Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

Sajtószoba  --  Sajtómegjelenések







Bajnai: Szeged a fejlesztések mintavárosa


Befejeződött az új, 265 ágyas szegedi klinikai tömb kivitelezése, jelenleg az engedélyeztetési eljárások zajlanak. Az elkészült épületet szerda délután meglátogatta Botka László polgármester és Bajnai Gordon volt miniszterelnök, akinek hivatali ideje alatt indult el a projekt tervezése.

szeged.hu - 2014.02.29.


a


Botka László a bejárást követően elmondta, Szeged sokat köszönhet Bajnai Gordonnak, aki először fejlesztési miniszterként, utána pedig miniszterelnökként támogatta az új klinikai tömb megépítését és ennek köszönhetően hamarosan minden igényt kielégítő, 21. századi intézmény fogadhatja a betegeket a Tisza partján. A projekt a 2007-es szegedi egészségügyi integrációval indult, 2008-ban készült el a pályázat, majd egy év múlva a város és a Szegedi Tudományegyetem elnyerte az unió és a kormány támogatását az új klinikai tömb megépítésére. A város közel 1 milliárd forintos fejlesztéssel járult hozzá a beruházás sikeréhez, kiépítette a közműveket, a környéket bekapcsolta a tömegközlekedés vérkeringésébe, valamint felújította a környékbeli utcákat, tette hozzá a polgármester.


b


Jó érzés, amikor a papíron lévő terveket megvalósulni látja az ember –kezdte beszédét Bajnai Gordon. Szeged fejlődése megmutatta, hogy van értelme az európai uniós fejlesztéseknek, mert itt képesek voltak a pénzeket befogadni, jól felhasználni. A város nemcsak Magyarország, hanem egész Európa mintavárosa, hogyan kell menedzselni, megvalósítani uniós forrásból megvalósuló beruházásokat, emelte ki a volt miniszterelnök. Bajnai Gordon kiemelte, az elmúlt évtized fejlesztéseivel, a belváros rekonstrukciójával, a felsőoktatás, az egészségügy, a tömegközlekedés és az infrastruktúra fejlesztésével a város valóban belépett Európába.


Személyes büszkeségem, hogy részt vehettem ennek a projektnek az elindításában, a meghatározó döntések meghozatalában - tette hozzá Bajnai Gordon.

Amennyiben minden jól megy, hamarosan már bekapcsolódhat a gyógyításba az új intézmény, mivel a kivitelező az építési munkálatokkal elkészült és a több milliárd forintos műszerpark jelentős része is a helyére került.


c


Az orvostechnikai és ápolási eszközök beszerzésével és a város előkészítő munkálataival együtt a közel 15 milliárd forintos - uniós támogatással megvalósuló - fejlesztésből az építési munkálatok költsége mintegy 7 milliárd forintot tett ki.


A 21 500 négyzetméteres klinikai tömb tervezője az Artonic Kft., kivitelezője az Aktív Kft. és a Ferroép Zrt. alkotta konzorcium volt.


Az épületet rugalmas, úgynevezett mátrixrendszerben alakították ki, így a páciens, függetlenül attól, hogy az egy- vagy kétágyas kórtermek közül hol fekszik, valamennyi szolgáltatást elérheti. A műtők sem osztályokhoz rendeltek, gyakorlatilag órarendszerűen használhatóak. A tömb fűtését geotermikus energia biztosítja, a melegvíz-ellátást napkollektorok segítik majd, a csapadékvizet gyűjtik és öntözésre használják, a lapos tetőket növényzettel ültetették be, a külső nyílászárókat hővédő üvegezéssel és természetes árnyékolással látták el. Az épület üzemeltetésének költsége a számítások szerint így is 300-400 millió forintba kerül majd.

Infoblokk3_ERFA uszt_logo_rgb