Nyito_Nobel-dijbol_JATE-dij_20250327_165605

Kik legyenek az első JATE-díjasok? Ajánljon ön is kiválóságokat a Karikó Katalin által alapított kitüntetésre!

Fejenként ötezer amerikai dollár, egy műalkotás és díszoklevél a JATE-díjas jutalma. A különleges kitüntetésre a jelölés ikonikus napon, április 16-án startol. Egy éve, 2024. április 16-án jelentette be Karikó Katalin, hogy a Nobel-díjával járó több mint félmillió dollárt a Szegedi Tudományegyetemnek adományozza, és megalapítja a JATE-díjat. Az SZTE jogelődje, az egykori József Attila Tudományegyetem (JATE) emlékére létrehozott díj három kategóriában jutalmazza a legjobbakat.

„A díjak arra valók, hogy a figyelmet a tudományra irányítsák” – mondta Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetem egy évvel ezelőtti ünnepségén.

Emlékezetes: a világhírű mRNS-kutató a tiszteletére rendezett 2024. április 16-i ünnepi ülésen a 2023-ban elnyert fiziológiai és orvosi Nobel-díja plakettjének hiteles másolatát alma materének ajándékozta, és állandó kiállításon helyezte el a Klebelsberg Kuno Könyvtár földszinti terében, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (TIK) épületében. E jeles napon bejelentette: a Nobel-díjával járó pénzjutalom több mint 500.000 dollárját a szegedi egyetem kiváló oktatói, hallgatói és alumnusai elismerésére fordítja. A felajánlott pénzösszegből Karikó Katalin és a Szegedi Tudományegyetem JATE-díjat alapított.

Kariko_Katalin_STI_KJA-2386 Ikonikus nap április 16. az SZTE történetében. Karikó Katalin 2024. április 16-án megmutattatöbbek között Rovó László rektor jelenlétébena 2023. évi fiziológiai és orvosi Nobel-díja plakettjének hiteles másolatát, elhelyezte az SZTE állandó kiállításán és alma materének adományozta a világ legismertebb kitüntetésével járó pénzjutalmát, több mint félmillió amerikai dollárt. Archív fotó: Sahin-Tóth István és Kovács-Jerney Ádám


A JATE emlékére

Alma matere, a Szegedi Tudományegyetem jogelődje, az egykori József Attila Tudományegyetem (JATE) emlékére alapította Karikó Katalin a JATE-díjat.

A szegedi universitas története visszavezethető 1581. május 12-ig, amikor Báthory István erdélyi fejedelem kiadta a kolozsvári egyetem alapítólevelét. Az ebből az intézményből kifejlődött, Kolozsvárról 1919-ben száműzött Ferenc József Tudományegyetem talált otthonra 1921-ben Szegeden.

jate_450x330

Az 1945-ben Szegedi Tudományegyetemnek nevezett intézményből 1951-ben vált ki az Orvostudományi Egyetem. A háromkarúvá lett anyaintézmény 1962 és 1999 között József Attila Tudományegyetem (JATE) néven vált közismertté. Archív fotó: képeslap

A szegedi egyetem többször átalakult, mire 1962-ben – az addigra bölcsészeti, jogi és természettudományi fakultással rendelkező intézmény – felvette egykori hallgatója, a neves magyar költő, József Attila nevét.

A szegedi József Attila Tudományegyetem, a JATE biológia szakos hallgatója volt Karikó Katalin. Az 1973 és 1978 között a JATE hallgatójaként megélt időszakról a világhírűvé lett mRNS-kutató több interjúban is kijelentette: ez volt élete legboldogabb öt éve.

Több szegedi – köztük a JATE – és a hódmezővásárhelyi felsőoktatási intézmény integrációjával 2000-ben született meg, lett tizenkét fakultású univerzitássá a Szegedi Tudományegyetem, az SZTE.

JATE_Klub_1973j

Karikó Katalin biológia szakos egyetemi hallgató JATE Klub igazolványa. Az SZTE központi épülete alagsorában kialakított JATE Klub neve kifejezi, hogy az egykori József Attila Tudományegyetem nevéből létrehozott mozaikszó, a JATE mára brand, a minőség védjegye lett. A fotó az SZTE Klebelsberg Könyvtár Karikó gyűjteményének része

 

Három kategóriában

A különleges kitüntetés, a JATE-díj alapítói arra kérik a szegedi egyetem polgárait, hogy tegyenek javaslatokat a kitüntetés legméltóbb jelöltjeire!

A JATE-díj három kategóriában nyerhető el. A díjat megkaphatja

• az SZTE egy hallgatója, aki a jelölés és a döntés időpontjában is az egyetem hallgatója;

• az SZTE egy oktatója, aki a jelölés és a döntés időpontjában is az egyetem oktatója és

• az SZTE-nek és jogelődjének (a JATE-nak) oly egykori hallgatója vagy egykori oktatója,

aki kiváló tudományos teljesítménye, valamint a szegedi universitas szellemiségéhez méltó emberi tulajdonságai alapján a díj elnyerésére jelölést kap.

 

Start egy ikonikus napon

A Karikó Katalint születésnapján köszöntő portrékiállítás a Szent-Györgyi Albert Agórába költözött az SZTE Dugonics téri épületéből. Ezen a 2025. május elejéig megtekinthető tárlaton is szerepel olyan fénykép, amely emlékezteti az egyetem és Szeged polgárait az egy évvel ezelőtti jeles napra. 2024. április 16-án az SZTE „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című állandó kiállítása terében díszhelyet kapott a Nobel-plakett.

