Kariko_nyito_web_HU_Rajztabla_1_masolat

„Higgy magadban!” – Ez a Karikó Katalin-féle siker legfőbb titka

A siker titkát kutatva tálalják a világlapok és a tévés társaságok Karikó Katalin történetét. Az egykori szegedi egyetemista az életének csak az utóbbi egy esztendejében, mint „az mRNS vakcina anyja” került reflektorfénybe. Alább összefoglaljuk, amit a siker titkáról megtudhattunk Karikó Katalintól és az életútját elemző pszichológustól.

 


66 ÉV DIÓHÉJBAN

Az életútjával is „tanít” Karikó Katalin.

Több száz cikk, interjú, podcast és video meséli el az élettörténetet. Ahogy a „nádfedeles”, komfort nélküli kisújszállási házból és szerető családból iskolába kerülő kisdiákban, Karikó Katiban feltámadt a tudomány iránti érdeklődés. Ahogy a legrangosabb ösztöndíjat triplán elnyert kiváló szegedi biológus szakos egyetemistából biokémikussá fejlődött. Ahogy az SZTE tantermeiben és az SZBK laboratóriumaiban rácsodálkozott az mRNS-re (1973-1985). Ahogy a „vadkeleti vasfüggöny” mögül Karikó Katalin – a férjével és szegedi születésű kislányukkal – az „ígéret földjére”, Amerikába érkezett.


kariko_katalin_nlc1Elnagyolt vonalakkal vázolják a tudósítók, hogy az óceánon túl sincs „kolbászból a kerítés” (1985-2013). Mert a pályázati támogatások rendszerével fenntartott amerikai kutatóhálózat se mentes a tévedéstől, az irigységtől, a gáncsoktól. Érzékeltetik: a „kemény nő” kitartott tudományos meggyőződése mellett, „bebizonyította igazát”. Eltökéltségében még munkahelyet és kontinenst is váltott (2013-tól), amikor elfogadta a német biotechnológiai cég, a BioNTech felkérését…


A regényes élettörténet kaput nyit a tudomány világára. Karikó Katalin újból és újból elmagyarázza: hogyan fedezte fel azt az mRNS-t, amelyik a COVID-19 után sok más betegség legyőzésének az eszköze lehet.


Mára már milliók mondják kórusban, amit Karikó: „Az mRNS működik!”

 

7 LECKE A PSZICHOLÓGUSTÓL

„A siker legfontosabb összetevőit tartalmazza Karikó Katalin története” – írta cikkében Chris Gilbert. Állítását a Psychology Today szaklapban 7 leckébe sűrítette.

„Soha ne add fel!”

„Legyél nyitott az új lehetőségekre!”

„Keress támogató közeget magadnak!”

„Tudd, hogy mikor legyél hűségesebb az elképzelésedhez, mint a céghez!”

„Számíts a kritikára!”

„Légy kemény!”

„Semmi sem lehetetlen!”



 

5 KÉPBEN A KUTATÓ

Sokat kell olvasnia a kutatónak. Analógia alapján jönnek az ötletek a felfedezéshez. A különböző ismeretek egyszercsak összeilleszkednek” – mondta Karikó Katalin, amikor doktoranduszokkal beszélgetve adott „anyai tanácsokat”.


Kutatási témának olyan területet kell választani, amiben az ember el tud mélyedni, és ami örömet okoz számára – javasolta a PhD-hallgatóknak. – Mert ha élvezettel dolgozol, akkor nem érzed, hogy ez munka, mert ez lesz a hobbid is, amiről folyamatosan gondolkodsz, ami foglalkoztat.”


„A kísérletezés élvezetes, mert az eredmény magyarázatot ad egy kérdésre… Vagy még több kérdést vet fel” – összegzett nevetve.

„Fölállítjuk a hipotézist, aztán lyukat ütünk rajta, hogy megdöntsük a kiinduló feltételezést” – mutatta be munkamódszerét. Az apró és az előzetes hipotézistől eltérő részletekre figyel föl a jó kutató, mint Columbo, akinek nyomozási módszerét alkalmazva fejthető meg a titok. Mert a nyomozás módszertana és a tudományos megismerés szerkezete és logikai lépései hasonlóak.


„30 éve a kutatómunka annyiból állt, hogy a sejtekhez hozzáadtak valamit, aztán leírták, mindebből „MI?” lett – emlékeztetett Karikó Katalin. Majd a jelenből a jövőbe nézve kijelentette: „Most a kutatás és a felfedezés lényege: a HOGYAN?”

 

3 TÉTELMONDAT A GÓLYÁKNAK ÉS A PUBBAN

„Fontosak a személyes kapcsolatok”.

„Higgyetek magatokban!”

„Csak arra szabad koncentrálni, amin lehet változtatni.”


Ez az a három tételmondat, amit Karikó Katalin kifejtett a Szegedi Tudományegyetem centenáriumi tanévét nyitó ünnepségen a díszdoktorként mondott beszédében – részletek: az SZTE Hírportálján fellelhető tudósításban.


Krétával hasonló üzenetet írt Cambridge egyeteme híres diákklubjában, a söntés mögötti táblára – olvasható abban a cikkünkben, amelyből kiderül: A Glamournál is az „Év nője”, Karikó Katalin a tudomány nagykövete.

„Enjoy your work!”

„Believe in yourself!”

„Focuse on what you can change!”


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


FelsoDorottyaFelső Dorottya- SZTE-BBMK

A zenei oktatás miatt jöttem Szegedre. Már középiskolásként is itt tanultam a SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnáziumban és nagyon megszerettem Szegedet. Egyértelmű volt, hogy a Szegedi Tudományegyetemet választom. A zongoratanárnőmmel már majdnem 10 éve dolgozunk együtt. Az ő személye szakmailag és emberileg is meghatározó számomra. Szeged az otthonommá vált, hisz minden barátom itt él és sok emlék köt ide.



Erdész ÁdámErdész Ádám – ÁOK – orvos

Szeged egy igazán kellemes és szép város, nagyon jó a társaság. A belvárosban szinte mindenhol ismerősbe botlok. A képzés is nagyon jó, magas színvonalú, szerintem a tanárok is nagyon korrektek. Nagyon sok kulturális lehetőség van a városban és az egyetemen is. Szerintem nem elhanyagolható megemlíteni azt sem, hogy nagyon szépek a lányok is.




További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *