Karikó Katalinról, Krausz Ferencről és a Nobel-díjról szólt a nyolcadikosok kiselőadása
Karikó Katalinról, Krausz Ferencről és a Nobel-díjról szólt a nyolcadikosok kiselőadása
2023. december 07.
2 perc
Karikó Katalinról, Krausz Ferencről és a korábbi magyar Nobel-díjasokról is hallhattunk azon a rendhagyó biológia órán, amelyet az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskolában tartottak csütörtök reggel. Bajory Hanna és Kószó Eszter Luca tartott kiselőadást.
A Nobel-hetek alkalmából szegedi iskolák rendhagyó órákkal csatlakoznak a programsorozathoz és a tudománynépszerűsítéshez. December 7-én, csütörtök reggel az első órában az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Iskolában jártunk. A 8. b biológia órájának egy részét a Nobel-díjnak és a díjazottaknak szentelték: Bajory Hanna és Kószó Eszter Luca tartott vetítéses kiselőadást osztálytársaiknak.
Bajory Hanna és Kószó Eszter Luca
A kémiateremben volt az óra, ahol a faliújságon fotót, rajzot és idézeteket láthattunk Karikó Katalinról, az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszoráról.
Egy diák rajza Karikó Katalinról.
A lányok alaposan felkészültek, beszéltek többek között Alfred Bernhard Nobel életéről, a Nobel Alapítványról, Nobel végrendeletéről és a díj odaítélésének folyamatáról is. Forrásként a Mozaik Kiadó anyagait használták.
„Hátramaradó vagyonom egészét a következőképpen kell kezelni: a végrendeleti végrehajtóim által biztos értékpapírokba fektetett pénz képez egy alapot, amelynek kamatait évente azok között osszák ki díjként, akik a megelőző évben a legnagyobb szolgálatot tették az emberiségnek” – íme egy részlet az 1895 novemberében keltezett végrendeletből, amelyet a diákok megkaptak kinyomtatva, és ennek kapcsán kérdésekre kellett válaszolniuk.
Részlet Nobel végrendeletéből. Ebben kifejtette azt is, hogy milyen tudományterületek képviselőinek osszák ki a díjakat.
Hanna és Luca azt is elmondta, hogy a Nobel-díjat 1901 óta minden évben december 10-én, Nobel halálának évfordulóján adják át. Az elismeréssel érem, oklevél és pénzjutalom jár. A diákok kiselőadásában természetesen külön hangsúlyt kapott Karikó Katalin fiziológiai és orvosi, illetve Krausz Ferenc fizikai Nobel-díja.
A magyar kutatókról levetítettek egy-egy videót, Karikó Katalinról annak a napnak az összefoglalóját, amikor szegedi látogatását megelőzően a Magyar Tudományos Akadémián járt:
GALÉRIA: Rendhagyó biológiaóra az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskolában. Fotók: Kovács-Jerney Ádám
Zalai Edina biológiatanár megemlítette, hogy a 8. b-sek közül is lesznek néhányan, akik vasárnap képviselik iskolájukat a JATE Klubban azon a tudáspróbán, amelyet a Nobel-hetek a Szegedi Tudományegyetemen programsorozat részeként rendeznek.