Szigorú szokásrend alapján szerveződik a világ legismertebb tudományos kitüntetése, a Nobel-díj körüli programsorozat. December 10., a Nobel-díj átadó ceremónia alkalmából csokorba gyűjtöttünk 10 érdekességet Szent-Györgyi Albert 87 évvel ezelőtti és Karikó Katalin tavalyi decemberi napjairól.
Az SZTE Klebelsberg Könyvtárnak is otthont adó SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ 20. születésnapján átadták a TIK közösségi terét, a CommuniTIK-et, a könyvtár pedig könyvtártúrákat és könyvkötészeti workshopot rendezett.
A Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány 23. alkalommal rendezte meg a Nobel-díjasok és Tehetséges Diákok Találkozóját Szegeden. Az esemény tudományos konferenciáján az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban mintegy 750-en hallgatták meg Martin Chalfie, amerikai Nobel-díjas neurobiológus, Shahrokh Shariat, Bécsben élő iráni urológiai onkológus, és Ole Petersen, dán származású brit fiziológus előadását. A konferenciát a Nemzeti Tudósképző Akadémia programját támogató Kulturális és Innovációs Minisztérium nevében Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár is köszöntötte.
„Áttörések – Életem és a tudomány”. Karikó Katalin memoárkötete nem csak a címbe zárt témájával keretezte a Magyar Tudomány Ünnepe hónapjának dél-alföldi rendezvénysorozata nyitányát. A Nobel-díjas mRNS-kutató, a Szegedi Tudományegyetem professzora, Karikó Katalin előadására kíváncsi sokaságból szinte mindenki dedikációt kért a sikerkönyv szerzőjétől. A dedikációk után és előtt megtartott MTÜ-rendezvényen, az SZTE TIK zsúfolásig megtelt kongresszusi termében szó esett az úgynevezett Karikó-problémáról és a kutatói siker titkáról, majd a térség dobogós innovátorai és ifjú tudósai vettek át elismeréseket, tapasztalták meg az „áttörés” élményét.
A Szegedi Tudományegyetem alumni szervezete – az SZTE Sportközpont közreműködésével – 2020 óta minden tavasszal sportos kihívást hirdet az egyetem volt és jelenlegi hallgatói és dolgozói számára. Az SZTE Alma Mater alumni közössége a 2024-es kihívásával Prof. Dr. Karikó Katalin és Nobel-díja előtt tisztelgett. Az ebből az alkalomból ültetett amerikai tulipánfa melletti emléktábla avató ünnepségén a világhírű biokémikus is részt vett.
Az innováció támogatásáról, a tudományos eredmények hasznosulásáról, valamint az egyetem és partnerei közötti technológiai transzferről volt szó a Szegedi Tudományegyetem 12. Innovációs Napján. Karikó Katalin saját felfedezésének innovációs történetét mesélte el a közönségnek. Az ünnepségen átadták az SZTE Innovációs Díjait.
Mostantól állandó kiállításon tekinthető meg a Karikó Katalin Nobel-díját jelképező Nobel-arcképes plakett az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ erre alapított kiállítási terében. A Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzora az őt köszöntő 2024. április 16-i díszünnepségen jelentette be, hogy Nobel-érmének 24 karátos arannyal bevont hiteles másolatát az egyetemnek ajándékozza.