Desktop10

SZTE: tizenkilenc kutató kapott Bolyai-ösztöndíjat

A díjazottak száma alapján a Szegedi Tudományegyetem a második - idén több mint 160 fiatal kutató folytathatja tudományos munkáját a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíjának támogatásával. Közülük 19-en az SZTE tehetségei.

Az MTA által 1996-ban alapított Bolyai-ösztöndíj segíti és ösztönzi a már jelentősebb eredményeket elért fiatalokat magyarországi kutatásaik folytatásában, valamint MTA-doktori értekezésük megírásában és a tudományos cím megszerzésében. A pályázat valamennyi tudományterületen, illetőleg tudományágban benyújtható.

Az egy, két vagy három évre elnyerhető Bolyai-ösztöndíj odaítéléséről a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma dönt.

Idén 163 fiatal kutatók díjaztak, közülük 19-en a Szegedi Tudományegyetem tehetségei: Bartha Ferenc Ágoston, Bódi Nikolett, Danis Judit, Dömötör Orsolya, Endrődi Balázs, Fráter Márk Tibor, Gajdács Márió, Kertész Szabolcs, Kiss Lóránd, Lőrincz Magor, Molnár Gábor, Pankotai Tibor, Petneházi Gábor, Samu Gergely Ferenc, Sápi András, Szalai Tamás, Tombácz Dóra, Tóth Péter Sándor és Veréb Zoltán János.

A díjazottak száma alapján az SZTE a második helyezett.

Az ösztöndíj fontos jellemzője a teljesítmény-központúság, mert a fiatal kutatót egy adott kutatási téma feldolgozására és eredményei összefoglalására, közlésére serkenti.

A Kuratórium 2001–ben határozott úgy, hogy a záró kutatói jelentésükre kiemelkedő minősítést kapó ösztöndíjasoknak emléklapot adományoz, közülük a legjobbakat pedig MTA Bolyai-plakett kitüntetésben is részesíti. Egyidejűleg szabályozta a plakettek és emléklapok adományozási rendjét. Eszerint azokat az évente megtartott ünnepélyes rendezvényen, az ún. „Bolyai-napon” adják át.

Az MTA kezdeményezésére 2017-től adómentesen vehető igénybe az ösztöndíj, amelynek kiegészítéseként 2018-tól lehetett pályázni a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által gondozott, a Bolyai-ösztöndíjhoz kapcsolódó Bolyai+-ösztöndíjra is. Az erre pályázóknak vállalniuk kellett, hogy az ösztöndíjas időszakban a fogadó felsőoktatási intézményben kutatási tevékenységet végeznek, valamint az ösztöndíjas időszak alatt a fogadó felsőoktatási intézmény számára hozzáférhetővé teszik tudományos kutatási, fejlesztési munkájuk eredményeit, kutatási módszertanukat megosztják a hallgatókkal, vállalják szakkollégiumi vagy más oktatási kurzusok megtartását, illetve hallgatók témavezetését, és vállalásaikat a pályázat mellékleteként megírt kutatási tervben összegzik.

A díjazottak teljes névosra itt elérhető.

Forrás: mta.hu

Friss hírek RSS