Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

Sajtószoba  --  Sajtómegjelenések







A 21. század klinikáján gyógyulhatunk a jövőben

Minden új beruházás öröm egy város számára, de különösen fontos, hogy a most átadott klinikai tömbbel valódi korszakhatárként új minőséget tudhatunk közösen Szeged és térsége egészségügyi ellátásában – mondta Botka László a város új magkórházának átadásán.

szeged.hu 2015.12.10.


Átadták csütörtökön a Szegedi Tudományegyetem új 265 ágyas klinikai tömbjét. Az úgynevezett magkórház kialakítása 14 és fél milliárd forintból, uniós támogatással valósult meg.

– Mint minden régen tervezett fontos és meghatározó beruházásért, célért, ezért is nagyon hosszú ideig kellett közösen, együtt dolgoznunk. 2005 tájékán fogalmazódott meg először, hogy a szegedi gyógyítás és kiváló szintű egészségügy ellátás érdekében valódi 21. századi infrastruktúrát kell létesíteni. Akkor megértettük közösen azt is, hogy elnyerhessük az európai unió jelentős pénzügyi támogatását, ahhoz először nekünk is változnunk kell – mondta köszöntőjében Botka László polgármester, majd így folytatta: – Megértettük, hogy a korábbi szétaprózott egészségügyi intézményi struktúra, ami évtizedeken keresztül jól működött Szegeden, a gyógyítás gyors fejlődésével párhuzamosan már egészen biztos, hogy nem képes befogadni jelentősebb és nagyobb fejlesztéseket és beruházásokat.

 

A városvezető szólt arról is, hogy ezért első lépésként 2005-ben integrálták a gyermekegészségügyet, ami azt jelentette, hogy a korábbi önkormányzati fenntartású gyermekkórházat és járóbeteg szakellátást beolvasztották a gyermekklinikába. 2007-ben azután megvalósult a teljes szegedi egészségügyi ellátás integrációja: a korábban az önkormányzat által fenntartott kórház, rendelőintézet és járóbeteg szakellátás teljes egészében integrálódott a klinika intézményrendszerébe. Megszűntek a párhuzamosságok, hatékonyabbá vált az egészségügyi ellátás a városban, javult az ellátás színvonala, ami alapot teremtett a fejlesztésekre.

– Ezzel párhuzamosan dolgoztunk közösen a célok megvalósításáért: 2008-ra elkészültek a klinikai központ tervei, 2009-ben pedig megnyertük az európai unió és a magyar kormány pénzügyi támogatását. Ez az együttműködés az egyetem és a város között nem pusztán az integráció megvalósításában jelent meg, hanem az önkormányzat a beruházással párhuzamosan vállalt közel 1 milliárd forintos fejlesztést, a város építette ki a beruházáshoz szükséges infrastruktúrát, utakat nyitottunk és burkoltunk, valamint bevontuk ezt a területet a tömegközlekedésbe is.

 

A polgármester elmondta, a közös feladat és felelősség nem ér véget az új klinika átadásával. Az integrációs szerződés keretében a város a mai napig is minden évben saját forrásból 100 millió forintos támogatással járul hozzá a klinikai központ folyamatos fejlesztéséhez és bővítéséhez.

Botka László úgy fogalmazott, tíz év kimondva hosszúnak tűnik, de mindenki elfogadná, ha minden évtizedben hasonló egészségügyi fejlesztés valósulhatna meg Szegeden.

– Ehhez azonban a már korábban is jól bevált szegedi gyakorlat és hagyomány kell, hogy mindig, amikor örültünk valami újnak, már elkezdtünk beszélni arról, hogy mit szeretnénk a jövőben megvalósítani. Az orvostudomány a legdinamikusabban és leggyorsabban fejlődő tudományág, egészen biztos vagyok abban, hogy lesznek nagyszerű ötletek arra, hogy az elkövetkezendő években mit kell majd modernizálnunk. Szeged önkormányzata nevében szeretnék biztosítani mindenkit arról, hogy a város továbbra is kiemelt feladatának és stratégiai céljának tekinti, hogy lehetőségeinkhez mérten a legnagyobb támogatást meg tudjuk adni az egyetemnek és klinikai központnak – fejezte be köszöntőjét Botka László polgármester.

 

Szabó Gábor, az egyetem rektora avatóbeszédében kifejtette, az infrastrukturális fejlesztéseknek és a csaknem 4 milliárd forint értékű eszköz- és a műszerbeszerzésnek köszönhetően a Szegeden és vonzáskörzetében élő 1,2-1,3 millió ember egészségügyi ellátása 21. századi körülmények között folyhat.
Mészáros János, a fejlesztést több mint 500 millió forinttal támogató Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára közölte, hogy a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklusban több mint 500 milliárd fejlesztési forrás érkezett a magyar egészségügybe. A beruházás mérföldkő a szegedi orvosképzés történetében – tette hozzá az egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkár.

 

A csütörtökön átadott új klinikai központ 2010-ben elindult fejlesztésének alapvető célja az volt, hogy egy helyre kerüljön a szegedi akut ellátások többsége.

Az ötszintes, 265 ágyas, 21 és fél ezer négyzetméteres alapterületű klinikai tömbben kaptak helyet a keringési betegségek diagnosztikáját és gyógyítását végző osztályok, itt működik a központi műtőblokk, a stroke-ellátás és hamarosan az új műveseállomás, valamint a komplex sebészeti központ is.

A beruházás részeként elvégezték a szomszédos, az 1980-as évek végén épült 410 ágyas klinika felújításának első ütemét. Korszerűsítettek hat műtőt, kialakították az új központi intenzív részleget és a sterilizálót. Az épület rekonstrukciójának második üteme 2016 első felében hazai forrásból fejeződik be.

Infoblokk3_ERFA uszt_logo_rgb