2024. április 24., szerda

AP2 – TEHETSÉGEK BEVONÁSA – ELIT UTÁNPÓTLÁS KÉPZÉSE MTMI PÁLYÁKRA ALPROJEKT



 

A Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzverseny, valamint a versenyhez kapcsolódó szakmai kísérőprogramok szervezése, lebonyolítása altéma

A Jakucs László Nemzetközi Középiskolai Földrajzverseny évente került megrendezésre 9-12. osztályos középiskolai tanulók részére. A projekt keretében 4 verseny került lebonyolításra. Az első forduló feladatait írásban, minden csapat a saját iskolájában oldotta meg. A középdöntő és döntő fordulói az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéken kerültek megrendezésre a következő időpontokban: 2018.04.13-14., 2019.04.12-13., 2020.11.6-7., 2021.03.26-27.

A versenyző csapatok írásban, szóban, valamint gyakorlati feladatok során mérték össze tudásukat. Az 1-8. helyezettek könyveket, könyvutalványokat, emléktárgyakat kaptak díjazásul. A lebonyolítás magában foglalta a versenyfeladatok összeállítását, kapcsolattartást az iskolákkal, a diákokkal és a tanáraikkal, az egyes fordulók eredményeinek értékelését, a középdöntő és a döntő rendezvényeinek megszervezését és megvalósítását, a díjak beszerzését és átadását, a nyertesek számára jutalomút megvalósítását.

 

TTIK Bolyai Intézet / Polygon Pályázat középiskolásoknak (a Kreatív Tudományos Program Középiskolásoknak (KTPK) rendezvény keretein belül) altéma

A „Polygon pályázat matematikából középiskolásoknak” című matematikaverseny az SZTE TTIK Bolyai Intézetének munkatársainak szervezésében valósult meg. Az EFOP projekt ideje alatt négy pályázati forduló zajlott le a vállalásoknak megfelelően. Az eredményhirdetése és a díjak ünnepélyes kiosztására 2017-től a Kreatív Tudományos Program Középiskolásoknak (KTPK) program rendezvényének keretében került sor. A rendezvényen a meghívott diákok és tanáraik a Bolyai Intézet kutatóinak és oktatóinak színvonalas szakmai előadásain is részt vettek.

 

Játsszunk Fizikát! - kísérletes fizikaverseny (KTPK-n belül) altéma

A „Játsszunk fizikát!” verseny három fordulós volt, amelyen a diákok közép- és általános iskolai kategóriában, egyénileg vagy maximum 3 fős csapatokban vettek részt. A résztvevők minden fordulóban egy tudománytörténeti kérdést és három megoldandó kísérleti feladatot kaptak.

A versenyzőknek a feladatok megoldásait, a kísérletek körülményeit, az azokból származó tapasztalatokat és a jelenségek magyarázatait elektronikus formában, kísérletenként legfeljebb 1-1 A/4 oldalnyi terjedelemben kellett elküldeniük a szervezőknek.

A beérkezett munkákat az SZTE TTIK Fizikai Intézetének munkatársaiból álló zsűri értékelte, a legötletesebb és legszorgalmasabb beküldők jutalomban részesültek, és bemutathatták eredményeiket Kreatív Tudományos Program Középiskolásoknak (KTPK) program rendezvényén.

A verseny a projekt keretében 4 alkalommal került megrendezésre, a KTPK rendezvények időpontjai a következők voltak: 2018.04.06., 2019.04.06., 2020.11.06-07., 2021.16-17.

 

A Szegedi Innovatív Informatika Verseny Középiskolásoknak (SZIIV) valamint a versenyhez kapcsolódó szakmai kísérőprogramok szervezése, lebonyolítása (KTPK-n belül) altéma

A Szegedi Innovatív Informatika Verseny (SZIIV) az SZTE TTIK Informatikai Intézet szervezésében a KTPK program részeként valósult meg, a projekt során 4 alkalommal (2018.04.06., 2019.04.06., 2020.11.06-07., 2021.16-17.).

A középiskolás diákok pályamunkát készítettek, amelyet a Műszaki informatika, vagy az Informatika szekcióba küldtek be. A második fordulóban, a KPTK rendezvény keretében, a 10-10 legjobb pályamunkát beküldő csapat vetett részt. A csapatok rövid prezentáció segítségével bemutatták munkájukat, valamint lehetőség volt a fejlesztett rendszerek működés közben történő bemutatására is.

