Koordinátor: Szegedi Tudományegyetem
Elnök:
Dr. Kovács György
egyetemi docens
Szegedi Tudományegyetem
Társelnök:
Dr. Szemlér Tamás
egyetemi docens
Budapesti Gazdasági Egyetem
A 2008-ban kezdődött pénzügyi, fiskális és gazdasági válság megmutatta, hogy a makrogazdasági, fiskális és pénzügyi egyensúlytalanságok egymással szorosan összefüggnek, nem csak a nemzeti gazdaságokon belül, de európai uniós szinten is, az euróövezet országai esetében pedig különösen. A COVID-válság és a 2022. évtől kibontakozó energia- és inflációs válság pedig ismét felszínre hozta az európai gazdaságok sérülékenységét és előtérbe helyezte a makrogazdasági, monetáris és fiskális politikák újragondolását.
Az Európa-tanulmányok hálózat Gazdasági kormányzás és monetáris politika műhelye az alábbi témákra fókuszálva kívánja együttműködését folytatni.
1.) Gazdasági és fiskális felügyelet:
A Stabilitási és Növekedési Paktum szerepe, a tagállami fiskális politikák EU általi ellenőrzése, az EU szempontjainak figyelembevétele a nemzeti költségvetési eljárások keretében. A tagállamok költségvetési, makrogazdasági és strukturális politikáinak koordinációja, a makrogazdasági egyensúlytalanságok kiigazítását szolgáló eszközök, a fenntartható államháztartás és növekedés biztosítása, a gazdaságpolitikák szorosabb összehangolását biztosító integrált felügyeleti keret.
2.) Monetáris politika:
A Központi bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank szerepe, az EKB monetáris stratégiájának kialakulása és változásai, az árstabilitási cél, az integrált analitikai keret, a gazdasági illetve monetáris és pénzügyi elemzés jelentősége, a transzmissziós mechanizmusok működése, a környezeti fenntarthatóság szempontjainak megjelenése. A monetáris politikai eszközrendszer változása: a konvencionális (nyíltpiaci műveletek, rendelkezésre állás, kötelező tartalék) és nem konvencionális (eszközvásárlási programok, végleges értékpapír-adásvételi művelet, transzmisszióvédelmi eszköz, előremutató iránymutatás, hosszú lejáratú refinanszírozási műveletek) eszközök változó szerepe.
3.) Bankunió:
A felügyelettel és a pénzügyi válságkezeléssel kapcsolatos felelősség uniós szintű összehangolásának lehetőségei és keretrendszere, az egységes felügyeleti mechanizmus kialakítása és működése tapasztalatai, az egységes szanálási mechanizmus, az Egységes Szanálási Testület és a nemzeti szanálási hatóságok szerepe, a banki tőkekövetelményekre vonatkozó irányelvek és rendeletek fejlődéstörténete, az európai betétbiztosítási rendszer kialakításáról szóló viták.