A_tankonyveken_tul

Felkészülési segédlettel támogatja a természettudományos és humántárgyakból érettségizőket az SZTE Alma Mater programja

A 2017-ben indított kezdeményezés lehetőséget biztosít az érettségiző diákoknak, hogy áttekinthetőbbé váljanak számukra az egyetemi szakok által támasztott elvárások. A természettudományos anyagok (matematika, fizika, biológia, kémia) mellett elérhetőek a humán terület (magyar nyelv és irodalom, történelem) segédletei is az SZTE Alma Mater YouTube-csatornáján.

Az érettségi vizsgára felkészítő program eredetileg öt oktatóvideó közzétételét vállalta matematika, fizika és kémia tárgyakból. Ez a szám mára 11-re bővült, és a humán tárgyak is helyet kaptak benne. A videók tematikája hasonlóképp épül fel. Az érettségi vizsgák menetét, a feladatlap, vagy tételsor ismertetését, a különös odafigyelést igénylő feladatleírások értelmezését és az értékelést foglalják magukba. A YouTube-anyagok időtartama fél – egy óra körüli; hasonló a középiskolai tanórákhoz. A Szegedi Tudományegyetem oktatói, illetve középiskolai tanárok segítik a felkészülést. Az egyes videókban közös a tantárgyi– és vizsgakövetelmény ismertetése, és az alapvető vizsgázói hibalehetőségekre figyelmeztetés, valamint az is, ezeket hogyan lehet elkerülni.

A segédletek nagy hangsúlyt fektetnek a feladatok legalapvetőbb kikötéseire is, segítve a tanulókat, hogy a példák leírásán és a szövegértésen ne csússzanak el. Az írásbeli és szóbeli vizsgák felépítése, menete egyaránt szóba kerül. A videók végig vezetnek a feladatlapon, hogy azok számára is egyértelmű legyen a segédlet, akik esetleg még nem találkoztak érettségi vizsgalappal. Az esetleges mértékegység-átváltásokat, segédeszközök használatát (számológép, történelematlasz) is tartalmazzák; még a helyes beállításokra, rejtett funkciók elérésére is figyelmeztetnek.

A vizsgák időbeosztását, a szóbeli vizsgákon a feleletre és a felkészülésre szánható időkeretet is ismertetik. A videók külön kiemelt pontban részletezik a tételek helyes felépítését és azok ismertetését, továbbá az értékelés szempontjait. Matematika tárgyból például külön, példákkal illusztrálva figyelmeztetnek a húzott tétel ismertetésére és bizonyítására is. Biológiából a témakörök átvétele után a videók kiemelik, hogy az érettségi főleg a lexikális tudás alkalmazásának felmérésére épül, ezért az embertan és az ökológia megfelelő elsajátítása a legfontosabb a vizsgázó számára. Kémiából és fizikából a helyes, pontos olvasás kiemelendő, hiszen az egyes mértékegységek, mennyiségek átváltása elengedhetetlen a feladatok megoldásához; ezen kívül a függvénytábla és számológép használatára is felhívják a figyelmet. A történelem-videók a rendszeres tanulás fontosságát hangsúlyozzák, a logikai ismeretek összekapcsolásának szükségességét emelik ki, külön kitérve a szövegalkotás fontosságára az esszéfeladatok szempontjából. Magyar nyelv és irodalomból pedig a vizsga összetettségére figyelmeztetnek leginkább. A szövegértési és szövegalkotási feladatok szétválasztásával az értékelés igazságosabb, azonban feladatok teljesítése nehezebbé vált a videók tanulsága szerint. A szövegalkotás csak gyakorlás útján sajátítható el, és a vizsgán nagy hangsúlyt kap a nyelv- és helyesíráshelyesség is. A szóbelikhez érdemes tételgyűjteményt alkalmazni; ezek a tankönyvboltokban elérhetők.

A megtekintési számok és kommentek alapján a diákok szívesen használják, így idén is ajánljuk az alapos felkészülést kiegészíteni segédanyagainkkal is.

A videók elérhetőek a YouTube-ról itt:

https://www.youtube.com/watch?v=h5J2TBpkLrQ&list=PLoJAjWnl0rn6V3Jm2IykYdx1CAdXyxQOw&index=1

SZTEinfo


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Kocsis_BalazsKocsis Balázs - FOK, fogorvos

Azért Szegedre jelentkeztem, mert a dél-alföldi régióban szerettem volna maradni. Szegedről jókat hallottam, és most már tapasztaltam is. A kar dinamikusan fejlődik, épület egy 9 székes rendelő itt nálunk, ami európai színvonalú. Nagyon felkészült az oktatógárda, valamint a munkaadók külön skatulyába helyezik a Szegeden végzett fogorvostan-hallgatókat, tehát előnyben van az, aki szegedi diplomával rendelkezik, európai szinten is.





Marton_DorinaMárton Dorina - GTK, pénzügy-számvitel

Mindig is nagyon szerettem a matematikát és a történelmet, így orientálódtam a Gazdaságtudományi Kar felé. Ráadásul a nővérem is itt tanult és ő még jobban motivált ez irányba. A várost külön kiemelném diákbarát jellege miatt. Nagyon szeretem a szakomat, és tudom, hogy közgazdászdiplomával bárhol elhelyezkedhet az ember, akár külföldre is.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *