covid_valsagkezeles_szte_gtk1

COVID válságkezelés az SZTE Gazdaságtudományi Karán: Vigyázzunk egymásra! – Törődjünk egymással!

A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar két oktatója, Dr. Pusztai-Varga Ildikó és Dr. Udvari Beáta tartott előadást az SZTE GTK COVID válságkezelési jógyakorlatairól, a közösség támogató erejéről a Tempus Közalapítvány által szervezett konferencián.

„A járványhelyzet hatása a felsőoktatás nemzetköziesítésére” címmel 2020. október 1-jén konferenciát szervezett a Tempus Közalapítvány a Campus Mundi program támogatásával. Az online formában megrendezett esemény célja az volt, hogy fórumot biztosítson a felsőoktatás nemzetköziesítését érintő aktuális kérdések megvitatására. Idén minden tervet és elképzelést felülírt a COVID-19 járvány, mely – az élet minden más területéhez hasonlóan – a felsőoktatási intézmények működését, az oktatási és kutatási tevékenységet és a nemzetközi kapcsolatokat is alapvetően megváltoztatta.

 

A konferencia délelőtti plenáris előadásain az államtitkári és főigazgatói köszöntők után beszámolót hallhatunk a Campus Mundi aktualitásokról a hazai felsőoktatás nemzetköziesítése terén, majd a bejövő mobilitás gazdasági hatásairól beszélt Dr. M. Császár Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem habilitált egyetemi docense. Ezt követően dr. Sinóros-Szabó Laura, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, Felsőoktatási Stratégiai és Intézményfejlesztési Főosztály főosztályvezetője beszélt a tavaszi digitális átállás tapasztalatairól és a jövőbeli ágazati törekvések irányairól. A plenáris előadásokat külföldi szakemberek beszámolói zárták: Sijbolt Noorda (Magna Charta Observatory elnöke, Bologna) a Nemzetköziesítés 3.0 – célok és eszközök címmel, majd Pavel Zgaga professzor (Oktatási Tanszék, Ljubljanai Egyetem) a Felsőoktatási együttműködések a koronavírus után: több kérdés, mint válasz címmel tartott előadást.

 

Négy párhuzamos szekcióban a délelőtti plenáris előadások utáni műhelybeszélgetéseken az alábbi témakörökről esett szó: a nemzetközi hallgatók helyzete a COVID-19 járvány ideje alatt hallgatói visszajelzések és intézményi válaszok alapján; új utak a nemzetközi hallgatók toborzásában; alkalmazkodás és újratervezés a COVID-válság alatt.

 

A „Hazaküldött” egyetemek? – szervezési és módszertani tapasztalatok a járvány időszakában című szekcióban Dr. Pusztai-Varga Ildikó és Dr. Udvari Beáta számolt be az SZTE Gazdaságtudományi Karán alkalmazott jó gyakorlatairól, benne a közösség támogató erejéről, a gyors és határozott, a hallgatói és dolgozói véleményeket is felmérő, a külföldi hallgatókat speciálisan támogató, az oktatásmódszertani műhelyeket online is tovább vivő tapasztalatairól. Az előadók kiemelték az SZTE GTK közösségének őszinte hangnemét, a demokratikus kommunikációt, az összefogást és az értékkeresést, valamint az önreflexivitás és a megoldáskeresés erejét.

 

A szekcióban Prof. dr. Alpár Alán, a Semmelweis Egyetem nemzetközi képzésekért felelős rektorhelyettese ismertette az orvosképzést ért kihívásokat, majd Dr. Pozsgai Gyöngyi, a Pécsi Tudományegyetem Study abroad és nyári egyetem programvezetője számolt be – többek között – arról, hogyan oldották meg a nyári egyetem online-osítását, valamint Dr. Takó Ferenc, az ELTE Rektori Kabinet Nemzetközi Stratégiai Irodájának irodavezetője mutatta be a válsághelyzetre adott válaszaikat.

 

Az SZTE GTK jógyakorlatait több mint harmincan hallgatták a délutáni szekció utolsó beszámolójaként, és az előadók értékes kérdéseket és elismerő szavakat kaptak, kiemelve annak fontosságát, hogy a technikai és gyakorlati operatív lépéseken túl, az emberi dimenzió, a lelki támogatás is fontos szerepet kaphat egy intézmény válságkezelési módszertanában. A „jelenlévők” kommentjeikben követendő példaként értékelték az elhangzott szegedi GTK-s gyakorlatokat. A szekcióvezető, Dr. Beke Márton egységvezető-helyettes (Erasmus+ Európai Felsőoktatási Térség, CEEPUS, Felsőoktatási Egység, Tempus Közalapítvány) az SZTE GTK beszámolója után elismerően jegyezte meg: „Szeretnék én is külföldi hallgató lenni ezen a karon.”

 

Fotó: SZTE GTK

Friss hírek

Friss hírek RSS
honlapra_3._24

Jelentkezz a Richter MindRunra, és legyen Tiéd a nettó 350.000 Ft értékű díj!

honlapra_3._18

Szeretnénk bemutatni a L'Oréal Brandstorm versenyt, ami fiatalok (18-30) számára meghirdetett kiemelt innovációs megmérettetés.

honlapra_3.__9_

A Camp America program, illetve az AIFS, az egyik legnagyobb vízumszponzor szervezetként működik, 1969 óta. Évente több mint 8000 fiatalt közvetít 25 országból világszerte az USA több mint ezer nyári táborába. Magyarországon 2018 óta a Meló-Diák Hálózattal együttműködve biztosít lehetőséget fiataloknak a J1-es kulturális csereprogramban való részvételre. Táborainkat rendszeresen látogatjuk mi is, mind az amerikai és mind a budapesti irodából!

Készítő