Az SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont és a Somogyi-könyvtár rendezvény-sorozata dr. Pongó Tamás előadásával folytatódott október 9-én.
Kutatásában járja körül a cyberbullying témakörét dr. Pongó Tamás Phd egyetemi adjunktus, az SZTE IKIKK Digitális Társadalom Kompetenciaközpont "Digitalizáció és demokrácia" kutatócsoportjának tagja. A Somogyi-könyvtárban tartott előadásában felhívta a figyelmet az internetes bántalmazás észlelhető tüneteire.
Mit tehet ez ellen a gyermek? – vetette fel a kérdést az előadó. Egy kortárs mentor sokat segíthet a helyzeten, hiszen a kortárs az első védvonal, aki tud a társán segíteni. Fontos azonban, hogy a gyermek tudjon és merjen szólni a felnőttnek és az is, hogy mentse a bántalmazásról szóló bizonyítékokat, ne törölje ki azokat.
Mit tehetnek a tanárok? – tippeket adott Pongó Tamás és röviden bemutatta azokat a lehetőségeket és információs forrásokat, amelyekkel a pedagógusok élhetnek. Ilyen például a saferinternet weboldal, amely tanácsokkal látja el és segíti a gyermekeket, a szülőket, a tanárokat és a gondviselőket a digitális kérdésekkel és a gyermekek online bántalmazása elleni küzdelemmel kapcsolatban.
Mit tehetnek a szülők? Nagyon fontos az őszinte bizalmi viszony kialakítása a gyerekekkel és hogy már kicsi korban érdeklődjön a szülő, hogy mit csinált a gyerek az interneten. Így nagyobb korában sem veszi rossz néven, vagy tolakodón a kérdést.
Mit tehetnek a gyermekek a szüleikkel együtt? Legyen az internetezés a mindennapi beszélgetés része! Így gyorsan kiderülhet, ha bármilyen furcsa, bántalmazó üzenetet, kommentet kap a gyerek vagy olyan weboldalra téved, ami nem neki való.
IKIKKinfo - Fotó és szöveg: Bobkó Anna