Honlapra_7

Ezek a magyarországi diplomák érik a legtöbbet

Pályakezdőként a Szegedi Tudományegyetem volt hallgatói várják el a legalacsonyabb induló fizetést és a Szent István Egyetemről kikerülők a legtöbbet, azonban 10 év tapasztalattal már a Nyíregyházi Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem áll a skála két végén. Idén február 15-e az egyetemi képzésekre való jelentkezések határideje. A tanulók magabiztos döntését segíti a Profession.hu saját, 104 000 fős mintáján alapuló trendelemzése.

Az egyetemi végzettséggel rendelkezők munkaerőpiaci elváratásait és lehetőségeit vizsgálta legújabb elemzésében Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálja. A Profession.hu adatbázisában a releváns és aktív felhasználók többsége az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, valamint a Pécsi Tudományegyetemen diplomázott felsőfokú tanulmánya végeztével. A 104 000 fős mintában az a 18 intézmény szerepel, amelyet a legtöbb, az adatbázisban szereplő felhasználó elvégzett.


A munkaerőpiacon, diplomával a kézben


Az elmúlt fél év során az állásportál regisztrált, diplomás felhasználói legnagyobb arányban az adminisztrátor, dokumentumkezelő kategóriában feladott álláshirdetésre jelentkeztek – leszámítva a BME egykori hallgatóit, akik a projektmenedzseri pozíciókra küldték be többségében az önéletrajzukat.


A jelentkezési fázist követően a munkaerőpiaci elhelyezkedések trendjét is megvizsgálta az állásportál. Az egykori eltések az adminisztráció, vagy pedagógia területén; a corvinus-osok marketing és elemzés kategóriákban; a BME volt hallgatói gépészmérnökként és programozóként, fejlesztőként; a debreceni és a pécsi felsőoktatási intézmény oklevelét megszerzők pedig egyaránt az adminisztrátori és szakmai asszisztensi állásokban helyezkedtek el a legtöbben. A Szegeden diplomázott szakemberek körében a projektmenedzsment és adminisztráció, illetve pedagógia, a Miskolci Egyetemen a gépészmérnök és adminisztrátor, a Budapesti Gazdasági Egyetemen végzettek között pedig jellemzően a könyvelés és kontrolling területe a legkedveltebb. Intézménytől függetlenül a projektmenedzsment szakmai kategóriában találtak a legtöbben munkahelyre.


Pályakezdőként a Szent István Egyetem, míg sokéves tapasztalattal a BME volt hallgatóinak bérigénye a legmagasabb


A teljes mintában a bérigények tekintetében kiugró a BME-s diplomával rendelkező munkavállalók elvárása, akik átlagosan 504 000 forintos havi nettó fizetést szeretnének – ez a fél évvel korábban elvégzett elemzéshez képest 3 százalékos emelkedést jelent. Második helyen a Budapesti Corvinus Egyetem volt hallgatói állnak szintén 3% emelkedéssel, 466 000 forintos bérigénnyel. Az Óbudai Egyetemen végzettek kérik el átlagosan a harmadik legmagasabb összegű havi bért, ez nettó 463 000 forint, ami 4,5%-os emelkedést jelent az ősz elején mértekhez képest.


A diplomás pályakezdők körében az átlagos nettó havi fizetési igény 263 000–347 000 forint között mozog, a legalább 10 évnyi szakmai tapasztalattal rendelkező munkavállalók esetében pedig már 413 000–591 000 forintra emelkedik.

 

Míg pályakezdőként a Szegedi Tudományegyetem volt hallgatói várják el a legalacsonyabb induló fizetést (átlag havi nettó 263 000 Ft) és a Szent István Egyetemről kikerülők a legtöbbet (347 000 Ft), addig 10 vagy annál több évnyi szakmai tapasztalat megszerzését követően már a Nyíregyházi Egyetem (413 000 Ft) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (591 000 Ft) kerül a skála két végpontjára.


Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója szerint: "Az inflációval párhuzamosan érthetően a munkavállalók fizetési igénye is emelkedett, viszont a Magyarországi cégeknél jellemző bérkorrekciókhoz képest jóval alacsonyabb mértékben. Az őszi HR Körkép kutatásunkból kiderült, hogy a magyarországi munkáltatók 66 százalékánál volt bérkorrekció 2022-ben és 58 százalékuk tervezte 2023-ban is a fizetések emelését. Ez az esetek háromnegyedében legalább 10 százalékos bérfejlesztést jelent, a diplomások fizetési igényei viszont átlagosan ennél jóval kisebb mértékben emelkedtek."

Friss hírek

Friss hírek RSS

Szeptemberi_hirlevel

Középpontban az őszi Felkészítő Programok! Személyre szabott tanácsok, tippek és trükkök a sikeres pályázathoz, interaktív workshopok a készségeid fejlesztéséhez, érdekes munkaerőpiaci trendek és inspiráló előadások. Ne feledd, a jelentkezési határidő október 6.! Ne maradj le, kattints a részletekért és jelentkezz!
CheckINN_TIV24_1270x430

Szeptember 16-án ismét útjára indul a CheckINN Turisztikai Innovációs Verseny! A hatodik alkalommal megrendezésre kerülő ötletverseny idén új vizekre evez, melynek középpontjában a Balaton turizmusa áll.

Honlap_54

Szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Challenge Labs programját, mely 2024-től hivatalos EIT Label képzés! Az EIT Label, mint minőségi tanúsítvány csak a legkiválóbb oktatási programoknak adható, amelyek az innovációra, a vállalkozói készségre, a kreativitásra és a vezetői képességekre összpontosítanak.