására 19-, illetve 11-szeres kötéserősség-növekedést mutattak ki két különböző terhelési mód esetén a sima felületi kötéshez képest. Ezt kihasználva szabadtengelyes fémnyomtatási technológiák (pl. DED) alkalmazásával erős fém-kompozit felületi kötések hozhatók létre nagy tervezési szabadság mellett.


Forrás: 3printr.com


archimat

Projektjeink

Projektjeink

2023. április 24.
1 perc

Anyagtudomány és fotonika

Az „Anyagtudomány és fotonika” projekt általános célja a résztvevő kutatócsoportokban a TKP2020 Intézményi Kiválósági Program folyamán elkezdett alapkutatások és az ezekre épülő alkalmazott és kísérleti fejlesztések megerősítése a nemzetvédelem és nemzetbiztonság növelése érdekében. A projekt keretein belül egyedi kihívásoknak megfelelő nyomtató alapanyagok fejlesztése mellett olyan tervezési metodikák és protokollok meghonosítására és fejlesztésére törekszünk, amelyek segítségével térben optimált tulajdonságú és a környezeti terheléshez igazodó viselkedésű, ún. funkcionálisan gradiens anyagok nyomtathatók.
Projekt azonosítószáma: Anyagtudomány és fotonika - TKP2021-NVA-19
A projekt weboldala

Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium

A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium (KTNL) többcélú ipari innovációs kapacitások és kompetenciák felépítését és fejlesztését végzi. Fő célja olyan „innovációs tér” fizikai és tartalmi megvalósítása, ami az ipar és ennek meghatározó elemeként a kapcsolódó többcélú ipar digitalizációjában, kutatásában és fejlesztésében nemzeti és regionális szinten is kulcsszerepet játszik.
Projekt azonosítószáma: 2022-2.1.1-NL-2022-00012
A projekt weboldala