IMG_9968

Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem és a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet

A két intézményben felhalmozott tudás egyesítésével a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre. Az együttműködési megállapodást 2025. május 28-án írta alá Prof. Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora és Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese.

Laborlátogatáson vett részt a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet delegációja az SZTE TTIK Fizikai Intézetben, majd a Rektori Épületben Prof. Dr. Széll Márta stratégiai rektorhelyettes előadását hallgatták meg a Szegedi Tudományegyetemről és az Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központról.

Prof. Yuxin Leng, a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet igazgatóhelyettese ismertette az Intézet tudományos eredményeit, szolgáltatásait, majd Prof. Dr. Osvay Károly tartott előadást az SZTE transzmutációs projektről.

siom
Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem és a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet. Képgaléria: Bobkó Anna


Az együttműködési megállapodás aláírását megelőző megbeszélésen megtudtuk: a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet (Shanghai Institute of Optics and Fine Mechanics –SIOM) a Kínai Tudományos Akadémia legrégebben alapított optikai-lézeres kutatóintézete, amely tavaly ünnepelte fennállásának 60. évfordulóját. Fő profilja a nagy intenzitású, impulzus üzemű lézerek kutatása és fejlesztése, valamint azok alkalmazása. Az Intézet egyik tudományos célja, hogy a világon elsőként hozzon létre egy 100 PW csúcsteljesítményű lézerrendszert. A projektet a Kínai Tudományos Akadémia támogatja, a várhatóan közel tíz éven át tartó kutatás-fejlesztés fokozatos megvalósítása folyamatban van.

Prof. Dr. Osvay Károlytól megtudtuk: az SZTE IKIKK Fotonika és Lézerfizika Kompetenciaközpont keretein belül működő SZTE Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratóriumában, illetve a Fizikai Intézetben mind a lézerfejlesztés, mind a lézerek récsecske gyorsítására és neutron keltésre vonatkozóan évtizedek alatt értékes tudásbázis halmozódott fel, amelyeket az ELI-ALPS-ban alkalmaznak. Az oktatási-kutatási együttműködés kapcsán a szegedi egyetem és a SIOM közös kísérleteket tervez, amelyek eredményeként a világon egyedülálló lézer és alkalmazási felületei jöhetnek létre.

IKIKK-infó






Tanulmányi hírek

Honlap_borito

Érdekel a körülötted lévő világ, és megismernéd pontosabban hogyan is működik? Szeretnél az ország egyik legjobb egyetemén egy gyönyörű városban tanulni? Ha a válaszod igen, legyél Te is fizika, fizikus-mérnök, csillagász, fotonikai mérnöki vagy fizikatanár szakos hallgató az SZTE-n!

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Prof. Dr. Szabó Gábor előadást tart az ELI ALPS-tábor diákjainak az SZTE Budó Ágoston termében

Véget ért a lézerkutató intézet idei nyári középiskolás tábora, a diákok az utolsó napon az SZTE Fizikai Intézetében hallgatták meg Dr. Szabó Gábor fizikaprofesszor bevezető előadását, majd részt vettek Ignácz Ferenc látványos kísérleti bemutatóján.

Fejlec_SZTE_FI_17

Ignácz Ferenc a mestertanári címet az oktatásban, a hallgatók felzárkóztatásában, a tudomány népszerűsítésében, a középiskolák és a SZTE közötti kapcsolat tartásában és a kutatások támogatásában közel 35 évben végzett kiemelkedő munkájáért érdemelte ki.

Kövess minket



instagramYouTube

Készítő