nyito_fotoakusztikus

Új korszak a szegedi fotoakusztikus kutatásokban - metaanyagokkal tökéletesítik a mérőműszert

Magasabb szintre léphet a fotoakusztikus mérőműszer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen. Metaanyagok bevonásával növelik a rendszer érzékenységét. A HU-RIZONT támogatású kutatásban neves partnerintézményekkel, a Glasgow-i, a Szingapúri és a Szöüli Egyetemmel dolgoznak együtt a szegedi kutatók. Az általuk fejlesztett műszer felhasználási területe rendkívül szerteágazó és ígéretes. Segítségével például a kilélegzett levegő összetételéből következtethetnek az orvosok az emberi vérveszteség mennyiségére, vagy egy földrengés esetén segíthet beazonosítani, hogy a romok alatt fekszenek-e túlélők vagy van-e esetlegesen gázszivárgás.

- A Szegedi Tudományegyetemen a fotoakusztikus kutatások és rendszerfejlesztések 1994-ben kezdődtek el. Ennek a 30 éves múltra visszatekintő K+F tevékenységnek köszönhetően napjainkra a Szegeden kifejlesztett fotoakusztikus rendszerek számos területen váltak a hagyományos analitikai mérési módszerek versenyképes alternatívájává – mondta Prof. Dr. Bozóki Zoltán. Az SZTE IKIKK kutatójától megtudtuk: a módszer számos alkalmazási területen segíti az életminőség javítását, mint például a környezetvédelem, az orvosi diagnosztika és az ipari folyamatszabályozás.

A fényelnyelés által keletkező hang detektálása

Hogyan működik a fotoakusztikus mérőműszer? - kérdeztük Bozóki professzortól. Elmagyarázta: egy lézert hangolnak rá a mérendő komponens elnyelésére. Ha például vízgőzt akarnak mérni, keresnek egy megfelelő hullámhosszt, ahol a vízgőz elnyeli a lézerfényt és ezt kilohertz, tehát az emberi fül által hallható frekvencián megmodulálják. A fény elnyelődik, amelynek hatására hang keletkezik. Ezt detektálják egy mikrofon segítségével. Minél több van a mérendő komponensből, annál hangosabb hang keletkezik. Ezek az emberi hallásküszöb alatt vannak, speciális elektronika, jelfeldolgozás szükséges a mérésükhöz.
A mérőműszer elektronikáját, a mikrofont, az akusztikát az évek során folyamatosan fejlesztették, így mostanra elért egy olyan szintet, amelyet csak egy új irányba történő lépéssel lehet tovább fejleszteni.

metaanyagok
Új korszak a szegedi fotoakusztikus kutatásokban. Galéria: Bobkó Anna

Metaanyagokkal forradalmasítják a műszert

- Az elmúlt években nagyon sok cikk jelent meg a metaanyagokról. Az előrejelzések szerint számos területet forradalmasítanak majd, például a légiközlekedésben lehetőség látszik a turbinák zajának drasztikus csökkentésére. Felmerült bennünk az a gondolat, hogy meg kellene próbálni a metaanyagokat a fotoakusztikában is alkalmazni hasonló előrelépés reményében – ismertette Bozóki professzor.
Megtudtuk: a metaanyagok a természetben nem létező, mesterséges módon előállított anyagok. Tulajdonságaik nem annyira az összetételüknek, hanem elsősorban a szerkezetüknek köszönhetők. Bármilyen jól ismert anyagból, például fémekből, vagy félvezetőkből is felépülhetnek, ám mivel belső szerkezetük eltér a hagyományostól, fizikai jellemzőik alaposan megváltoznak. Kis méretük miatt olyan tulajdonságokat lehet velük elérni, amit természetes anyagokkal csak több nagyságrenddel nagyobb méretben. Ilyen például a fotoakusztikában kiemelten fontos zajcsillapítás. Hagyományos módszerek esetén több tíz centiméteres elemekkel lehetne csak megvalósítani azt, amit a metaanyagok segítségével milliméteres méretben el lehet érni. A szegedi egyetem kutatói által kialakított fotoakusztikus kamrák így mobiltelefon méretűre csökkenhetnek. A cél, hogy a projekt végére ezek a metaanyagokkal integrált fotoakusztikus rendszerek a jelenlegi állapothoz képest legalább háromszor (de akár nagyságrendekkel) pontosabb mérések végzésére legyenek alkalmasak.
Dr. Abdul Rahmantól, az SZTE posztdoktorától megtudtuk: a metaanyagok előállításában neves nemzetközi partnerintézmények lesznek a Szegedi Tudományegyetem szakembereinek segítségére. A Szingapúri Egyetem és a Glasgow-i Egyetem optikai metaanyagok előállítását vállalta a projektben, míg a Szöuli Egyetemen akusztikus metaanyagokat terveznek majd, amelyek előállításán, mérésén már jelenleg is dolgoznak.

