Fenntarthatosagban_a_vilag_legjobbjai_kozott_az_SZTE

Az SZTE a világ legjobb egyetemei között a THE friss szakterületi rangsoraiban

A Szegedi Tudományegyetem továbbra is a világ legjobb egyetemei között szerepel a Times Higher Education (THE) szakterületi rangsorain. A legfrissebb értékelések alapján az SZTE, Magyarországon egyedüliként, minden THE szakterületi kiválósági listán szerepel.

A Times Higher Education (THE) 2025. január 22-én publikálta legfrissebb szakterületi rangsorait. A listákat az összesített világranglistáéhoz hasonló szempontok alapján állítják össze, 18 indikátor mentén, öt fő kategória szerint. Az oktatási és kutatási környezet, a kutatások minősége (ezen belül például a kutatások hatása, a tudományos közlemények idézettsége), a tudástranszfer-indikátorok (ipari bevételek, szabadalmak száma), valamint a nemzetközi orientáció alapján mérték a felsőoktatási intézmények teljesítményét, diszciplínánként eltérő súlyozásokkal.

A frissen megjelent tudományterületi listák összeállításakor az előző évekhez hasonlóan 11 szakterületen közölte értékelését a THE. A Szegedi Tudományegyetem – Magyarországon egyedüliként – mindegyik kiválósági listában szerepel, miután idén bekerült a jogi, a műszaki és a társadalomtudományi rangsorokba is.

A hazai egyetemek között mindegyik területen dobogós pozíciót foglal el az SZTE (jellemzően megosztott helyezések): első lett magyar viszonylatban a jogtudományok, második a bölcsészettudományok és művészetek, a neveléstudományi, pedagógus- és tanárképzési, a műszaki, az élettudományok, a pszichológia, harmadik a gazdaságtudományok, az informatikatudomány, az egészségtudományok, az élettelen természettudományok, a társadalomtudományok területeken.

A Tisza-parti universitas THE szakterületi rangsorban elért nemzetközi eredményei:

 

301+ Law (jogtudományok)

501-600 Education Studies (neveléstudományok, pedagógus- és tanárképzés)

501-600 Medical & Health (egészségtudományok)

501-600 Psychology (pszichológia)

601+ Arts and Humanities (bölcsészettudományok és művészetek)

601-800 Life Sciences (élettudományok)

601-800 Social Sciences (társadalomtudományok)

801+ Business and Economics (gazdaságtudományok)

801-1000 Computer Science (informatikatudomány)

801-1000 Engineering (műszaki tudományok)

801-1000 Physical Sciences (élettelen természettudományok)

 

A szakterületi listákon elért eredmények is jól mutatják a Szegedi Tudományegyetem kiválóságát mind az oktatási, mind a kutatási, mind a gyógyítási, mind a harmadik missziós tevékenységei során. E kiválóságot további THE rangsorok is tanúsítják: ahogy arról korábban írtunk, a Times Higher Education első ízben tavaly év végén megjelentetett Online Learning Rankings elnevezésű értékelése szerint arany minősítésű lett az SZTE online oktatása, míg az interdiszciplináris tudományok területén készített, novemberben publikált új THE rangsorban (Interdisciplinary Science Rankings) pedig a legjobb magyar egyetem lett az SZTE, és nemzetközi viszonylatban bekerült a legjobb háromszázba.

SZTE Info

Borítókép: Kovács-Jerney Ádám


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták

Iszak KrisztianIszak Krisztián – BTK, szociológia

Egyáltalán nem bántam meg, hogy a Szegedi Tudományegyetemre jelentkeztem, ugyanis a képzés itt sokkal gyakorlatiasabb, mint más egyetemeken. Minden tavasszal részt kell vennünk élesben egy kérdőíves kutatásban, ami a Szeged Studies nevet viseli. Így saját bőrünkön tapasztalhatjuk meg a szakma szépségeit, és hogy mennyi és milyen munka áll egy komplett kutatás lebonyolításában, kivitelezésében. Úgy gondolom, ezáltal egy igazán gyakorlatias tudást kapunk meg.







mendezMatheus Vasconcelos Goes Mendes – ÁOK: orvos

Brazíliából érkeztem, de nagyon otthonosan érzem magam Szegeden. Rengeteg hasznos tudásra tettem itt szert, amihez a jól felszerelt laborok és a modern könyvtári környezet is hozzájárult. A város nyüzsgő mégis biztonságos, jó az életminőség és minden segítséget megkapunk a beilleszkedéshez. Legyen szó tanulmányi ügyintézésről vagy szálláskeresésről.



További hallgatói vélemények >>>


Események