The_PERMANENT_EXHIBITION_titled_Katalin_Karikos_Journey_to_the_Nobel_Prize_and_Beyond_DSC_0290j

Az ünnepségsorozaton jelentette be a 2023. évi fiziológiai és orvosi Nobel-díjat elnyert Karikó Katalin, hogy a világ legismertebb kitüntetésével járó pénzjutalmat alma materének adományozza, s abból az egyetem új elismerését hozza létre. A 2024. április 16-i sajtótájékoztatón, nyilvános interjúban elmagyarázta döntésének hátterét: „kutatóként sosem volt sok pénzünk, szóval a pénz jó, ha van, bár jobb, ha nem okoz túl sok fejfájást. Itt, a szegedi egyetemen sokkal értelmesebben fel lehet használni a díj összegét a fiatalok és a tanárok inspirálására. Arra gondoltam, hogy a diákok javaslatai alapján minden évben eldöntheti egy kis bizottság, hogy melyik tanár kapjon díjat, a tanárok javaslatai alapján pedig azt, hogy melyik diák kapja meg”.


The_PERMANENT_EXHIBITION_titled_Katalin_Karikos_Journey_to_the_Nobel_Prize_and_Beyond_DSC_0321j

Karikó Katalin több mint száz kitüntetése közül szinte minden ötödik megtekinthető az SZTE állandó tárlatán, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ épületében, az SZTE Klebelsberg Könyvtár kiállítási terében. Az érintőképernyőről elérhető virtuális kiállítás műtárgyfotókon mutatja be Karikó Katalin további díjainak szépségét. Fotó: Ú. I.


A „Nobel-díjból létrehozott JATE-díjra” 2025. április 16-tól lehet jelöléseket leadni a Szegedi Tudományegyetemen a „JELÖLÉS a JATE-díjra” című, itt letölthető űrlapon.

A díjazottakra a Szegedi Tudományegyetemnek és jogelődjének (JATE) a polgárai (jelenlegi és egykori hallgatói, jelenlegi és egykori oktatói) tehetnek javaslatot legkésőbb 2025. szeptember 8-án éjfélig.

A kitöltött űrlap és a nyilatkozat papír alapon vagy elektronikus formában nyújtható be a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság címére (6720 Szeged, Dugonics tér 13.) vagy a jatedij@szte.hu e-mail-címre.

A jelöléseket – Karikó Katalin elnökletével – 5 tagú testület véleményezi. A jelöltek közül a testület többségi szavazással választja ki a JATE-díj nyerteseit.

 

Műalkotás és dollár

A JATE-díj minden kategóriájának győztese fejenként bruttó 5.000 USD-t, azaz ötezer amerikai dollár pénzjutalmat és egy, a JATE-díj szellemiségét kifejező műalkotást, valamint egy magyar nyelvű díszoklevelet kap.

A műalkotás és a díszoklevél tervezésére az SZTE nyílt alkotói pályázatot hirdetett. A JATE-díj formájára a legjobb tervvel előálló alkotók jelentős pénzjutalmat is kapnak.

Kariko_allando_kiallitason_kituntetesek_DSC_0278

A JATE-díj tervezői inspirálódhatnak a Karikó Katalin kitüntetéseit bemutató életút kiállításon. A díjak formájának, anyagának, stílusának gazdag változatossága megmutatja a tudomány szimbólumrendszerének sokszínűségét.


A díjazott neve is szerepel majd a JATE-díj műalkotáson. A díszoklevelet a JATE-díjat alapító Karikó Katalin és a döntést hozó testület alelnöke írja alá.

Az első JATE-díjasokról szóló döntés nyilvánosságra hozatalának dátuma: 2025. október 12. napja. Ezen a napon emlékezünk Karikó Katalin Nobel-díja bejelentését követő első szegedi látogatásának (2023. október 12.) évfordulójára.

Díszünnepségen köszöntik a JATE-díjasokat. A JATE-díjat a kitüntetés alapítója, Karikó Katalin (akadályoztatása esetén egy általa kijelölt személy) adja át az SZTE „Egyetem Napja”, november 11. alkalmából rendezett ünnepségen.

Az első JATE-díj gálát követően, minden évben újra indul a szegedi egyetem kiválóságait elismerő kitüntetési folyamat.


További információk:

Felhívás – Jelölés a JATE-díjra

A JATE-díjra jelölés folyamata

JELÖLÉS a JATE-díjra - űrlap

SZTEinfo

Korábban írtuk a JATE-díjról:

„A díjak arra valók, hogy a figyelmet a tudományra irányítsák” – mondta Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetem ünnepségén

Karikó Katalin: Elő az ötletekkel! Bánni csak azt lehet, amit nem próbáltunk ki!

Az SZTE egyik központi terében bárki láthatja Karikó Katalin Nobel-díját

Kibővült és lenyűgöző lett az SZTE Karikó Katalin-kiállítása

A Novum, az M5 televíziós csatorna magazinja is beszámolt arról, hogy Karikó Katalin mit gondol a kitüntetésekről, a Nobel-éremről és a JATE-díjról. Lásd: a Novum magazin 19 perc 43 másodperctől a 25 perc 11 másodpercig tartó szakaszát


Készítő