Turul bajnokság
Cél: A szegedi gyökerekkel rendelkező Turul játék megismertetése és népszerűsítése a Szegedi Tudományegyetem hallgatói számára valamint a versenyzés biztosítása szervezett keretek között.
A verseny ideje: 2024.09.25. 13.00.
A verseny helyszíne: Szegedi Tudományegyetem Testnevelési és Sporttudományi Intézet Topolya sori füves pálya
Résztvevők:
A Szegedi Tudományegyetem bármely Karán lévő képzésben résztvevő, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgató.
A nevezéshez szükséges: Nevezési lap (1. sz. melléklet)
Akik a nevezésüket leadják, aláírásukkal nyilatkoznak, a bajnokság szabályainak elfogadásáról és hogy a bajnokságban saját felelősségükre vesznek rész.
Az előzetes nevezéseket az alábbi címre kérjük leadni 2024.09.23-ig e-mailben
(csapat név, kar, névsor - neptun kód-csapat kapitány megjelölésével és elérhetőségének megadásával)
Hocza Ágnes: hocza.agnes@szte.hu
Versenyszámok: női, férfi és vegyes páros
Speciális szabályok:
A turuljáték versenyszabályai itt olvashatók: https://turuljatek.hu/versenyszablyok
Lebonyolítás:
A pontos lebonyolítás a nevezések beérkezése után kerül meghatározásra.
A TURULJÁTÉK ISMERTETÉSE
Szerző: Joó Gyöngyi
SZTE szakmódszertani oktató és mestertanár
A TURUL JÁTÉK HAZAI TÖRTÉNETE.
A Pesti Hírlap 1903. október 27-i számában „Új labdajáték” cím alatt említi meg Halácsy Antal szegedi torna-, vívó- és játékmester által feltalált és népszerűsített játékot, amelyet „turul-labdajáték” néven szabadalmaztatott. A feltaláló a játékot az ország számos sportegyesületében és iskolájában bemutatta. A játék szabályait 1904-ben adták ki nyomtatásban először. Régen hatféle változatban játszották. Azóta a pálya mérete és a háló magassága is szabályban rögzített.
A II.világháború után történelmi okokból a játékot átnevezték és röptenisz lett. Szabályainak javított változatát 1958-ban dr. Thékes László jelentette meg Szegeden. E szép tiszaparti városban a Magyar Torna Egyelt (MTE) volt a sportág lelkes felkarolója, ahol a munkásság kedvenc játéka volt. Az 1960-as évek közepéig rendszeresen egyéni és csapat-bajnokságot rendeztek belőle. Szegeden több mint félévszázadon át gyökeret vert, s nyaranta igen sok sportkedvelő lelte benne örömét. A mai napig is játszák, a Partfürdő fövényén általában mezítláb, fürdőruhában, a kellően kemény ártéri fövényen. 1990-től újra turulként emlegetik a szegediek. A mai turuljáték már versenysport, mely a tenisz, asztalitenisz, tollaslabda és röplabda játékokhoz hasonlító leginkább. Az eredményes játék kellő taktikai ismereteken alapul, az egyes akciókat megfelelő labdamenetek készítik elő.
A turuljáték története itt olvasható: https://turuljatek.hu/tortenete
A TURULJÁTÉK VERSENYSZABÁLYAI:
Pályaméret:
10X5m-es terület, amelynek talaja lehet salakos, földes, füves és tornatermi parketta, stb. Szabadtéren a pályát vastagabb zsineg vagy gumiszál határolja, melyet a talaj felett, jól láthatóan kell kifeszíteni a pálya négy sarokcövekéhez.
Háló:
A játéktér középvonala felett van kifeszítve, magassága 2 m, hossza 6 m, szélessége 25-30 cm. A hálótartó oszlopok a pálya oldalvonalától 0,5 m-re vannak.
