Bezár

A programról

Ez a projekt táplálja a jövőnket

Ez a projekt táplálja a jövőnket

2025. március 27.
7 perc

Egészségügyi szűrővizsgálatok, időseknek szóló rendezvények, a digitális világ lehetőségeit és veszélyeit bemutató események, tehetséggondozás fiatalok számára, valamint gyakorlati tudás átadása mezőgazdasági termelőknek – mindez egy új, országosan egyedülálló kezdeményezés részeként valósul meg a Szegedi Tudományegyetem és Ruzsa önkormányzatának együttműködésében. Sánta Gizella, a település polgármestere arról is beszélt, hogy mely területeken van leginkább szükség támogatásra, és hogyan járulhat hozzá ez a projekt a falu hosszú távú fennmaradásához.

Mi volt az első reakciója, amikor az Szegedi Tudományegyetem részéről megkeresték a Bálint Sándor Jólléti Program ötletével?

Természetesen azonnal igent mondtam, hatalmas öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy Ruzsára esett a választás. Egy ilyen lehetőség ritkán adódik egy település életében. Hálás vagyok mindazoknak, akik részt vettek a kiválasztási folyamatban. Ez a döntés számomra azt is jelenti, hogy érdemes becsületesen a közösségért dolgozni, mert kívülről is látszik a jól végzett munka, és ilyen nagyszerű lehetőségek nyílhatnak meg. Szívet melengető érzés, és megerősít abban, hogy van értelme annak a munkának, amit a településért végzünk.

Mely területeken van leginkább szüksége Ruzsának az egyetem segítségére?

Már a program előkészítése során történt egy fontos felismerés, rádöbbentem, hogy mekkora szükségük van a településünkön működő intézmények dolgozóinak egyfajta mentális támogatásra, arra, hogy valamilyen módon segítséget kapjanak a napi stressz és a kiégés okozta nehézségek kezelésében, szakmai tanácsokon, tréningeken, vagy akár személyes beszélgetésen keresztül. Egy önkormányzatnak ritkán van lehetősége arra, hogy olyan eseményeket, programokat, szakmai képzéseket szervezzen a dolgozóknak – és persze a településen élőknek –, amelyektől lélekben feltöltődhetnek. Az egyetemmel történő egyeztetések során, az intézményvezetők jelzései alapján merült fel az az igény, hogy a mentális egészséget erősítő, támogató programokra is nagy szükség van a település életében. Az egyetem ebben nagyon sokat tud segíteni nekünk, de komoly reményeket fűzök a programhoz például a mezőgazdasági termelők tudásának megerősítése kapcsán is. Rengeteg adminisztratív feladat terheli őket, és az ezekkel kapcsolatos hasznos ismeretek nehezen jutnak el hozzájuk, pedig nagy szükség van arra, hogy megtanulják azt is, hogyan tudják gyorsan, hatékonyan intézni ezeket.

Milyen programok valósulnak majd meg a településen a projekt keretein belül?

Jelenleg a tervezés és az előkészítés fázisában vagyunk a program kapcsán. Az első fókuszcsoportos megbeszéléseken már túl vagyunk a különböző területek képviselőivel. Amiről már most beszámolhatok, hogy lesznek egészségügyi szűrővizsgálatok, illetve szociális területen, a tanyagondnoki szolgálat munkájában és az idősgondozásban is segít majd minket a program. Településünkön működik egy Idősek Klubja, ahol napi szinten tartunk programokat, de szeretnénk ezeket még kreatívabbá tenni, ezért kértük az egyetem támogatását. A ruzsai bentlakásos idősek otthona 110 lakó számára biztosít ápolást és ellátást. Számukra is nagy segítséget jelent majd az egyetem által nyújtott ápolási ismeretek bővítése, valamint a dolgozók számára szervezett mentális foglalkozások. A projekt részeként célunk, hogy segítséget nyújtsunk a faluban élőknek a digitális világ kihívásainak kezelésében. Tájékoztatást szeretnénk adni a lehetséges online veszélyekről, például a digitális csalásokról és az online zaklatásról, valamint bemutatni a védekezés lehetőségeit. Emellett olyan programokat tervezünk, amelyek minden korosztály számára megkönnyítik a 21. század technológiai lehetőségeinek megismerését. A terveink között szerepel az életvezetési és gazdasági tanácsadás is, amely során a helyiek hasznos ismereteket szerezhetnek például a számlavezetésről vagy egy vállalkozás elindításáról.

Véleménye szerint mennyire lehet aktivizálni a helyieket, hogy részt vegyenek a programokon, illetve a tervek kidolgozásában is?

