A Szegedi Tudományegyetem spin-off vállalkozásainak listája és rövid bemutatása:
- CE Optics Természettudományi és Kutató Kft.
- InnoGeo Nonprofit Közhasznú Kft.
- Tonosoft Orvostechnikai és Kutatás Fejlesztési Kft.
- SMART Dental Fogtechnikai Kereskedelmi Szolgáltató Kft.
A CE Optics Kft-t 2007-ben alapították a Szegedi Tudományegyetem Optika Tanszékén működő TeWaTi Kutatócsoport kutatási eredményeinek és az azokból származó szabadalmak hasznosítására és továbbfejlesztésére.
A jelenlegi termékkör ezért az optikában használatos anyagok, tükrök és eszközök diszperziójának nagy pontosságú mérésére szolgáló eszközöktől és szoftverektől kezdve a nagy intenzitású lézerimpulzusok polarizációforgatásán keresztül az ultrarövid lézerimpulzusok ún. hordozó-burkoló fázisának méréséig és szabályozásáig tart. Ez utóbbiak a következő generációs, ultranagy sávszélességű optikai telekommunikációs technológiával is kapcsolódnak. A fentieken kívül a vállalkozás portfóliójába tartozik még az általános optikai mérnöki tanácsadás és tervezés is. A vállalkozás telephelye Szegeden van, amely nem csak az optikai- és lézeres felsőoktatás, hanem azok alap- és alkalmazott kutatásainak, valamint változatos felhasználásának is hazai fellegvára.
A cég az első olyan vállalkozás Magyarországon, amely főtevékenységként kizárólag biogáz alapon működtetett üzemek tervezésével, létesítésével és az üzemeltetés támogatásával foglalkozik.
Üzleti szemléletének két alappillére:
Munkájuk során feladatuk igényes ellátásával hozzájárulnak a környezet védelméhez és a korszerű energiaforrások elterjedéséhez.
A Hilase Kft. a Szegedi Tudományegyetem kutatói által 2004-ben alapított, jelenleg a VIDEOTON cégcsoporthoz tartozó spin-off vállalkozás.A cég fotoakusztikus elven alapuló lézeres gázösszetétel-mérő műszereket fejleszt ki és gyárt a földgázipar, a biogáz ipar számára, valamint környezetvédelmi mérésekhez. A Hilase Kft. polimer membránok, lapok, tömlők gázáteresztő-képességének mérését szolgáltatásként is végzi.
A vállalkozás célja olyan geotermikus technológia-fejlesztő hálózat és központ, valamint effektív hálózatmenedzsment létrehozása, mely képes a termálenergetikával kapcsolatos régiós fejlesztések koordinálására, a gyakran ellentétes gazdasági, technológiai és környezeti szempontok közötti optimális egyensúly kialakítására.
Az InnoGeo a kutatóhelyek és a felhasználók közötti innovációs fejlesztésekkel, a különböző igények kétirányú közvetítésével, szaktanácsadással segít a geotermikus energiát hasznosító ágazatok, cégek, önkormányzatok számára.
A szegedi székhelyű NANOCOLLTECH Kft-t 2005-ben alapította két magánszemély – Dr. Dékány Imre akadémikus egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem kolloidkémia professzora és Dr. Buzás Norbert kémikus, innovációs menedzser.
A cég azzal a célkitűzéssel jött létre, hogy olyan nanoszerkezetű anyagokat - fémeket, fémoxidokat és komplex folyadékokat, valamint reaktiv nanorészecskéket és felületeket - fejlesszenek, amelyek az ipari folyamatokban közvetlenül alkalmazhatók, illetve könnyen termékké formálhatók. A társaság fejlesztései a környezetiparhoz, az egészségiparhoz és az elektronikai iparhoz kapcsolódnak.
A Tonosoft Kft. 2006 januárjában bejegyzett hódmezővásárhelyi székhelyű spin-off vállalkozás, amely egy szegedi orvosprofesszor és az SZTE egy közös szabadalmának (gastro tonometriás szonda) hasznosítására jött létre magyar magánemberek alapításában.
Az új rendszerű TONOSOFT szonda, amely teljes mértékben szilikon csőrendszerből áll és ballonmentes, a hagyományosnál sok tekintetben előnyösebben alkalmazható. A vékony és puha szonda a beteget nem terheli, a vizsgálat napokon át, 10 percenkénti mintavétellel folyamatosan végezhető.
A vállalkozás folyamatos innovációs tevékenységének köszönhetően létrejött egy komplex rendszer, azaz a szondából és saját fejlesztésű mérőeszközből álló vizsgálati módszer.
A vállalkozás a J-MED nevű műtéti tervező, biomechanikai elemző és navigációs rendszer kifejlesztésével és jövőbeni értékesítésével foglalkozik, amely problémás csonttörések esetében segíti a műtéti tervezést, oly módon, hogy a csonttörésről készített CT felvételek alapján biomechanikailag modellezi és elemzi az orvos által javasolt műtéti tervet. Ezt követően a tervező orvos részére az erre a célra kifejlesztett program segítségével, kiképzett szakorvosok on-line validálják a műtéti tervet. Egy jelenleg fejlesztés alatt álló további modul a jóváhagyott terv műtőben történő megvalósítását navigációs rendszer segítségével közvetlenül segíti.
14. Őszi Kulturális Fesztivál ,BTK ,Egyetemi Tavasz ,Egyetemi Élet ,Egyetemi élet ,Esemény ,Fókusz ,Irodalom ,JGYPK ,Kulturális Iroda ,Kultúra ,Kutatók Éjszakája 2009 ,Riport ,SZTE Kulturális Iroda ,SZTE Kultúrális Iroda ,Sport ,Szabadegyetem ,TIK ,TTIK ,ZMK ,