A Times Higher Education új rangsort indított az egyetemek interdiszciplináris területeken elért tudományos eredményei és kiválósága mérésére. A 2024. november 21-én első alkalommal közzétett THE Interdisciplinary Science Rankings szerint a Szegedi Tudományegyetem teljesítménye kiemelkedő: a 251-300. helyezést érte el a nemzetközi mezőnyben, Magyarországon első helyen szerepel.
A Times Higher Education új, egyedülálló rangsort készített a Schmidt Science Fellows közreműködésével, amelynek eredményeit 2024. november 21-én tették közzé. A THE Interdisciplinary Science Rankings 2025 az első olyan rangsor, amely az egyetemek több tudományágat vagy szakterületet átfogó elköteleződését, kiválóságát méri.
A Szegedi Tudományegyetem teljesítménye az interdiszciplináris tudományok területén a THE rangsora szerint is kiemelkedő: az új kiválósági listán az SZTE lett a legjobb magyar egyetem (hét magyar intézmény szerepel a rangsorban, ebből öt ért el helyezést), nemzetközi viszonylatban pedig a legjobb háromszázba került, a 251-300. pozícióban szerepel.
A Szegedi Tudományegyetem nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a különböző területek között minél több gyümölcsöző együttműködés jöjjön létre: „Egyetemünk széleskörű oktatási, kutatási és művészeti portfolióval rendelkezik, amihez fejlett, modern infrastruktúrát, nagyértékű műszerplatformokat, valamint ösztönző kutatástámogató környezetet biztosít” – mondta Prof. Dr. Kónya Zoltán tudományos és innovációs rektorhelyettes. – „Az országban egyedülálló módon működik a szegedi egyetemen az Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK), amely a legkiválóbb egyetemi kutatókat, kutatásokat és projekteket gyűjti össze és karolja fel. Az IKIKK-ben különböző területeken dolgozó kutatók közösen adnak választ egy-egy tudományos kihívásra, és ezek a tudományterületeken átívelő eredmények hatékonyan találhatnak utat a társadalom és a gazdaság felé” – tette hozzá a rektorhelyettes, az IKIKK szakmai vezetőjeként.
A rangsor 11 teljesítménymutatón keresztül értékeli az intézményeket, amelyek a kutatási projektek életciklusának három szakaszát képviselik: inputs/bemenet, process/folyamat, outputs/eredmények. Az indikátorok kiterjednek az interdiszciplináris kutatási és ipari finanszírozásra (19%), a rendelkezésre álló infrastruktúrára és háttérszolgáltatásokra (16%), illetve az interdiszciplináris kutatási eredmények minőségére és elismertségére (65%).
„A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően az SZTE hatékony válaszokat ad a legújabb kihívásokra, és miközben hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt sikeresen felel meg a felmerülő új igényeknek, nem csak hozzájárul helyi és globális problémák megoldásához, de társadalmi igényeket is kiszolgál, és aktívan részt vesz környezete alakításában” – fogalmazott Prof. Dr. Csóka Ildikó, az SZTE stratégiai főigazgatója, az IKIKK operatív vezetője.
A THE Interdisciplinary Science Rankings 2025 élén két amerikai egyetem, az MIT és a Stanford University, valamint egy szingapúri, a National University of Singapore szerepel.
A teljes lista itt érhető el.
SZTEinfo
Borítókép: A Szegedi Tudományegyetem rektori épülete a Dugonics téren. Fotó: Kovács-Jerney Ádám