Eddig viszonylag szűk körben volt ismert a program, pontosan azért, mert a tervezés és előkészítés fázisában voltunk. Ahogy korábban említettem, már zajlottak fókuszcsoportos megbeszélések a szociális, egészségügyi, oktatási, gazdasági és mezőgazdasági területek képviselőivel. Ezek a konzultációk hozzájárultak a projekt induló programjainak kidolgozásához. Az egyetem számára is fontos, hogy legyen képük arról, mivel indul majd a projekt, hogy megtalálhassák a megfelelő kompetenciákkal rendelkező önkéntes segítőket, akik ezekben a programokban majd részt vesznek. A fókuszcsoportos megbeszéléseken mindenki nagyon lelkes volt, az egyik résztvevő például megjegyezte, hogy ez az egész olyan számára, mintha álomvilágban lenne. A programok iránti érdeklődést elsősorban az határozza meg, hogy az itt élők közül kiket érint majd. A projekt egy szűrővizsgálattal veszi kezdetét, jó hír, hogy az időpontfoglalások alapján már most nagy az érdeklődés. Tapasztalataim szerint egy rendezvénysorozat sikerének kulcsa, hogy folyamatosan megújuljon, hiszen csak így tartható fenn a résztvevők lelkesedése. Úgy látom, hogy a közösségünk elkötelezettsége biztosíték arra, hogy hosszú távon is friss ötletekkel és új lehetőségekkel bővüljön a program, így folyamatosan sokan csatlakoznak majd a kezdeményezéshez.

Az önkormányzat milyen szerepet vállal a programok tervezésében és lebonyolításában?

A projekt során a tervezést közösen végezzük az egyetemmel, közösen találjuk ki, hogy milyen konkrét programok valósuljanak meg. Emellett mi főként a koordinálásban, a helyszínek biztosításában, a kommunikációban, a résztvevők toborzásában, az adott program testreszabásában vállalunk szerepet, hogy a helyiek számára valóban releváns, jól felhasználható információk hangozzanak el. Azt be kell látni, hogy teljesen mások az életkörülmények és a problémák egy 2500 fős településen élők számára, mint egy 160 ezres nagyvárosban, mint amilyen Szeged is. Elég csak arra gondolni, hogy a programok kommunikációját is a helyi sajátosságokhoz kell igazítani. Egy kisebb közösségben, mint Ruzsa, más csatornák bizonyulnak hatékonynak, mint egy nagyvárosban, ezért fontos, hogy az információk a megfelelő módon és formában jussanak el az érintettekhez.

Kiknek jelentheti a legnagyobb segítséget ez a program a településen?

Ez egy összetett kérdés, amelynek megválaszolása előrejelzési képességet igényelne. Azt gondolom, hogy a szűrővizsgálatok, a megelőzési programok főként az idősebb korosztály érdeklődését kelti majd fel, de az egészségmegőrzés kapcsán bízom abban, hogy a középkorúak közül is sokan bekapcsolódnak majd a kezdeményezésekbe. Szeretnénk olyan lehetőségeket találni, ami egy kicsit megmozgatja majd a fiatalokat, kimozdítja őket abból a befelé forduló világból, amiben sajnos most elég sokan élnek közülük. Tehetséggondozás, online korrepetálás, vagy éppen a digitális világ lehetőségeinek és veszélyeinek bemutatása őket is aktivizálhatja. Biztos vagyok benne, hogy a településünk intézményeiben dolgozók számára nagy támogatást jelentenek majd a mentális egészséget segítő programok és a különböző továbbképzések.

Ahogy azt már említette is, a program keretében az első aktivitás egy szűrőkamion érkezése a településre. Miért pont ezzel indul az együttműködés?

Az egészségmegőrzés, egészségtudatosság az egyik legfontosabb tényező a közösség életében. Ha egészséges egy közösség, akkor ott van értelme a többi dolognak is. Ez volt az egyik oka annak, hogy a szűrőkamiont választottuk induló programnak. A másik ok, hogy szerettünk volna egy látványos eseménnyel kezdeni, amire felkapja a fejét a település lakossága, és felhívja a figyelmet a projekt keretében megvalósuló többi programra is.

Hogyan tájékoztatják majd a településen élőket a programokról?

A településünk méretéhez képest viszonylag sok kommunikációs csatornával rendelkezünk. Az elsődleges a Facebook oldalunk, de van egy nyomtatott lapunk is, a Ruzsai Hírek újság. A falu weboldalán, valamint a projekt honlapján is beszámolunk majd az eseményekről. Ruzsa saját applikációval is rendelkezik, ami szintén hasznos kommunikációs eszköz, mivel időpontfoglalásra is alkalmas. Jól működik nálunk a közösségen belüli kommunikáció is. Ha megfelelő csoportoknak adjuk át az információt, a lakosok gyorsan továbbadják egymásnak. Szerintem fontos lesz az is, hogy akik eljönnek a programokra, beszámolnak majd az élményeikről, ami szintén elviheti a projekt jó hírét a többieknek is.

Milyen eredményekre számít az SZTE-vel megvalósuló együttműködés kapcsán, milyen változásokat hozhat Ruzsán?

Bízom abban, hogy ezek a lehetőségek attraktívvá teszik a településünket a fiatalok számára, segíthet a megtartásukban, vagy akár abban, hogy többen költözzenek ide. Minden településen ismerős az a helyzet, hogy egy adott területen szakmai generációváltás történik, egyszerre többen mennek nyugdíjba például az óvodából vagy az iskolából. A mostani együttműködés lehetővé teszi, hogy számos hallgató megforduljon nálunk, így tapasztalhatják Ruzsa értékeit. Elképzelhetőnek tartom, hogy egy olyan szakmai gárda is letelepedik nálunk, akik egyébként nem kerestek volna állást Ruzsán. Ez a projekt vonzóvá tesz minket, megismertet bennünket az egyetem önkénteseiként ideérkezőkkel, vagy a programokra idelátogatókkal, így a településünk hosszú távú fenntartásának lehetőségét kínálja, táplálja a jövőnket.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Készítő