Koordinátor: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Elnök:
Dr. Pálvölgyi Tamás
egyetemi docens
Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Társelnök:
Szalmáné Dr. Csete Mária
egyetemi docens
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
A fenntarthatósági átmenet tudományos megalapozása, közpolitikai integrálása és gyakorlati megvalósítása az uniós tagállamok kiemelt témaköre. A fenntarthatóság interdiszciplináris jellege, társadalmi-gazdasági jelentősége átfogó, holisztikus megközelítést igényel, melynek spektrumából a klímaváltozás megelőzését, a fenntartható energiagazdálkodást és a klímaadaptációt helyezzük a Műhely fókuszába.
A klímaváltozás megelőzésének, azaz a dekarbonizációnak egyik kulcs területe a fenntartható energiagazdálkodás. A műhely keretében vizsgáljuk majd a fenntartható energiaátmenet indikátor-alapú mérhetőségét, tagállami, és városi léptékű előrehaladási indexek bevezethetőségét.
Jelentős hangsúlyt helyezünk a klíma-energia-fenntarthatóság témakör innovációs aspektusaira. Vizsgáljuk az energiagazdálkodás technológiai innovációit, különös tekintettel az épületek energetikai korszerűsítésére, a decentralizált megújuló-alapú hő- és villamosenergia termelésre, az energiatárolás különböző módozatainak energia- és klímapolitikai vonzataira. Szintén vizsgáljuk az „okos” rendszerek, a mesterséges intelligencia és „big data” alkalmazási lehetőségeit. Külön fókuszt kívánunk helyezni a klímaadaptációhoz kapcsolódó szakpolitikai innovációkra, mint például a különböző térségi szintekre kidolgozott kockázat-alapú, integrált klímastratégiákra, több ágazatot és széles körű érintetti kört átfogó komplex és holisztikus közpolitikai/ irányítási mechanizmusokra (multi-level governance).
Szintén kitérünk a fenntartható energiaátmenet és a klímaadaptáció társadalmi aspektusaira és társadalmi innovációira. Ennek keretében foglalkozunk az energia-közösségekkel, az energia-tudatos és a fenntarthatóság iránt elkötelezett vállalat- és településvezetéssel, „jó kormányzással”, valamint a fogyasztói magatartással és a fenntartható(bb) életmóddal kapcsolatos szemléletformálással. Külön hangsúlyt helyezünk az energiaszegénységgel, illetve a klímaváltozás által leginkább sújtott társadalmi csoportok jólétével kapcsolatos szociális szempontok megvitatására.
Végül a munkacsoport keretében elemezzük a fenntarthatóság-klíma-energia kölcsönkapcsolati rendszer „külső” szakpolitikai vonatkozásait. Ennek keretében az egyik központi szakpolitikai kérdés az energiafüggőség mérséklése, illetve az energia-szuverenitás közérdekűségének kérdése, valamint az EU tagállamok energia-mix megválasztásának helyzete és kilátásai. Európai szinten és Magyarországon is aktuális kérdés az energia-klíma „ügyek” biztonsági és biztonságpolitikai aspektusai. A munkacsoport e kérdésekben párbeszéd-platformot, vitafórumot szándékozik biztosítani.
A Fenntarthatóság, Klíma és Energiapolitika Műhely tevékenységének lényege a szakmai dialógus. Terveink szerint olyan tematikus hálózatot hozunk létre, ahol a klíma-energia-fentarthatóság metszéspontjában érdemi párbeszéd és partnerség-építés indulhat. A műhely lehetővé teszi a témakörben a kutatói kapacitások felmérését és gyarapítását és a műhely tartós működése révén a tematikus tudomány potenciál hálózatos megerősítését.