Az ütő:
Lehetőség szerint készüljön keményfából, súlya 30 dkg, átmérője 15 cm. Az ütő nyele max. 18 cm lehet. Az ütőfelüket sík, vagy enyhén koncentrikus körökkel barázdált. A játékosok a pályán csak egy ütőt használhatnak, ha akarják felváltva.
A labda:
Bármilyen minőségű teniszlabda lehet.
Térfélválasztás:
A mérkőzés előtt az ellenfelek sorsolással döntik el, hogy ki melyiktérfélen kezdi a játékot. Lehetőség van arra is, hogy az első labdamenet döntsön. Aki az első labdamenetet megnyeri, az fogadhatja az adogatást. Akinél a labda leesik, vagy hibát vét, az kezdi az adogatást. Sorsolás esetén mindig a szerencsés felet illeti meg a térfélválasztás joga, míg a másik játékos adogat.
Adogatás:
Mindig az a játékos adogat, aki az előző labdamenetet elveszítette. Az adogatást a pálya bármely sarokpont mellől elvégezheti, az alapvonalon kívül állva, alulról, vagy felülről egyaránt. Lehet egyenes, vagy átlós irányú is. Az adogatást csak akkor lehet végrehajtani, ha a fogadó már jelezte, hogy felkészült az adogatás fogadására. Meg kell ismételni az adogatást akkor, ha játékost rajta kívülálló okok akadályozták a szabályos adogatás elvégzésében. Adogatáskor az ütés pillanatában az alapvonalon kívül kell állnia mindkét lábával a játékosnak.
Hibás az adogatás, ha:
A, a labda hálót érint (másodszor is),
B, a labda hálóba akad, vagy a háló alatt megy át,
C, az alapvonalon kívülre esik,
D, saját játékost, vagy tárgyat érint, mielőtt az ellenfél térfelére jutna,
E, az adogatás pillanatában az adogató lába érinti az alapvonalat, vagy belül helyezkedik el.
Labdamenet: Adogatással kezdődik és mindaddig tart, amíg a szembenálló felek bármelyike a labdamenetet meg nem nyeri. A játékosoknak a labdát közvetlen kell megütniük mielőtt az földet érne.
Hibának számít
A, aki úgy üti vissza a labdát, hogy az az ellenfél térfelén kívül ér földet,
B, ha a labda a saját térfelén ér földet,
C, ha a labdamenet közben a versenyző, vagy ütője hozzáér a hálóhoz, vagy a hálótartó oszlopokhoz,
D, ha átnyúl az ellenfél térfelére,
E, ha a játékban levő labda testet érint (kézzel , lábbal vagy fejjel adja vissza a labdát).
Nem számít hibának, ha
A, labdamenet közben a labda hálót ér, de átjut az ellenfél térfelére,
B, a versenyző az ütés pillanata után ejti ki a kezéből az ütőt és eközben az nem érinti a hálót, vagy a
hálótartó oszlopot, vagy az ellenfél térfelét.
Páros játékban a labda megütése nincs sorrendhez kötve, a párok játszmánként helycserét és adogatás-cserét kötelesek egymásközt végrehajtani. A határvonalra esett labdánál az adogatás minden esetben az a játékos végzi el, akinek a térfelén a labda a határvonalat érintette. A gumiszalagra esett labda kintnek (out) számít.
Számolás:
A játszmát az a játékos nyeri, aki legalább két pont különbséggel hamarabb szerez 6 pontot (5:5 állásnál legalább 5:7-re kell nyerni). Egy mérkőzés nőknél és a páros játékokban 2, férfiaknál egyéniben 3 nyert játszmáig tart.
Versenyszámok: női egyes, női páros, férfi egyes, férfi páros és vegyespáros. Életkor szerinti kategóriák: gyerek, ifjúsági, felnőtt, szenior.
A turuljáték versenyszabályai itt olvashatók: https://turuljatek.hu/versenyszablyok
A turuljátékra jelentkezni lehet itt: https://www.facebook.com/groups/turuljatek