Ahol életre szóló barátságok születnek - kollégiumok a Szegedi Tudományegyetemen
2025. január 23.
Megfizethető és könnyen megközelíthető lakhatást keresel szegedi tanulmányaid idejére? Szeretnél jó társaságban lenni mindennap, új barátokat szerezni? Örülnél, ha lenne kihez fordulnod, ha elakadsz a tanulásban? Ismerd meg a Szegedi Tudományegyetem kollégiumait!
Az SZTE körülbelül 4000 kollégiumi férőhellyel és lakhatási támogatással várja hallgatóit. A túljelentkezés 2024-ben is jelentős volt, körülbelül két és félszeres. A szegedi egyetem legnagyobb kollégiuma a több mint 800 fős Károlyi, és a nagyobbak között említhető még például a Móra Ferenc Szakkollégium, a Herman Ottó Kollégium, az Öthalmi Diáklakások és az Eötvös Loránd Kollégium.
Miért éri meg kollégistának lenni? Ennél olcsóbb lakhatást nem lehet találni, a havi kollégiumi díj csupán tízezer forint körüli, míg egy átlagos albérletért Szegeden 140-160 ezer forintot kell fizetni. A diákotthonok nagy előnye, hogy nagyobbrészt a belvárosban, az egyetemi épületek környékén helyezkednek el, ezért nem kell sok időt, energiát közlekedésre fordítani. Ha kollégista vagy, szinte bármikor kérhetsz segítséget a tanulásban diáktársaidtól, és rengeteg buliban, közösségépítő programon vehetsz részt. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a kollégium rugalmasabb lakhatási forma a bérleti szerződésnél, és biztonságban érezheted magad a portaszolgálatnak és a beléptetőrendszernek köszönhetően.
Jurkovich Balázs az SZTE Fogorvostudományi Kar másodéves hallgatója. A halásztelki fiatalember azért választotta a lakhelyéhez közelebbi Budapest helyett Szegedet, mert számára a főváros beláthatatlanul nagy, és a szegedi közösségi életről csupa jókat hallott. – Az id. Jancsó Miklós Kollégiumban lakom, ez a Semmelweis utcában a klinikákkal szemben található. A legtöbb szoba 3 ágyas, én is ilyenben lakom. A lakótársaimat nagyon kedvelem, egyiküket korábbról ismertem, másikuk pedig a véletlen műve volt, de nagy szerencsénk volt vele. A rend fenntartása a szobában nem a legnagyobb erősségünk, de a hangulat ezért mindig kárpótol. A Jancsó kolinak a legnagyobb előnye az én szempontomból, hogy csak orvos és fogorvos hallgatók lakják, így hasonló a számonkérések ritmusa, mindenki tudja, min megy át a másik, így egy nagyszerű, összetartó közösség alakul ki. A kollégium diákbizottsága szuper programokat szokott szervezni (legtöbbször kollégiumi bulikat), a kollégium ad otthont a híres jancsós disznóvágásnak. De a buliknál nem ér véget a lista, evezőstúrára, filmestekre és egyéb kulturális programokra is van példa – beszélt a színes programokról Jurkovich Balázs.
Az ambiciózus hallgatók szakterületüknek megfelelően XXI. századi szakkollégiumokba is bejuthatnak, ahol már specializálódhatnak választott szakmájukban. Aki speciálisabb elhelyezést keres, jelentkezhet például a kiemelt tehetséggondozást végző Mathias Corvinus Collegiumba (MCC) és a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégiumba, vagy a határon túli magyar hallgatókat fogadó Márton Áron Szakkollégiumba. Az SZTE segít az albérlet-keresésben is, a Hallgatói Önkormányzat pedig a kollégiumba fel nem vett hallgatók egy részének albérleti támogatást ad.
2007-ben kezdtem el az egyetemet, azért pont Szegeden, mert nagyon jó híre van, illetve nagyon dicsérik az oktatást. Jó a fiatal társasági élet. Csak pozitív tapasztalatam vannak, sok emberrel lehet megismerkedni, nagyon kellemes csalódás volt az azóta eltöltött pár év. Az oktatás és a kutatás is világszínvonalú a TTIK-n, olyan ismeretekkel vérteznek fel bennünket, melyek birtokában jó eséllyel indulunk a munkaerőpiacon.
Hegedűs Ági - BTK, anglisztika
Azért választottam Szegedet, mert nagyon szeretem ezt a várost, jó érzés itt leni. A BTK-t azért ajánlom másoknak, mert nagyon rendesek és segítőkészek a tanárok, jó velük megismerkedni, s itt van mellette a gyönyörű TIK, ahol nyugodtan lehet tanulni. Sokat kell ugyan tanulni, főleg egy gimnázium után, de szívesen ajánlom a kart mindenkinek.