Bezár
Szomszédság- és bővítéspolitika

Szomszédság- és bővítéspolitika

2024. March 19.
2 perc

Koordinátor: Nemzeti Közszolgálati Egyetem

Elnök:

Dr. Ördögh Tibor
egyetemi docens
Nemzeti Közszolgálati Egyetem


Társelnök:

Lőrinczné Dr. Bencze Edit
főiskolai tanár
Kodolányi János Egyetem


A műhely szakmai fókusza kettős. Egyrészt az Európai Unió szomszédságpolitikája jelenti, melyben olyan kutatásokat kívánunk megvalósítani, melyek a kedvezményezett országok (Keleti partnerség és Déli szomszédság államai) reformjait mutatja be. Az európai szomszédságpolitika keretet biztosít ahhoz, hogy az EU hatékonyabb és szorosabb partnerségi kapcsolatot építsen ki keleti és déli szomszédaival. Az együttműködés alapját a közös érdekek és a két fél által meghozott intézkedések képezik. A részszakpolitika célkitűzései a következők: 1) A szomszédos országok stabilitásának javítása a gazdasági fejlődés, a foglalkoztathatóság és ifjúságügy, a közlekedési és az energetikai összeköttetések, a migráció, a mobilitás és a biztonság révén. 2) A jó kormányzás, a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok jelentette uniós alapértékek előmozdítása. 3) A regionális szintű együttműködés elősegítése: Keleti partnerség, Unió a Mediterrán Térségért.

Másrészt a bővítéspolitika középpontjában álló Nyugat-Balkán, Törökország és keleti államok európaizácóját vizsgálja. A bővítési folyamat során az Európai Unió segítséget nyújt a belépni kívánó országoknak, hogy teljesíteni tudják az előírt koppenhágai kritériumokat, és végre tudják hajtani az ehhez szükséges gazdasági és demokratikus reformokat. A bővítéspolitika céljai a következők: 1) A béke és a stabilitás megerősítése az EU határaihoz közel eső régiókban. 2) Hozzájárulás a lakosság életminőségének javításához a határokon átívelő integráció és együttműködés révén. 3) Az európai vállalatok és magánszemélyek jólétének növelése és lehetőségeinek bővítése. 4) Az unióhoz csatlakozni kívánó országok reformjainak figyelemmel kísérése és támogatása, összhangban az EU értékeivel, jogszabályaival és normáival. 5) A reformok eredményeinek tartósnak, fenntarthatónak és visszafordíthatatlannak kell lenniük.

Multidiszciplináris tudományos megközelítést alkalmazva a politikatudomány, a nemzetközi kapcsolatok, az Európa-tanulmányok, a közgazdaságtan és más tudományterületek eredményeit kívánjuk összegezni.