2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  7. szám - 2008. április 21.  --  Kultúra  --  Forgatás
Magyarországon van valahol egy kis falu épphogy tucatnyi lakossal.
Ebben a faluban tengeti mindennapjait Kiskovász, a helyi pék, Csöröge Pista, a péksegéd, valamint barátaik, Multiplex és Suzumi. Kiskovász életét csak egyetlen esemény tudja feldobni, Tündike, a munkanélküli tanítónő mindennapos felbukkanása. A pék kitűzi maga elé a célt: Tündikét meg kell hódítani. Erre mi sem lehetne jobb megoldás, mint például megmenteni az iskolát a bezárástól. Na de hogy? És ekkor jön a nagy ötlet. Mi sem egyszerűbb, meg kell sütni a világ legnagyobb kenyerét, mert ha valaki valamiből a legnagyobbat alkotja, az következésképpen bekerül a rekordok könyvébe, és ha valaki oda bekerül, arra bizony felfigyelnek. Ekkor aztán indulhat a bonyodalom, kigyúrni a tésztát, kemencét építeni, félreállítani az ellenséget (a polgármestert), de legfőképpen pénzt szerezni a terv megvalósításához. Szerencsére Kiskovász mellett is ott áll az édesanyja, akinek ezt a problémát sikerül megoldani. Ettől kezdve már csak a négy jó baráton múlik a terv kivitelezése.
Szőke András leginkább Szőke kapitányként, valamint a hazai stand-up comedy egyik jeles képviselőjeként vált ismertté, pedig valamivel több mint harminc filmet jegyez rendezőként, színészként, forgatókönyvíróként.
A Bakkermann már bemutatása előtt is közönségsiker-gyanúsnak számított, pedig a másfél órás film sokkal kevésbé szórakoztató, mint mondjuk egy 20 perces élő performance magától a rendezőtől.
Sok az unalmas és kesze-kusza jelenet, nem mindig lehet érteni, hogy most éppen akkor ki és mit csinál. Igazán jó poénok elvétve ha vannak. Egyedül Stohl Andrásnak jár az elismerés a maga elé tartott „nyilvános” görbe tükörért.
Bakkermann: színes magyar játékfilm, 86 perc, 2007, rendezte: Szőke András.
Petró Julianna
Bezár