Bezár

A programról

Szociális fejlesztési pillér a Bálint Sándor Jólléti Programban

Szociális fejlesztési pillér a Bálint Sándor Jólléti Programban

2025. március 24.
2 perc

A Szegedi Tudományegyetem a dél-alföldi régió komplex fejlesztését célzó Bálint Sándor Jólléti Program keretében átfogó szociális fejlesztési projektet indít Ruzsa településen. A kezdeményezés célja, hogy a helyi közösség tagjai számára javuljanak a szociális szolgáltatások elérhetőségi és minőségi mutatói, miközben erősödik a közösségi kohézió, a társadalmi esélyegyenlőség és a szociális biztonság, hozzájárulva a település hosszú távú jóllétéhez és fenntartható fejlődéséhez.

A fejlesztés keretében az SZTE komplex szociális programot valósít meg, amely több szinten segíti a helyi közösség megerősödését. Az egyik fő pillér a szociális ellátórendszer egyetemi kompetenciákkal és kapacitásokkal való támogatása, amelynek részeként az egyetem szakemberei támogatják a helyi szociális szolgáltatók kapacitásbővítését, szakmai fejlesztését és a szolgáltatások körének szélesítését. A program részeként különféle közösségi és szociális rendezvényeket, tájékoztató fórumokat, érzékenyítő tréningeket és családsegítő programokat szerveznek, külön figyelmet fordítva az idősek, gyermekek és fiatalok speciális szükségleteire.

Az SZTE emellett kompetenciafejlesztő és szociális készségeket erősítő programokat is tervez indítani, amelyek célja, hogy a helyi lakosok jobban boldoguljanak a mindennapokban, növekedjen önállóságuk és társadalmi beilleszkedési esélyük. A programok keretében többek között a pénzügyi tudatosság, a családi kapcsolatok erősítése, a gyermeknevelés, a közösségi részvétel, valamint a szociális jogok és támogatások témáiban nyújtanak hasznos ismereteket.

A projekt keretében az SZTE szociális pályaorientációs és karriertámogató tanácsadást is biztosít, hogy a helyi fiatalok és felnőttek megismerhessék a szociális szektorban elérhető szakmákat és tanulmányi lehetőségeket, és motivációt kapjanak a közösségi és segítő hivatások felé való elmozduláshoz. Ez hosszú távon hozzájárulhat ahhoz is, hogy Ruzsa megfelelő számú, elhivatott szociális szakemberrel rendelkezzen.

A Szegedi Tudományegyetem célja, hogy Ruzsa közössége erősebbé, összetartóbbá váljon, a településen csökkenjenek a társadalmi egyenlőtlenségek, javuljon a helyi közösségi élet minősége, és kialakuljon egy olyan támogató szociális háló, amely hozzájárul az ott élők biztonságérzetéhez és jóllétéhez.

Az SZTE ezt az átfogó szociális fejlesztési programot térítésmentesen, saját forrásaiból és önkéntes alapon, az egyetem szociális szakembereinek, oktatóinak, kutatóinak, hallgatóinak és munkatársainak aktív részvételével valósítja meg. A program legalább öt évig tart, ezalatt az SZTE szorosan együttműködik a helyi önkormányzattal, szociális intézményekkel, civil szervezetekkel és közösségi szereplőkkel annak érdekében, hogy a beavatkozások hosszú távon is fenntartható, pozitív változásokat eredményezzenek Ruzsa életében.


Egészségügyi és Szociális tématerületi Projektmenedzser – Vidáné Fábián Valéria

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Készítő