Nevtelen_terv

Pályaorientáció és bérigények a különböző egyetemi végzettségűek körében

Elkezdődött az őszi félév az egyetemeken, amelynek apropóján a Profession.hu elkészítette friss elemzését a különböző felsőfokú végzettséggel és szakmai ismerettel rendelkező munkavállalók bérigényeiről és pályaorientációjáról. Átlagosan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem volt hallgatói várják el a legmagasabb havi fizetést, akiket a Budapesti Corvinus Egyetem diplomásai követnek, majd a Miskolci és Óbudai Egyetemeké – derül ki az elemzésből.

Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálja, a Profession.hu elkészítette legújabb elemzését, amelyben az egyetemet végzett munkavállalók munkaerőpiaci elváratásait és lehetőségeit vizsgálta. A mintát szolgáltató adatbázis releváns és aktív felhasználóinak többsége az ELTE-n (13%), a Debreceni Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (11%) és a Pécsi Tudományegyetemen (8%) szerzett diplomát korábban. A teljes minta 89 000 főből állt.


Pályaorientációs tervek az egyetem után


Az egyetemi végzettség megszerzése után a különböző intézményekről kilépők más-más területeket részesítenek előnyben jövendőbeli állásuk megpályázáskor. Az ELTE-n végzettek leginkább adminisztratív, asszisztensi és HR adminisztrációs területekre jelentkeznek, míg a BME egykori hallgatói a projektmenedzseri, gépészmérnöki, adminisztrációs munkákat pályázzák meg, a Debreceni Egyetemen végzettek pedig az adminisztratív, asszisztensi és értékesítési munkatársi pozíciókat részesítik előnyben.


A diplomások elhelyezkedése a munkaerőpiacon


A BME volt hallgatói a projektmenedzsment, gépészmérnök és a programozó, fejlesztő területen helyezkedtek el elsősorban. A Corvinusról szintén a projektmenedzsmentet választották a legtöbben, amit a marketing, majd az adminisztrátori és dokumentumkezelő állások követnek. Az egykor ELTE-s hallgatóknak az adminisztrátori és projektmenedzsment területek mellett a tanító, tanár, pedagógus a harmadik leggyakoribb választása, míg a BGE-s diplomával rendelkezőknek a könyvelés, projektmenedzsment és a kontrolling.


A vidéki nagy egyetemeknél hasonlóan alakultak a munkaerőpiaci elhelyezkedések: a Debreceni, a Pécsi, a Szegedi és a Szent István Egyetemet végzett munkavállalók többsége – más-más sorrendben ugyan, de – azonos három szakterület egyikén helyezkedtek el: adminisztrátor és dokumentumkezelő, projektmenedzsment, valamint szakmai asszisztens pozíciókban. A Széchényi István és a Miskolci Egyetem volt hallgatói számára a szakmai asszisztens helyett harmadikként a gépészmérnöki állások szerepelnek még az első három leginkább választott terület között.


Oklevelek és fizetési igények


A teljes mintán vizsgálva a bérigényeket elmondható, hogy a BME által kiállított diplomával rendelkezők várják el később a legmagasabb összeget, őket a Budapesti Corvinus Egyetem volt hallgatói követik, majd a Miskolci és Óbudai Egyetemen végzettek.


A diplomás munkavállalók szakmai tapasztalatát figyelembe véve a pályakezdők körében az átlagos nettó havi fizetési igény 252 000–328 000 forint között mozog, amely az évek során a szakmai tapasztalat növekedésével változik és az 5-10 évnyi szakmai tapasztalattal rendelkező munkavállalók esetében már 401 000–580 000 forintra emelkedik.


A cikk forrása:

https://www.profession.hu/hrfeed/palyaorientacio-es-berigenyek-a-kulonbozo-egyetemi-vegzettseguek-koreben/?utm_source=edm&utm_medium=hrfeed&utm_term=szeptember

Friss hírek

Friss hírek RSS

Oktoberi_hirlevel

Céges partnereink jobbnál jobb lehetőségekkel várnak Téged novemberben! Nyílt nap, gyakornoki ajánlat vagy állásajánlat iránt érdeklődsz? Akkor ne felejts el beleolvasni az októberi hírlevélbe!

Prysmian

Build the Future is one of the Prysmian Graduate Programs, now in its 14th edition!

We aim to hire talents globally with diverse background and experiences who are eager to make our world a more sustainable place and ready to embrace new challenges.

Szeptemberi_hirlevel

Középpontban az őszi Felkészítő Programok! Személyre szabott tanácsok, tippek és trükkök a sikeres pályázathoz, interaktív workshopok a készségeid fejlesztéséhez, érdekes munkaerőpiaci trendek és inspiráló előadások. Ne feledd, a jelentkezési határidő október 6.! Ne maradj le, kattints a részletekért és jelentkezz!