A KPTK rendezvényen a diákok előadásokat hallhattak az SZTE informatikai képzéseiről, valamint kutatási és innovációs tevékenységéről. Továbbá betekintést kaphatnak az ipari szférában való elhelyezkedés lehetőségeiről is. A versenyen mindkét szekcióban az első három helyezett került díjazásra, illetve egy-egy különdíj is kiosztásra került. A pályamunkák leírásából egy-egy konferenciakötet is készült.

 

TTIK Kutatóiskola program altéma

A TTIK Kutatóiskolája címre olyan természettudományi, informatikai és műszaki tudományterületet érintő kutatási programmal pályázhattak a középiskolások, amelynek témavezetői a középiskola egyik tanára és a TTIK egyik főállású oktatója.

A középiskolai diákokból és témavezetőikből álló csoportok egy kutatási tervvel pályáztak, amit a nyertes pályázók egy év alatt megvalósítottak és arról beszámolót készítettek, valamint eredményeiket a következő tanévi Kutatóiskola rendezvényen élő prezentáció formájában is bemutatták.

A kutatások az SZTE TTIK valamely oktatójával, illetve egységével együttműködésben valósultak meg, az egyetemi kutatók segítették a csoportokat a felkészülésben és a kísérletek lebonyolításában. A projekt során négy TTIK Kutatóiskola pályázat, illetve rendezvény került lebonyolításra az alábbi időpontokban: 2017.12.15., 2018.11.30., 2019.11.29., 2020.11.27. Az első három rendezvény az SZTE TTIK Bolyai Épületében, a negyedik a COVID járvány miatt online konferencia formában került megrendezésre.

 

Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny altéma

A Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyt az SZTE egykori, Nobel-díjas rektorára, Szent-Györgyi Albertre emlékezve évente rendezi meg. A versenyen hazai és határon túli középiskolás csapatok mérhetik össze tudásukat biológia, kémia, fizika tárgyakból, valamint kérdéseket kapnak Szent-Györgyi Albert munkásságának állomásaiból is.

A program szakmai részét az Általános Orvostudomány Kar, a Gyógyszerésztudományi Kar valamint a Természettudományi és Informatikai Kar oktatói és kutatói állítják össze, a versenyt pedig az SZTE Közkapcsolati Igazgatóság szervezi.

A versenyre benevezett csapatok először egy elődöntőn (számítógépes forduló) mérik össze tudásukat és a legjobb csapatok jutnak tovább a szóbeli döntőbe. A versenyhez minden évben kapcsolódnak egyéb programok is, elsősorban az SZTE intézeteit bemutató laborlátogatás, laborgyakorlatok és intézetlátogatás. A projekt keretében a rendezvény öt alkalommal került lebonyolításra.

 

Számítógépes szoftver és mobil alkalmazás a Szent-Györgyi Tanulmányi verseny döntőjének lebonyolításához altéma

A Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny második fordulója egy szóbeli döntő, ahol a válaszok megfelelőségét és a verseny tisztaságát a Szegedi Tudományegyetem professzoraiból álló zsűri vigyázza.

A számítógépes program elsősorban a verseny technikai nehézségeinek kiküszöbölésére, átláthatóságának növelésére és a döntő levezénylésére hivatott. A szoftvert a verseny házigazdája használja egy központi számítógépen. Ez vezérli a döntő menetét, amely a versenyzők előtt lévő képernyőkre és az előadóterem vetítővászonjaira kerül kivetítésre.

A Szent-Györgyi Tanulmányi verseny (SZGYTV) lebonyolításához alapvetően két szoftver készült, egy „Kérdéskészítő alkalmazás” és egy „Döntő szoftver.” A Kérdéskészítő alkalmazás felületet biztosít az SZGYTV Döntő során használt kérdésbank elkészítésére. A Döntő szoftver felületet biztosít az SZGYTV Döntő lebonyolítására. Ezen alkalmazás teszi lehetővé a verseny során a kérdések megjelenítését, az azok közötti navigációt, a pontszámok rögzítését, valamint az eredménytábla elkészítését.

 

Medve Matek verseny altéma

2021-ben a Bolyai Intézet munkatársai részt vettek a Medve Matek GO országos online-szabadtéri matematikaverseny szervezésében. A verseny 2021.05.17. és 06.15. között került lebonyolításra. Ennek keretében 4 hét alatt 130 szabadtéri pályával az ország 62 helyszínén, 11710 feladatmegoldásra került sor. A versenyen mintegy 2500 fő vett részt.




AP2 megvalósítás galéria