SZTE Info

elektrolizis_nyito

Az SZTE Elektrokatalízis Kutatócsoport tanulmánya lett 2024. március hónap egyik kiemelt publikációja

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) VII. Kémiai Tudományok Osztálya havi rendszerességgel mutatja be a kémia különböző szakterületeit érintő friss publikációkat azért, hogy a szakemberek mellett a társadalom széles körével is megismertessék a kémia új és érdekes eredményeit. 2024. március hónap egyik kiemelt publikációja az SZTE Elektrokatalízis Kutatócsoport tanulmánya lett.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az SZTE Elektrokatalízis Kutatócsoport a Megújuló Energiák Nemzeti Laboratórium (MENL) projekt keretében kutatja a megújuló energiákhoz kapcsolódó különböző kémiai energiaátalakítási módszereket. Az elektrokémiai power-to-X technológiák segítségével a megújuló energiákból származó (többlet) elektromos energia közvetlenül felhasználható különböző nagy energiatartalmú és/vagy értékes kémiai alapanyagok szintézisére. Ennek révén a megújuló forrásokból származó energia tárolása is lehetővé válik.

 

A tanulmányban az SZTE kutatócsoportja megmutatta, hogy a szén-monoxid-redukció során – mialatt különböző alkoholokat, metánt és etilént tudnak előállítani – mennyire lényeges a katalizátor mikrokörnyezetének finomhangolása: kritikus fontosságú a nagyobb teljesítmény elérésének szempontjából.

 

Az SZTE tanulmánya a következő linken érhető el az MTA oldalán: https://mta.hu/vii-osztaly-a-honap-publikacioja/2024-marcius-honap-kiemelt-publikacioi-113614

 


A teljes publikáció angol nyelven itt olvasható: https://pubs.rsc.org/.../articlehtml/2023/ey/d3ey00006k


IKIKKinfo


Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Eseménynaptár

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *