Centenáriumot ünnepel az SZTE Klebelsberg Könyvtár

A Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtár Európa egyik legnagyobb egyetemi könyvtára. A történelmi és tartalmi szempontból is számtalan érdekességgel és kinccsel rendelkező intézmény az 1921/22-es tanévben a Dugonics téri épület két helyiségében kapott teret. A mindössze kétszobányi, körülbelül 30 ezer kötetes állomány mára közel 2 millió példányt számlál, és saját egységként üzemel az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban.


Az SZTE Klebelsberg Könyvtár története egészen az első világháborúig nyúlik vissza. Legértékesebb és legkeresettebb könyvei között az alábbiakat tartja számon az egyetem:

  • Az 1476-ban, Velencében megjelent Biblia a könyvtár legrégebbi nyomtatványa, úgynevezett ősnyomtatvány.
  • A legértékesebb könyv az első nyomtatott magyar nyelvű szakácskönyv, a Misztótfalusi-szakácskönyv. Ez az egyetlen épen maradt példány a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtár legértékesebb dokumentumai közé tartozik.
  • A legtöbbször kikölcsönzött könyv Andorka Rudolf Bevezetés a szociológiába című kötete.
  • A legkeresettebbek a nyelvkönyvek: első helyen az angol, majd a német és a francia tankönyvek.
  • A legkeresettebb szépirodalmi művek a hazai szerzők tollából (Nádas Péter, Borbély Szilárd, Grecsó Krisztián és Szilasi László) tollából ugyancsak az élen állnak.
  • A külföldi irodalom esetében George Orwell, Raphaelle Giordano, Jasper Fforde és Meik Wiking műveit keresik a legtöbben.

A Szegedi Tudományegyetem könyvtára a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében 2021-ben három virtuális kurzust is életre hívott. Ezek az Egyetem Szegeden, Klebelsberg Kuno élete és munkássága, valamint a Szegedi tudósok hálózatban című kurzus. Az intézmény titkaiba Varga András, az SZTE Klebelsberg Könyvtár könyvtárosa vezeti be az érdeklődőket a TikTok felületén.


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Olasz_BalazsOlasz Balázs - ZMK, előadóművész – klasszikus orgona

Mindig is tudtam, hogy zenész akarok lenni, már ötévesen a rádiót hallgatva operákat énekeltem. Később jött a zongora szeretete. Általános iskolában azt mondtam, hogy zongoraművész leszek, ez annyiban módosult, hogy orgona lett belőle. Békéscsabára jártam zenei konzervatóriumba, és a nyári kurzusok során volt szerencsém Szegeden is zenélni, ekkor szerettem bele a városba. Hogy miért pont Szegedet választottam a zenei pályám szempontjából? Mert ezen az egyetemen nagyon magas színvonalúan tanítanak, és közel van a lakóhelyemhez. Plusz megtalálható a városban az a pezsgés (koncertek sorozata), amire egy zenésznek szüksége van.




Toth_Fanni_felveteliTóth Fanni - TTIK, programtervező informatikus

Az SZTE programtervező informatikus szakján igazán minőségi oktatást kapunk. Ami számomra pozitív, hogy tényleg azt kaptam, amire számítottam, amit hirdettek a nyílt napokon is. Ráadásul, ha valaki ügyes a programtervezésben még esélyt is kaphat, hogy a tanszékünkön dolgozzon. Sokan nem is tudják, de duális képzésben is lehet tanulni, ami nagyon sokat segít a gyakorlatias tapasztalatok megszerzésében, és az egyetem után komoly előnyt jelenthet ez a munkaerőpiacon.


További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

    Készítő