Az első magyar Nobel-díjas kutatónő, Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora új kitüntetést alapított. A Nobel-díjával járó több mint félmillió dollárból hozta létre a JATE-díjat.
Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) jogelődjének, a József Attila Tudományegyetemnek (JATE) egykori hallgatója, az SZTE professzora alma materének adományozta 2023-ban elnyert fiziológiai és orvosi Nobel-díjának replikáját, valamint a kitüntetéssel járó 500.000 dollár pénzjutalmat. A felajánlott pénzösszegből Karikó Katalin (Támogató) és az SZTE (Támogatott) JATE-díjat alapít.
A díjat évente három személy
- az SZTE egy jelenlegi hallgatója és
- az SZTE egy jelenlegi oktatója, valamint
- az SZTE-nek, illetve jogelődjének (JATE) egykori diákja vagy egykori oktatója
kaphatja, akik kiváló teljesítményük, valamint a szegedi universitas szellemiségéhez méltó emberi tulajdonságaik alapján a díj elnyerésére jelölést kapnak.
A díj elnyerésére a Szegedi Tudományegyetemnek és jogelődjének (JATE) a polgárai tehetnek javaslatot a JATE-díj odaítélésére vonatkozó felhívás alapján.
A jelöléseket a JATE-díjat alapító Karikó Katalin és az általa kijelölt testület véleményezi.
A JATE-díj odaítéléséről az alapító Karikó Katalin és az általa kijelölt testület dönt.
A díjazottak személyenként 5.000 dollár pénzjutalmat, egy magyar nyelvű díszoklevelet, valamint a JATE-díj szellemiségét kifejező műalkotást kapnak. A műalkotáson szerepel a díjazott neve. A díszoklevelet a JATE-díjat alapító Karikó Katalin és a döntést hozó testület elnöke írja alá.
A JATE-díjat a díj alapítója, Karikó Katalin (akadályoztatása esetén egy általa kijelölt személy) adja át az SZTE „Egyetem Napja” ünnepi rendezvényén, minden év november 11. napjához kötődően.