Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

Hírek, Események  --  GYIK







Miért van erre a fejlesztésre szükség?


Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központnak a teljes Dél-alföldi Régióra, annak 1.334.506 lakosára kiterjedő ellátási kötelezettsége van, Magyarország lakosságának 13 %-a egészségi állapotáért felel. A gyógyító munka Szegeden jelenleg több telephelyen, többségükben elöregedett épületekben folyik. A hosszú várólisták a diagnosztika és többek között az egyes vezető halálokok tekintetében is kiemeltnek tekintett szakterületeken: pl. invazív kardiológia, szívsebészet arra utalnak, hogy az infrastrukturális adottságok nem elégségesek. Az eszközállomány nagymértékben elöregedett, az eszközök a fokozott igénybevétel miatt gyorsan elhasználódnak, használhatatlanná válnak, ami gátja a magas szintű szakmai munkának. A fejlesztéssel ezek az infrastrukturális feltételek javulnak, amely lehetővé teszi, hogy a betegellátás színvonala javuljon. A korszerű épület, a koncentráltan, egy helyen működő ellátási egységek és a magas színvonalú orvosi eszközök nélkülözhetetlen feltételei az egészségügyi ellátás magasabb szintre emelésének.

 

A fejlesztés milyen hatással lesz a betegellátásra?


Az Új klinikai tömb megvalósulásával a betegellátás színvonala javulni fog azáltal, hogy a klinika eddig különböző épületekben működő egységei egy épülettömbbe, közös működési struktúrába kerülnek. A fejlesztés eredményesebb, hatékonyabb és költséghatékonyabb egészségügyi ellátást biztosít. Jelentősen rövidül a betegút, amelynek komoly hatása lehet az ellátások eredményességére. A keringési betegségek diagnosztikájának és gyógyításának szinte teljes spektruma egy helyszínre kerül, létrejön Magyarország egyik legintegráltabb keringési központja. Az új épületben 8 műtő épül, ami a meglévő klinikai tömbben korszerűsítésre kerülő 6 műtős műtőblokk bővítéseként, azzal összekapcsolva egy új központi műtőblokk kialakítását jelenti. A meglévő épületben található intenzív részleg bővítéseként beköltözik 3 másik telephelyen üzemelő intenzív részleg valamint a szívsebészeti intenzív részleg, továbbá a kapacitások további bővítésével kialakításra kerül egy 36 ágyas központi intenzív osztály. A központi műtő blokk és a központi intenzív egység létrehozása és korszerű eszközökkel történő felszerelése lehetővé teszi mind az emberi erőforrások, mind a tárgyi kapacitások jobb kihasználását, amely hozzájárulhat a várólisták csökkentéséhez, a betegek túlélési esélyeinek a növeléséhez. A beteg egy épülettömbben megtalálja a különböző szakellátásokat. 30 ambuláns rendelő, 3 vérvételi helyiség, kényelmes betegváró terek kerülnek kialakításra. A betegek az eddigi sok ágyas kórtermekből jellemzően kétágyas kórtermekbe kerülnek, a higiénés háttér (egy ágyra jutó mosdók, WC-k száma) jelentősen javul, az ellátás feltételrendszere kulturáltabbá válik. A szobákban zárható öltöző szekrények állnak majd a betegek rendelkezésére. A gyógyuló betegeknek külön társalgó kerül kialakításra. Az ambuláns betegirányítás és a betegfelvétel egy helyen történik az aulában kialakított betegirányító központban.

Az egyes szakterületek eszköz- és műszerállománya jelentősen megújul részben csúcs technológiát képező eszközök (laparoscopos és thoracoscopos torony, video-mediastinoscop, ultrahangos sebészeti vágóeszköz, hibrid műtő berendezései, navigációs műtéti rendszer stb.) beszerzésével, részben minőségi eszközcserékkel.

A fejlesztés részeként az új épület korszerű informatikai hálózata és betegirányító rendszere is kiépül.


Az új klinikai tömb épületének a fenntartása , üzemeltetése drágább lesz-e, mint a jelenlegi épületeké?


A gyógyító munka a városban jelenleg szétszórtan, 13 telephelyen, 29 klinikai- és 5 szakrendelő épületben történik. A telephelyek elhelyezése teljesen véletlenszerű, semmiféle logisztikai kapcsolat, rendszerszerű szervezési elv nem érvényesül. Az épületek nagy része régi, leromlott állapotú. A „központi” funkciót ellátó egységek tagoltan, több telephelyen működnek:


  • a műtéti beavatkozás jelenleg kilenc épületben történik
  • az intenzív betegellátás öt nagyobb és több kisebb egységben folyik
  • sterilizáló jelenleg három telephelyen működik
  • a klinikai kémiai labor három, önmagában is a teljes betegforgalmat kiszolgálni képes nagy-, és több kislaborban párhuzamosan funkcionál
  • képalkotó diagnosztikai tevékenység szétszórtan, többszörösen párhuzamosan működik


A centralizáltságból adódó költséghatékonysági javulás egyrészt a megszűnő telephelyek üzemeltetési költségeinek megszűnéséből adódik. Emellett a „magkórház” korszerű technológiával épül, amelynek üzemeltetési és létszám szükséglete a megszűnő telephelyekénél kisebb, a fajlagos energia igénye lényegesen kedvezőbb. E fő költség tételek biztosítják a projekt pénzügyi fenntarthatóságát azáltal, hogy alacsonyabb energia felhasználással, fenntartási, karbantartási költségekkel lehet az új struktúrájú intézményt működtetni.

