komposztáló ládák

Komposztáló ládákat telepítettek a TIK melletti parkba

Komposztáló ládákat helyeztek ki a TIK melletti parkba, hogy a lehullott faleveleket zsákok helyett azokba gyűjtsék össze. A kezdeményezés mind gazdasági, mind környezetvédelmi szempontokból előnyt jelent.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A park mögötti sövénnyel eltakart részre telepített három darab 1000 literes ládába csak olyan növényi hulladékok kerülnek, mint levél és fű, hogy a Göncz Árpád sétányon közlekedőket biztosan ne zavarja, ha netán felborulna a készülő komposzt egyensúlya (például rothadó gyümölcsök miatt kellemetlen szag keletkezne).

komposztáló ládák

Fotó: Sipaki Lajos

A ládákban az idővel összeeső növényi hulladékból komposzt keletkezik, amelyet aztán vissza lehet forgatni a talajba, ezzel táplálva azt. A komposzttal fel lehet tölteni az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ körüli megsüllyedt területeket, ahol a keletkezett humusz hatására a talaj vízmegtartó képessége javul, és a szervesanyag-tartalom megnövekszik. A pozitív környezeti hatásokon túl a levelek elszállításának és az elhasználódó gyűjtőzsákok pótlásának költségét is meg lehet spórolni, valamint kevesebb műtrágyát kell használni. A Szegedi Tudományegyetemen ezáltal népszerűsíti a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot.

A projekt kapcsolódik az IKIKK Zöld SZTE Fejlesztési Programjához, amelynek célja, hogy az egyetem klíma- és környezettudatosság, környezeti fenntarthatóság területeken működő aktivitásait továbbfejlessze, kiterjessze, megvalósításukat külső és belső kommunikációs eszközökkel is támogassa. A program erősíteni kívánja az egyetem polgárai, szűkebb és tágabb környezete iránti elkötelezettségét, az ENSZ fenntartható fejlődési céloknak való megfelelés ösztönzését, tudatosítását.

SZTE Infó
Fotó: Sipaki Lajos

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés