Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

Projekt bemutatása







Rövid szakmai tartalom

A projekt során a jelenlegi 410 ágyas Új Klinika (Semmelweis u. 6.) épülete mellé, azzal funkcionális összeköttetésben egy 265 ágy kapacitású új épület épül. Emellett a meglévő 410 ágyas épület központi részei átépítésre, korszerűsítésre kerülnek.


2007 októberében Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata (SZMJVÖ) Kórháza, járóbeteg-szakellátó rendszere és alapellátási rendszere integrálódott az SZTE egészségügyi rendszerébe. Az integráció kapcsán megnőtt az épületállomány, az elavult műszerállomány, a dolgozói létszám és a párhuzamosan végzett szolgáltatások száma.


Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) 2.2.7. konstrukciója „Infrastruktúra-fejlesztés az egészségpólusokban” címmel 2007. december 20-án meghirdetett pályázat lehetőséget biztosított a változtatásra, az intézmények elavult egészségügyi infrastruktúrájának fejlesztésével, modernizálásával a legmagasabb színvonalú progresszív betegellátás feltételeinek megteremtésére.


A Szegedi Tudományegyetem Szenátusa 2008. április 28-i rendes ülésén 51/2008. sz. határozatában egyhangúlag jóváhagyta a pályázaton való részvételt a szükséges anyagi feltételek biztosítása mellett. 2008. július 1-én benyújtott első körös pályázati dokumentációt a Humán Erőforrás Programok Iránytó Hatósága 2009. február 19-én feltételes támogatási döntésben részesítette. 2009. április 3-án Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése 141/2009. (IV.3.) Kgy. sz. határozatában tudomásul vette, hogy az SZTE pályázatot nyújtott be a TIOP-2.2.7-07/2F konstrukcióra, valamint vállalta az új klinikai tömb megközelítésére szolgáló feltáró út megépítését az Oldal utca nyomvonalában, a klinika működéséhez szükséges mértékig, a közmű kapacitás kiépítését, valamint kötelezettséget vállalt az anyagi terhek részvállalásában is. A Szegedi Tudományegyetem tervpályázatot követően az engedélyes és kiviteli tervek elkészítésére 2009. június 22-én szerződés írt alá az Artonic Kft-vel a 265 ágyas klinika engedélyes és kiviteli terveinek elkészítésére. A 410 ágyas klinika átalakítása kapcsán tárgykörben ugyanakkor a Közti Zrt-vel került sor szerződés aláírására. A Szegedi Tudományegyetem Szenátusa 2009. augusztus 11-én megtartott XI. rendkívüli ülésén 154/2009. sz. határozatában támogatta a pályázat második körös benyújtását, amely 2009. augusztus 18-án megtörtént. A 265 ágyas klinika 2009 júliusában elkészített és október hónapban módosított engedélyes terveihez kapcsoltan az építési engedély 2009. november 12-én került kiállításra, a 410 ágyas klinika átalakítására és felújítására 2009. november 11-én érkezett meg az engedélyezési határozat. 2009. december 19-én a pályázat Támogatási döntése megszületett, a Támogatási Szerződés aláírására 2010. január 14-én került sor.

 

Új építkezés

Az új klinikai tömb dél felől csatlakozik a 410 ágyas épülethez, a Semmelweis utcával párhuzamosan egy H betűt formázva. A H alakú fő tömeg a földszinten, a magasföldszinten, az 1. emeleten és a gépészeti szinten csatlakozik a meglévő 410 ágyas klinika épületéhez.

A meglévő 410 ágyas épület mellé kerülő új épület szintjei:

  • Földszint
  • Magasföldszint
  • 3 emelet és egy tetőtér,

Az új épület 2 szinttel alacsonyabb lesz, mint a 410 ágyas klinika, mely földszintből, magasföldszintből továbbá 5 emeletből és egy tetőtérből áll. Az új, összesen 5 emeletes klinikai épület tervek szerinti hasznos (nettó) területe 21.575 m2 lesz.

A meglévő klinikai épülethez bővítéseként létesülő 265 ágyas klinikában a következő egészségügyi osztályok kapnak helyet:

  • Ambulancia
  • Szövetbank
  • Szerv-transzplantációs sebészet
  • Haematológia
  • Műtők (8db)
  • Invazív kardiológia
  • Stroke
  • Szívsebészet
  • Általános kardiológia
  • Angiológia
  • Érsebészet
  • Általános sebészet
  • Tüdő-mellkas sebészet