Az épületek tervezése során a fenntarthatósági szempontrendszer legtöbb eleme alkalmazásra kerül: természetes megvilágítás, megfelelő szerkezetmegválasztás, energiatakarékos és környezetbarát technológiák, takarékos vízgazdálkodás, így ezen technológiák hivatottak biztosítani az épületek könnyebb, hatékonyabb fenntarthatóságát.

 

Az új klinikai tömb létrejöttével lehetővé válik 16.924 m2 terület elhagyása, 6 db telephely megszűntetése.

Az új épület tervezője korszerű, az üzemeltetési költségek csökkentését biztosító megoldásokat alkalmazott a fenntarthatóság érdekében. Az épület falfelületei hőszigetelő vakolatrendszerrel, a külső térelhatároló szerkezetei 20 cm-es ásványgyapot hőszigeteléssel kerülnek kialakításra, - az ablakok nyithatóságát is biztosítva – a mesterséges szellőzést hővisszanyerők szolgálják, minimalizálva a hőveszteséget. Az épület keleti, déli és nyugati homlokzati nyílászáróira külső árnyékolók kerülnek a sugárzó hő elleni védelem érdekében. Az épület lapos tetőinek 85%-a zöldtető lesz, csökkentve az épület fűtési, hűtési energia igényét. A zöldtető felett kerülnek elhelyezésre a napkollektorok. A csapadékvíz összegyűjtésre kerül és locsolásra hasznosítható.

 

Milyen betegellátó és egyéb funkciók kapnak helyet az új épületben és a felújított épület részben?


Az új épületben tervezett funkciók


Földszint (utcaszint)

Beteg és látogatói bejáraton keresztül érkezünk a Semmelweis utcából – utcaszinten – az előcsarnok földszinti terébe, melyhez közvetlenül kapcsolódnak a látogatói és beteg liftek.

A földszinten az orvosi irodák a nyugati, Semmelweis utcai oldalon, az előcsarnokból közvetlenül megközelíthető folyosóról nyílóan kerülnek kialakításra. A gazdasági udvar a két épületrészt összekapcsoló nyaktag alatt vezetett áthajtóról nyílik. Az udvar biztosítja időben ütemezetten a tiszta és szennyes anyagforgalmat, a készételszállítást, a hulladékszállítást. A mentők fogadása – szintén a nyaktag alatti áthajtóról behajtva a gazdasági udvar erre dedikált területére – történik. Az ágyfertőtlenítő a 410 ágyas épületrészhez legközelebb eső ”épületsarokba” került elhelyezésre. Elektromos és gépészeti helyiségek találhatók még ezen a szinten.

 


Magasföldszint

Az előcsarnok közvetlenül kapcsolódik a liftekhez (1-7 db), a 410 ágyas épületrész előcsarnokához, a leendő klinikakerti felülépített zöldtetőhöz, klinika kerthez.

A felülvilágítóval ellátott előcsarnokban kapott helyet a recepcióáltalános betegirányítás, ruhatár, ambuláns betegirányítás és betegfelvétel, intézeti büfé.

A betegfelvételnél történik a betegek ambuláns irányítása is.

Az ambulancia közvetlenül az előcsarnokból nyílik, szintben közvetlenül csatlakozik a 410 ágyas épületrész diagnosztikai egységéhez. A 30 ambuláns rendelő (benne 3 kúraszerű ellátást nyújtó kezelő) és a 3 vérvételi helyiséget körülvevő közlekedő öbleiben vannak a betegvárók.

Az iroda részlegben – mely az előcsarnokból nyílik – találhatók az intézményvezetők, részlegvezetők irodái, az intézeti könyvtár, valamint a tárgyalók.

A déli, nyitott belső udvart körülvevő épületszárnyakba két ápolási egység, a haematológia és a szerv- transzplantáció kerül.

 

1. emelet

A központi műtőblokk a meglévő 410 ágyas épületrész műtőblokkjához közvetlenül kapcsolódik, azzal együtt létrehozva egy egységes új, nagykapacitású műtéti osztályt. A műtőblokkhoz illetve annak zsilip rendszeréhez szervesen kapcsolódik 2-2 műtőlabor (2 db haemodinamika és 2 db elektrofiziológia). A blokk két átfektetőt tartalmaz melyek szeparáltan, de együttműködve is ki tudják szolgálni a laborokat és a műtőket. A műtőblokk zsiliprendszere külső folyosóján közvetlenül kapcsolódik egyrészt az új 265 ágyas épületrész központi közlekedési magjához, másrészt a 410 ágyas épületrész e szintben elhelyezett intenzív osztályához.