Modellezéssel a pontos eredményért

Dr. Füle Miklós, az SZTE Kísérleti Fizikai Tanszék tanszékvezetője elmondta: a metaanyagok tervezése és tulajdonságaik feltérképezése, előrejelzése számítógépes szimulációval Csókási Áron végzős mesterszakos fizikushallgató feladata a projektben. Modelljei által újfajta akusztikus vagy optikai jelenségeket ismerhetnek fel a kutatók. Az ötletek szimulációja, modellezése és az eredmények kiértékelése is számítógép segítségével történik. Ezt követően kerülnek az akusztikus, valamint optikai metaanyagokat felhasználó fotoakusztikus rendszer egyes elemei megvalósításra.

Kondenzcsíktól a műtrágya felszívódásáig

A fotoakusztikus mérőműszer felhasználási területe szerteágazó. Alkalmas többek között a levegőminőség monitorozására, a földgáz, biogáz és más gázok bizonyos összetevőinek detektálására, koncentrációjának mérésére.
Orvosi diagnosztikában is bevethető a mérőműszer, amelyet legutóbb az ELI-ben egy önkéntes véradás során teszteltek. A kilélegzett levegő gázösszetételének meghatározásával következtetni lehet a vérveszteség mennyiségére.
A levegő kondenzcsík képző képességét is mérni lehet vele. Ha a repülő száraz levegőben repül, a kondenzcsík gyorsan szétoszlik, míg nedves levegő esetén nem tud feloszlani. Az ilyen módon kicsapódott víz akár napokon keresztül valamilyen formában ott marad, a napfényt csapdázza és ezáltal klímamódosító hatása lesz.
A kutatócsoport által fejlesztett mérőrendszerek segítségével megállapítható, hogy a mezőgazdasági területeken alkalmazott műtrágya hány százaléka hasznosul. Ezt a kialakuló ammónia mennyiségének és előfordulásának detektálásával végzik. A talaj közelében, a talajtól néhány méterre és drónra telepített módon is megfelelő pontosággal meg tudják határozni a keresett gázkomponensek koncentrációját.
Az egyik legújabb kutatási területük pedig olyan mérőegység fejlesztése, amely alkalmas egy földrengés esetén beazonosítani, hogy a romok alatt vannak-e túlélők, vagy gázszivárgás, úgy, hogy nem kerül veszélybe sem állat, sem ember a kutatócsapatból.

Az interdiszciplináris kutatásban az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék, a HUN-REN Fotoakusztikus Környezetmegfigyelési Kutatócsoport és az SZTE Kísérleti Fizika Tanszék munkatársai vesznek részt.

Fotó és szöveg: Bobkó Anna






Tanulmányi hírek

phd

A doktori képzésre jelentkezés határideje: 2025. május 15.

Uj_fejlecek_honlapra

A 2024/2025-ös tanévben indult el az SZTE Fizikai Intézet új képzése, a fizikus-mérnöki BSc. Az ipari partnerek igényeire szabott, gyakorlatorientált képzés első tanéve 9 hallgatóval indult el. Hallgatóink immár túl vannak az első félévükön, így megkérdeztük őket, milyen tapasztalatokat szereztek eddig a képzésről, az oktatókról és az egyetemi közösségről.

Friss hírek

Fejlec_SZTE_FI_4

Hogyan lesz egy fizikusból sikeres szoftverfejlesztő? Hogyan kapcsolódik össze a fizika és a programozás egy high-tech cégnél? Interjúnkban Nemes Dániel, egy olyan szakember történetét ismerhetjük meg, aki egyetemi évei alatt fedezte fel a programozás hatékonyságát, és azóta is ezen a területen dolgozik. A Semilabnál eltöltött évei során nemcsak fejlesztőként, hanem csoportvezetőként is bizonyította, hogy a fizikai gondolkodásmód és a programozói készségek tökéletesen kiegészítik egymást. Beszélgetésünk során mesél az egyetemi tapasztalatairól, karrierútjáról, és arról, hogyan segíti csapatát a mindennapokban.

Fejlec_SZTE_FI_3

2025. április 22-25. között került megrendezésre Pécsett a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciója. A Fizika terület tagozataiban Csapó Zita, Gilinger Tibor, Karsai Endre Zsombor, Kovács Ádám, Mike Lilla Titanilla, Mochnács Erika, Nagy Csongor, Oltvári Zsófia, Sámi Márton, Tóth Noémi, Truszek Márton, Vig Zsófia és Zeöld Blanka hallgatóink képviselték intézetünket.

Kövess minket



instagramYouTube

Készítő