A létesítmény főbb funkcionális egységei

  • Földszint: Személyzeti öltözők, vezetői helyiség, adminisztrációs helyiség, kommunális hulladék üzemi gyűjtőhely, raktárak, személyzeti tartózkodó, személyzeti szoba, gyógyszerelosztó helyiség, ételkonténer-tároló, porta.
  • Magasföldszint : Irodák, tárgyalók, könyvtár, igazgatási vérvételi helyiségek, ambulanciák, várók, személyzeti pihenők, biztonsági őrszoba, betegfelvételi iroda, előcsarnok, betegszobák, orvosi ügyeleti szobák, raktárak, nővérügyelet, nővér dolgozó szoba, teakonyha, vizsgáló, labor, konyha, szövetbank, őssejt tároló.
  • 1. emelet : Műtők (8 db), biztonsági sterilező, műtőelőterek, steril nővér dolgozók (2 db), preoperatív helyiség, műtőlaborok (4 db), előkészítők, bemosakodók, steril közlekedő, posztoperatív ébredő, személyzeti tartózkodó, vérraktár, konzíliumszoba, adminisztrációs szobák, őrző-megfigyelők, betegszobák, orvosi ügyeleti helyiségek, irodák, teakonyhák, nővérügyeletek, nővérdolgozók, vizsgáló, elkülönítő szoba főnővérszobák, betegtársalgó.
  • 2. emelet : Műtőgépészeti helyiség, betegszobák, elkülönítő szobák, irodák, vizsgálók, nővérügyelet, nővérdolgozók, teakonyhák, orvosi ügyeleti helyiségek, adminisztrációs helyiségek, főnővérszobák, kegyeleti helyiség, betegfürdető, társalgó-étkezők.
  • 3. emelet Betegszobák : elkülönítőszobák, irodák, vizsgálók, nővérügyelet, nővérdolgozók, teakonyhák, orvosi ügyeleti helyiségek, adminisztrációs helyiségek, főnővérszobák, kegyeleti helyiség, kezelők, közlekedők, társalgó-étkezők.
  • Tető: Liftgépházak, lépcsőházak, elektromos áram helyiség, zajgátló fallal, vagy felépítménnyel zárt gépészet, zöldtető, napkollektorok.
  • Kapcsolódó infrastruktúrák 152 db parkoló: 82 db dolgozói továbbá 70 db látogatói parkoló kerül kialakításra. A látogatói parkolók a Bánomkert sor mentén a telekhatáron belül, a kerítésen kívül lesznek kialakítva.

Az épületbe a jelenleg elérhető leghatékonyabb környezetbarát- és energiatakarékos technológiák kerülnek beépítésre. Az épület lapostetőinek 85%-a zöldtető, mellyel lehetővé válik az épület fűtési-hűtési energia igényének csökkentése. A zöldtető 20 cm termőrétegből és 111-119 cm töltőföld rétegből áll.

 

Eszközbeszerzés

Az építkezés mellett a projekt részeként, 4 milliárd forintot meghaladó értékű, új orvosi műszer- és eszköz beszerzésre is sor kerül, emellett bútorbeszerzés és a csőposta rendszer kiépítése valósul meg.

 

Az építkezéssel és felújításokkal párhuzamosan a Szegedi Tudományegyetem több diagnosztikai és labortechnikai eszközt, különböző műtéti eszközt, panelműtőt, sebészeti vágót, sterilizálót, illetve informatikai eszközt szerez be a projekt keretében. A panelműtő rendszerek magukban foglalják a műtőasztalokat, a műtőlámpákat, a kamera és monitortartókat, a betegátfektetőket, és a különböző sebészeti állványokat is. A különböző típusú műtőasztalok közül beszerzésre kerülnek szív-, mellkas- és érsebészethez, általános sebészethez, traumatológiai és ortopédsebészethez, valamint idegsebészethez használatos asztalok.

 

Az új 265 ágyas épületben 8 db, míg a meglévő 410 ágyas klinika épületében 6 db ilyen rendszer kerül elhelyezésre, ezzel is elősegítve a jövőben az egységes minőségű és korszerű betegellátást a klinikán.

 

A beszerzés hozzájárul a legmodernebb, napjaink színvonalának teljes mértékben eleget tevő sebészeti ellátás megvalósításához mind az új, mind pedig a már meglévő klinikai szárnyban.

 

Átépítés, felújítás, korszerűsítés

A projekt során a meglévő 410 ágyas klinika épület infrastruktúrájának nettó 3.326 m2-e is átépítésre kerül. Ezek a következő egységeket érintik:

  • A jelenlegi intenzív osztályból bővítéssel központi intenzív osztály kialakítása valósul meg a fejlesztés során.
  • A Központi Sterilizáló kapacitásbővítése új, korszerű berendezések telepítésével a meglévő alapterületen belül. Ezen belül jelentős előrelépést jelent a mosogatónál tervezett szennyes és tiszta területek elválasztása, a határoló falban elhelyezett átadós rendszerű mosó-fertőtlenítő automatákkal. Így a tiszta eszközök és textíliák munkafolyamata elkülönül a szennyes folyamatoktól. A rendelkezésre álló területen belül fal áthelyezésekre, új falak felhúzására lesz igény. Szükségessé válik ugyanakkor a jelenlegi, elavult gépészeti infrastruktúra (vízhálózat, gőzrendszer) korszerűsítése, megfelelő leválasztó és szűrő rendszerek beépítése, az új készülékek védelmére.
  • A 410 ágyas klinika 6 műtője is átépítésre kerül, a központi műtőblokk részeként, ehhez csatlakozik az új épület 8 új műtője, így összesen 14 műtős központi műtőblokk kialakítása fog megtörténni a projektben. A Központi műtőblokkban előre gyártott panelműtők kerülnek elhelyezésre.

 

Nagyprojektté nyilvánítás

A projektet a 1742/2013. (X.14.) Kormány határozat nagyprojektté nyilvánította, melynek folyományaként a támogatási szerződés 2013. november 29-én módosításra került. A projekt műszaki tartalma a következő elemekkel bővül:

- a 265 ágyas klinika épületbe történő bútorbeszerzés,

- csőpostarendszer kialakítása az érintett épületek és a mikrobiológiai labor között a minták kiértékelési idejének minimalizálása és a költséghatékonyság érdekében,

- a meglévő 410 ágyas klinikai épület komplex átépítése a jogszabályi előírásoknak megfelelő tűzvédelmi-füstelvezetési rendszer kialakítása és az épület akadálymentesítése érdekében.

Ezzel összefüggésben a projekt összköltsége 12,3 milliárd forintról 14,5 milliárd forintra nő. A többlet feladatok megvalósítása következtében a projekt időtartama 16 hónappal meghosszabbodik, a projekt befejezési határideje 2015.06.30-ára módosul.

Infoblokk3_ERFA uszt_logo_rgb