Mit hozott a modellváltás az SZTE-n? - Dr. Fendler Judit interjút adott a Portfolionak
Mára csaknem 25 ezer hallgatója van a Szegedi Tudományegyetemnek, melynek az elsődleges érdeke az államilag finanszírozott helyek feltöltése, de mellette nagyon fontos a fizetős hallgatók toborzása, legyen az hazai vagy külföldi - tudta meg Portfolio Dr. Fendler Judit kancellártól, akivel a modellváltás eddigi tapasztalatait értékelték.

Az SZTE 20 fiatal kutatója nyerte el az MTA Bolyai ösztöndíját
Nanoanyagokkal foglalkozó, az űr titkait fölfedő és az irodalmat vizsgáló fiatal is bekerült a Szegedi Tudományegyetemről az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj 2025. évi nyertesei közé. A nagy presztízsű akadémiai támogatással összesen 155 kutató folytathatja munkáját, közülük 20 az SZTE, míg egy fiatal a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kötelékébe tartozik.

Több mint száz kiválóságát díjazta az SZTE
Idén Szent-Györgyi Albert Kiválósági Díjátadó Ünnepség néven rendezték meg azt a hagyományos eseményt, amelyen átvették kinevezésüket az új dékánok, igazgatók, intézetvezetők és tanszékvezetők, valamint oklevelekkel díjazták az elmúlt időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó kollégákat. Összesen több mint százan részesültek elismerésben.

Közösen az egészségért - új szintre lépett az SZTE és az AstraZeneca együttműködése
Magasabb szintre emelte az együttműködését a Szegedi Tudományegyetem és az AstraZeneca. A stratégiai partnerség keretében többek között az adatvezérelt egészségügyi kutatások és a klinikai kutatási programok további fejlesztésén, az orvosi tudástár általános bővítésén, a széleskörű edukáción, valamint népegészségügyi problémának számító, illetve a ritka betegségekhez kapcsolódó programok létrehozásán dolgozik együtt a két szervezet. A közös projektek várható hatása a sikeresebb betegútmenedzsmentben, illetve a hazai és nemzetközi tudományos és szakmai tevékenységekben is megjelenik majd.

Magyarországon egyedüliként két kategóriában is a top 100-ban az SZTE a THE fenntarthatósági rangsorában
Két kategóriában is bekerült a világ 100 legjobb egyeteme közé a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a Times Higher Education (THE) legfrissebb fenntarthatósági rangsorában, hazai szinten egyedülálló eredménnyel. A THE Impact Rankings az ENSZ által megfogalmazott fenntartható fejlődési célok (Sustainable Development Goals, SDG) mentén értékeli a felsőoktatási intézményeket. A szegedi egyetem az összesített, több ezer intézményt rangsoroló globális listán is kiválóan teljesített: világ legjobb 400 egyeteme között kapott helyet, ezzel megőrizte megosztott első helyét a hazai mezőnyben.

A Szegedi Tudományegyetemről 17 kutató került az MTA új doktorai közé
A tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző kutatókat köszöntöttek az MTA székházában. A Magyar Tudományos Akadémia doktora címet 2024-ben nyolcvanegy kutató nyerte el, közülük – a SZTEinfo adatai szerint – tizenhét a Szegedi Tudományegyetem polgára.

Innovációban az élen: Az SZTE az Év Egyeteme 2025-ben
Az Innovativitás kategória győzteseként Az Év Egyeteme 2025 díjjal tüntették ki a Szegedi Tudományegyetemet 2025. május 29-én a Kulturális és Innovációs Minisztérium nagyszabású díjátadó gáláján. A budapesti Várkert Bazárban megrendezett ünnepségen nyolc különböző kategóriában díjazták a hazai felsőoktatási intézményeket, a legkiemelkedőbb teljesítmények, értékek és kezdeményezések elismeréseként.

Karikó Katalin támogatásával nyílt meg a Szegedi Tudományegyetemen a Gazda-patogén Interakció Központ
Ünnepélyes keretek között nyitották meg május 12-én a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot. A Biológia Intézet területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított további labor célja, hogy új szintre emelje az antimikrobiális, különösen az antifungális terápiák fejlesztését, választ adva egy súlyos, ám gyakran elhanyagolt egészségügyi kihívásra. A projekt szakmai és anyagi megvalósítását az SZTE egykori hallgatója, a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin is támogatta.

Az SZTE egyik központi terében bárki láthatja Karikó Katalin Nobel-díját
Mostantól állandó kiállításon tekinthető meg a Karikó Katalin Nobel-díját jelképező Nobel-arcképes plakett az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ erre alapított kiállítási terében. A Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzora az őt köszöntő 2024. április 16-i díszünnepségen jelentette be, hogy Nobel-érmének 24 karátos arannyal bevont hiteles másolatát az egyetemnek ajándékozza.

