A Szegedi Tudományegyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett HU-RIZONT NEMZETKÖZI KIVÁLÓSÁGI KUTATÁSI EGYÜTTMŰKÖDÉSI PROGRAM pályázati konstrukcióján a Kulturális és Innovációs Minisztérium, mint Támogató 2024.11.15-ei döntésével 399.597.666 Ft támogatást nyert el az „Új ismeretek a műanyag nano- és mikrorészecskék biológiai rendszerekre gyakorolt hatásában (NOEMA)” című projekt megvalósítására. A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból 100%-os vissza nem térítendő támogatásban részesült. A megvalósítás 2025.01.01-vel megkezdődött, és 3 év áll rendelkezésre a támogatott szakmai program megvalósítására.
A HU-RIZONT nemzetközi kutatási együttműködési program célja, hogy támogatást biztosítson magyar felsőoktatási intézmények vezetésével nemzetközi együttműködésben megvalósuló projektekre, melyek a Neumann János Program (NJP) fókuszterületeihez illeszkedően, a magyar és a nemzetközi közösség számára releváns és aktuális kihívásokra keresnek innovatív megoldásokat.
A NOEMA projekt célja a műanyag mikro- és nanorészecskék emberi egészségre gyakorolt hatásának átfogó elemzése.
- A műanyagok mindenhol jelen vannak a mindennapi életünkben, de lebomlásuk során mikro-, és nanoméretű részecskék keletkezhetnek, amelyek bekerülhetnek a szervezetünkbe a levegővel, az ételekkel, vagy az ivóvízzel. Jelenleg kevés pontos adat áll rendelkezésre arról, hogy ezek a részecskék milyen hosszú távú egészségügyi kockázatokat jelenthetnek, van e hatásuk az egészségre– mondta Dr. Maléth József, a NOEMA projekt szakmai vezetője. A kutatási projekt célja, hogy fejlett mérési technikákkal feltárja, milyen módon kerülnek ezek a részecskék a testünkbe, és elemezze, hogy ott milyen hatásokat fejtenek ki szerv-, és sejtszinten.
A NOEMA projekt egy nemzetközi együttműködés keretében zajlik, amelyben három egyetem vesz részt. A konzorcium vezető intézménye a Szegedi Tudományegyetem, amely koordinálja a kutatásokat. Az egyetemről több kar különböző tanszékein rendelkezésre álló kompetenciákat hasznosítjuk a projekt céljainak elérése érdekében, melyben hatalmas előnyt jelent az SZTE multidiszciplináris tudásbázisa. A két külföldi partnerintézmény a Cambridge-i Egyetem (Egyesült Királyság) és az Ulm-i Egyetem (Németország). A Cambridge-i Egyetem kutatói a legmodernebb szuperfelbontású optikai képalkotó technikákat alkalmazzák a nanoműanyagok sejteken belüli mozgásának és hatásainak vizsgálatára. Kiemelten fontos szerepük van az élő sejtes és szöveti képalkotás fejlesztésében, amely segít megérteni a részecskék sejtszintű hatásmechanizmusát. Az Ulm-i Egyetem szakértői főként emberi sejttenyészeteken és 3 dimenziós sejtes modelleken végzett vizsgálatokkal járulnak hozzá a projekthez. Ez az együttműködés lehetővé teszi, hogy a projekt a különböző tudományterületeken elérhető legfejlettebb technológiákat és szakértelmet ötvözze, így biztosítva a kutatás magas színvonalát és nemzetközi relevanciáját.
A kutatás eredményei segítenek pontosabban megérteni a műanyagok által jelentett egészségügyi kockázatokat, ami fontos alapot biztosíthat a szabályozások és biztonsági előírások fejlesztéséhez. Az új mérési technikák lehetőséget teremtenek arra, hogy pontosabban monitorozzuk a környezetben és az emberi szervezetben jelen lévő nanoműanyagokat. Hosszú távon ez hozzájárulhat a műanyaghasználat környezeti és egészségügyi hatásainak csökkentéséhez, valamint a fenntarthatóbb anyagok fejlesztéséhez. További fontos aspektusa a projektnek a jogi szabályzó környezet elemzése és a projekt során keletkező adatok alapján történő felülvizsgálata, ami a későbbiekben a gyártási és forgalmazási jogszabályok módosításához és a közegészségügyi szabályozások javításához is alapot szolgáltathat, valamint hozzájárulhat a műanyag szennyezés csökkentéséhez.
A projekt azonosító száma: 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00032
Szakmai vezető: Dr. Maléth József
További információ: https://u-szeged.hu/pmi/2024-1-2-3-hu-rizont/2024-1-2-3-hu-rizont