Ezen a szinten három ápolási egység, az invazív kardiológia, a stroke és a szívsebészet kerül elhelyezésre.

2. emelet

Itt található az általános (klinikai) kardiológia, az angiológia és az érsebészet.

Ezen a szinten kerül kialakításra a műtőket kiszolgáló szellőző gépház is.

 

3. emelet

Ezen a szinten az általános sebészet és a tüdő-mellkas sebészet részlegei kerülnek elhelyezésre.

 

Tetőszint

Gépészeti terek kerültek elhelyezésre, fedett illetve nyitott gépészeti udvarokban.

A szellőző és hűtőgépházakon kívül itt kapott helyet a kazánház, az orvosi gáz fogadó, valamint a vészgenerátor is. Ezen a szinten vannak – a zöld tető felett – a napkollektorok.

 

Az ápolási egységek általános jellemzői

Az ápolási egységekben 10 db 2 ágyas és 1 db 1 ágyas kórterem került elhelyezésre. A kétágyas kórtermekben helyezkedik el a betegek zárható öltöző szekrénye is. Két kórterem közös előteréből nyílik egy nagyterű és egy kisebb vizesblokk.

Az egységek súlypontjában a beteg társalgó és ezzel szemközt a nővér állomás kapott helyet. A nővérállomás két oldalán a napi raktározást biztosító helyiségek csoportja, kezelők, vizsgálók, adminisztrációs helyiség és orvosi ügyeleti szoba található.

 

A meglévő épületrész átalakításával létrejövő funkciók

Az 1. emeleten korszerűsítésre kerülő 6 műtős műtőblokk közvetlenül kapcsolódni fog az új épület 8 műtős egységéhez, együtt központi műtőblokkot alkotva.

Az épületben található intenzív részleg bővítéseként beköltözik 3 másik telephelyen üzemelő intenzív részleg valamint a szívsebészeti intenzív részleg, továbbá a kapacitások további bővítésével kialakításra kerül egy központi intenzív osztály.

Az épület alagsorában már meglévő és a Sebészeti Klinikáról beköltöző sterilizáló összevonásával egy korszerű központi sterilizáló kerül kialakításra.

 

Változik-e az épületek megközelíthetősége és a parkolási lehetőség?


Mindkét épület főbejárata a Semmelweis utcára nyílik. Az épületrészekhez tartozó funkciók a bejáratok előtti információs táblán egyértelműen feltüntetésre kerülnek.

Tömegközlekedéssel a kiépített trolibusz Markovits utcai végállomásától (200 méteren belül) érhető el az épület. Kerékpárral a Semmelweis u. Bánomkert soron juthatunk el az épülethez, ahol a főbejárat mellett az utcára nyílóan fedett kerékpártároló létesül.

A személygépkocsival érkező látogatók és betegek a tervezett Bánomkert sori parkolóból vagy a köztéri Semmelweis u-i parkolóból jutnak a 265 ágyas új klinikai épületrész főbejáratához.

Az építkezés miatt 85 parkolóhely megszüntetésre kerül, azonban telken belül 70 db parkolóhely, valamint az épület alagsorában 82 hely létesül. Itt kerül kijelölésre parkolóhely a mozgássérültek részére, ahonnan közvetlen ellenőrzött bejárat létesül az épületbe.


Energiahatékony lesz az új épület?


Az épület megtervezése során végig szem előtt tartották az épület energiahatékonyságának fontosságát, hogy az épület üzemeltetése gazdaságosan fenntartható legyen a jövőben is.

Az épület hűtését és fűtését a legmodernebb épületgépészeti berendezések szolgálják, a nyílászárók pedig napjaink elvárásainak maximálisan megfelelő hőszigetelési tulajdonságokkal bírnak.

A lapos tető 85%-át lefedő zöldtető kialakításával pedig tovább csökken az épület hűtési-fűtési energiaigénye.


Melyik osztályok kerülnek az új klinikai épületbe?


Az új 265 ágyas klinikai szárnyban a szerv-transzplantációs sebészet, a haematológia, a központi műtők, az invazív kardiológia, a stroke, a szívsebészet, az általános kardiológia, az angiológia, az érsebészet, az általános sebészet, a tüdő-mellkas sebészet és az ambulanciák kapnak majd helyet.


Milyen nagyságú az új klinikai épület?


Az 5 szintből álló új klinikai épület összesen 21.500 négyzetméter nagyságú.


Érdeklődnék, hogy amennyiben biciklivel közelítem meg az új épületet, van-e lehetőség annak biztonságos tárolására?


Az új klinika 265 ágyas épületénél kialakításra került egy zárt kerékpár tároló, közvetlenül a bejárat mellett.


Szeretném megkérdezni, hogy milyenek lesznek a kórtermek az új épületben?


Az új 265 ágyas klinikai épületben a kórtermek egy-, illetve kétágyasak, vizesblokkal ellátottak, az ablakok az udvara néznek, melyet hatalmas zöld felületek borítanak majd.









 

Infoblokk3_ERFA uszt_logo_rgb