A német biotechnológiai cég alelnökségétől a világhírig
„Üdítőnek számít, amit a BioNTech cégnél tapasztalok: mindenki egy célért dolgozik.”
A Karikó Katalin kutatásainak és innovatív fejlesztéseinek eredményeire támaszkodó mRNS alapú vakcina a védőoltások előállításának forradalmian új megközelítését jelenti. A technológiai áttörést jelentő, COVID-19 elleni vakcina előállításához jelentősen hozzájárult, hogy Karikó Katalin az alapkutatási eredményeit továbbfejlesztő biotechnológiai céghez, a németországi BioNTech SE vállalathoz csatlakozott 2013-ban.
A vállalatot alapító Özlem Türeci és Uğur Şahin a rákkutatásban és a vakcina-fejlesztésben szerzett tapasztalatokat. Az 1990-es évek közepe óta a homburgi és a mainzi orvosi egyetemen dolgoztak. Optimalizálni igyekeztek az mRNS-molekulák szerkezetét, hogy azt rák elleni oltóanyagként be lehessen adni. Rendkívüli precizitással módosították az mRNS különböző szerkezeti összetevőit, s ezzel jelentősen megnövelték a sejten belüli stabilitását, illetve a transzlációs hatékonyságát. A BioNTech jelentős előrelépést ért el a rák elleni vakcinák klinikai alkalmazásában, többek között a megfelelő lipid-nanorészecskék mint szállítóeszközök kifejlesztésének köszönhetően.
Uğur Şahin és Karikó Katalin
Nagyításhoz kérjük kattintson a képre! |
A két kutatási irány Karikó Katalinnak a BioNTech céghez érkezésével kapcsolódott össze. A fehérjepótló terápiák, illetve a SARS-CoV-2 elleni vakcinák gyors kifejlesztéséhez nélkülözhetetlenek a gyulladást nem okozó, módosított mRNS molekulák. A Covid-19 betegség elleni vakcinák fejlesztése felgyorsította annak az mRNS-alapú technológiai platformnak a létrehozását, amely „csodafegyverként” paradigmaváltást indít el az orvostudomány egyes területein.
A BioNTech cég székháza, Mainz
Ezt a közös eredményt ismeri el – többek között – a három kutatónak együtt adományozott Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedler-díj.
Karikó Katalin többször nyilatkozta: a kutatómunkában felmerült problémákra megoldást keresve a Szegedi Tudományegyetemen hallgató korában kialakult kapcsolatait máig mozgósítja. Az International mRNA Health Conference alapítójaként a tudományterület művelői számára tapasztalatcserét biztosító rendezvényeket szervez. Támogató figyelme kiterjed a témakörével foglalkozó magyarországi fiatal kutatókra.
Munkatársaival, Szabó Gábor Tamással és Boros Gáborral a BioNTech laboratóriumában