Kezdjük tudatosan az évet! Karaktererősségeink használata a boldogabb mindennapokért
A karaktererősségek megfogalmazása a pozitív pszichológia egyik alappilléreként fogható fel. Megismerve és alkalmazva őket fokozhatjuk a motivációnkat, teljesítményünket és mentális jóllétünket. Miért ne használhatnánk tudatosan erősségeinket annak érdekében, hogy az önjutalmazó tevékenységek még boldogabbá tegyék az életünket? Cikkünkből kiderül, hogyan tudatosíthatjuk a saját erősségeinket, példák segítségével pedig demonstráljuk, hogyan fejleszthetjük őket annak érdekében, hogy még magasabb szintet érjünk el.
A pszichológia sokáig a betegség felől közelítve próbálta megérteni az egészséget, emiatt sokan gondolják még ma is úgy, hogy a pszichológusok csak a pszichés és érzelmi problémákkal foglalkoznak. Az egyik legújabb irányzat azonban egészen máshová helyezi a hangsúlyt: a pozitív pszichológia pozitív tapasztalatokkal, erősségekkel és személyiségvonásokkal foglalkozik a szubjektív jóllét elérése érdekében. Segítségével megismerhetjük és fejleszthetjük képességeinket, melyek az életben való boldogulást segítik elő. A pozitív pszichológia vezéralakjai többek között az erények és karaktererősségek rendszerének megalkotásával járultak hozzá a mentális jóllétünk fokozásához.
Mik azok a karaktererősségek?
A karaktererősségekről korábbi cikkünkben már volt szó, amikor a stresszre adott válaszok felől közelítettük meg őket. Erősségeink azonban nem csak amiatt lehetnek fontosak, hogy a stresszel teli helyzetekre megfelelő módon reagáljunk. A szubjektív jóllét elérése fokozható, ha olyan tevékenységeket keresünk a mindennapokban – legyen az akár a szabadidőnkben, iskolában vagy a munkahelyünkön –, melyek jó érzéssel töltenek el minket. Ennek érdekében Seligman és Peterson megalkották a karaktererősségek rendszerét, melyben 6 univerzális erényt, ezen belül pedig 24 karaktererősséget azonosítottak.
A bölcsesség és tudás erénye olyan tulajdonságok összessége, melyek a tudás megszerzésére és annak használatára vonatkoznak. Ide tartozó erősségek a kreativitás, a kíváncsiság, a kritikus gondolkodás, a tanulás szeretete és a perspektíva.
A bátorság az akadályok legyőzéséhez szükséges erősségeket jelenti. Ezek a tulajdonságaink az akarat tudatos gyakorlását jelentik a céljaink elérése érdekében. Olyan erősségek gyűjteménye, mint a hősiesség, a kitartás, az őszinteség és a vitalitás.
Az emberiesség erénye a másokkal történő szociális interakcióinkban lelhető fel. Ide tartozó erősség a szeretet, a kedvesség és a szociális intelligencia.
A negyedik erény az igazságosság, mely olyan társadalmi erősségeket foglal magába, melyek a személyes kapcsolatainkon túl a közösségi élet megkönnyítését szolgálják. Ide tartozik a csapatmunkára való képesség, a becsületesség, valamint a vezetői képesség.
A túlzásoktól való védelmet a mértékletesség erénye jelenti számunkra. A mértékletes személy törődik a szükségleteivel, azokat úgy elégíti ki, hogy sem magának, sem másnak nem árt vele. Az ötödik erényhez a megbocsátás, az alázatosság, az óvatosság és az önkontroll tartozik.
Végezetül az utolsó erény a transzcendencia, mely olyan erősségeket jelent, melyek túlmutatnak rajtunk, az univerzummal való kapcsolatot erősítik, valamint jelentést adnak számunkra. Az erényhez köthető erősségek a szépségre való fogékonyság, a hála, a remény, a humor és a spiritualitás.
Ismerd meg és gyakorold az erősségeidet!
A listát olvasva biztosan felmerült bennetek az a gondolat, hogy némelyik karaktererősség teljes mértékben igaz rátok. Akár konkrét események is eszünkbe juthatnak, amikor az adott erősség alkalmazása örömöt, lelkesedést vagy akár izgalmat váltott ki belőlünk.
A karaktererősségek tudatos használata fokozhatja ezeket a pozitív érzelmeket, így célszerű olyan szituációkat keresnünk a mindennapjainkban, melyekben használhatjuk erősségeinket.
Annak érdekében, hogy felismerjük ezeket a tulajdonságainkat, a pozitív pszichológia hírnökei megalkották az erősségrendszer felmérésére szolgáló VIA kérdőívet, mely magyar nyelven is elérhető. A kérdőív kitöltése után rangsorolva láthatjuk az erősségeinket, és a hozzá kapcsolódó jellemzőket. Fókuszáljunk az első 4-5 erősségünkre, és keressünk olyan helyzeteket, amikor használni tudjuk őket! Erősségeinket akár célirányosan is gyakorolhatjuk.