2024. május 18., szombat English version
Archívum  --  2007  --  8. szám - 2007. április 16.  --  Egyetemi élet
K+F uniós támogatással
Az Európai Unió 6-os és 7-es keretprogramjának (FP6, FP7) pályázati lehetőségeivel és az eddigi tapasztalatokkal, valamint az élelmiszeripar, mezőgazdaság, halászat és a biotechnológia területén folyó kutatás-fejlesztési tevékenységhez kapcsolódó támogatási rendszerrel ismerkedhettek meg azok, akik részt vettek március végén az SZTE Rektori Hivatalában rendezett konferencián.
A kutatóknak, egyetemi oktatóknak, valamint a kis- és közepes vállalkozások képviselőinek rendezett tanácskozás vendégei megismerkedhettek a K+F tevékenységet segítő Hungary for FP6 projekttel, a magyar pályázati eredményekkel az FP6 élelmiszeripar témakörében és az FP7 e területet érintő alprogramjaival. Példákat láthattak a kutatók és vállalkozások együttműködésére az innováció terén, illetve előadás hangzott el a magyar élelmiszeripar uniós léptékben megoldandó problémáiról is.
Véha Antal, az SZTE Mérnöki Karának (SZTE MK) dékánja az intézmény képzési és kutatási tevékenységét mutatta be. A szakember elmondta, az SZTE MK kutatás-fejlesztési háttere az elmúlt tíz esztendő az intézmény mintegy félszáz sikeres pályázatának köszönhetően jelentősen javult. A kar kiemelt K+F témái közé tartozik a funkcionális élelmiszerek fejlesztése, piaci elemzése és marketingje, az élelmiszeriparhoz kapcsolódó technológiai folyamatok optimalizálása, az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos vizsgálatok, bioszenzorok kifejlesztése, valamint több élelmiszer-gépészettel és környezetvédelemmel kapcsolatos kutatás. A Mérnöki Kar vállalkozásokkal együttműködve több kooperációs kutatási programban is részt vesz. Így folynak az intézményben olyan programok, ahol élelmiszer-ipari zsiradékok motorhajtóanyagként történő alkalmazását vizsgálják, gyártástechnológiát dolgoznak ki a fokhagymaolaj kinyerésére, de készítenek az uniós normáknak megfelelő biztonsági szelepet tejipari berendezésekhez is.
Bezár