Kezdőlap

PLAGROSYS - Mikro- és nanoműanyagok felmérése és monitorozása agroökoszisztémákban

PLAGROSYS - Mikro- és nanoműanyagok felmérése és monitorozása agroökoszisztémákban

2025. március 20.
2 perc

A Szegedi Tudományegyetem 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00010 azonostószámú, Mikro- és nanoműanyagok felmérése és monitorozása agroökoszisztémákban PLAGROSYS című projektje keretében, 400 000 000 Ft támogatásban részesült.

A műanyagszennyezés jelentős veszélyt jelent környezetünkre és társadalmunkra, amint arra többek között az ENSZ fenntartható fejlődési céljai és az EU körforgásos gazdaság terve is felhívják a figyelmet. Különösen a kisebb méretű frakciók, a nano- (NPL) és a mikroműanyag (MPL) részecskék jelentenek problémát gyors terjedésük és az ökoszisztémákban, így az agrár ökoszisztémákban, való felhalmozódásuk miatt. A globálisan növekvő műanyagszennyezés egyre növekvő aggodalmat okoz a mezőgazdasági termelékenységre és élelmiszerbiztonságra vonatkozólag.

A PLAGROSYS egy olyan átfogó interdiszciplináris kutatási törekvés, amely az agrárium NPL/MPL szennyezettségének problémájával kapcsolatban a következő célokra összpontosít.

(i) Terepi és laboratóriumi vizsgálatokkal tárja fel az NPL/MPL-ek kijutási útvonalait, eloszlását és viselkedését a települési szennyvíziszap(komposztok) által kezelt mezőgazdasági talajokban az SZTE Földrajz és Földtudományi Intézete (SZTE GEO).

(ii) Az ausztrál University of Queensland (UQ) kutatói felmérik az NPL/MPL hatását a talaj „egészségére” és a mikroorganizmusok eloszlására vonatkozóan.

(iii) Az SZTE Biológiai Intézete (SZTE BIOL) vizsgálja az NPL/MPL szennyezés rizoszféra-haszonnövény-állat ökoszisztémára gyakorolt hatását. (iv) A kifejezetten műanyagokra tervezett újszerű extrakciós anyagok szintézisét és jellemzését a svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) tudósai végzik. (v) Az SZTE Kémiai Intézetében (SZTE CHEM) korszerű technikákkal vizsgálják NPL/MPL kivonási protokollok hatékonyságát és szelektivitását, valamint mezőgazdasági minták szennyezettségi szintjét. Elmondható, hogy a PLAGROSYS témája releváns a mezőgazdaságban fellépő műanyagszennyezéssel kapcsolatos sürgető kihívások kezelésében. Az NPL/MPL szennyezők mintavételébe, hatásába, kivonásába és nyomon követésébe való egyedi betekintés egy olyan agrárinnováció, amely várhatóan hozzájárul az élelmiszerbiztonság és az ehhez kapcsolódó gazdasági szektor fejlődéséhez.

 

A projekt szakmai vezetője Dr. Szilágyi István.

További információ: https://u-szeged.hu/pmi/2024-1-2-3-hu-rizont-250129-1/2024-1-2-3-hu-rizont

NKFIA_infoblokk_kerettel_projekt_allo_2019_HU

Készítő