Bezár

Rendezvények/Konferenciák

A Jean Monnet-professzorok elmélyítik a felsőoktatási intézmény hivatalos tantervének részét képező európai uniós tanulmányok oktatását és beható oktatómunka keretében közvetítik az Európai Unióval kapcsolatos ismereteket azokon a területeken, amelyek iránt egyre nagyobb kereslet mutatkozik a munkaerőpiacon. A Jean Monnet-professzorok munkájuk során nyitott oktatási segédanyagokat tesznek közzé és nyitott oktatási tevékenységeket végeznek, és így fokozzák a tanulás rugalmasságát és hozzáférhetőségét.

Jean Monnet professzori címet nyert Karsai Krisztina a Bűnügyi Tudományok Intézetének tanára

Jean Monnet professzori címet nyert Karsai Krisztina a Bűnügyi Tudományok Intézetének tanára

2016. december 21.
3 perc

Az Európai Unió oktatási pályázatai közül kiemelkedik az európai uniós integráció oktatásban való erősítését és fejlesztését célzó, az egyik alapítóról, Jean Monnet-ről elnevezett pályázati program, amelynek keretében Jean Monnet tanszék és professzori címet vagy kiválósági központ minősítést lehet elnyerni, illetve Jean Monnet képzési modult lehet kialakítani az Európai Bizottság támogatásával. 2016-ban Karsai Krisztina a "Legal Innovation for Citizens: Area of Freedom, Security and Justice" c. projektjével elnyerte a Jean Monnet professzori címet, aminek következtében a Bűnügyi Tudományok Intézete a projekt futamideje alatt Jean Monnet tanszékként (Jean Monnet Chair) is működik."

 

Monnet_Karsai_Krisztina_1

 

A szabadság, a biztonság és a jog érvényesülésén alapuló térség - jogi innováció a polgárok érdekében" c. projekt az európai büntetőjogi integráció, az európai büntető igazságszolgáltatási rendszerek egymásba kapcsolódásának "hétköznapi" következményeivel foglalkozik, így azzal, hogy a jogrendszer (elsősorban a büntető- és szabálysértési jog) milyen kihívásokkal néz szembe az uniós integráció ezen a területen látható markáns és dinamikus jogfejlesztő hatása révén. A projekt az egyetemi oktatásba, valamint az igazságszolgáltatás és bűnüldözés szakembereivel való diskurzusba azokat a témákat - különösen biztonsági kockázatok, bűnözés elleni közös fellépés, bizonyítékok cseréje - vonja be, amelyek az innovatív, azaz a rendkívül újszerű jogi megoldások következtében a mindennapi (nemzeti) jogalkalmazásban is új gondolkodásmódot, paradigmaváltást, de minimum rugalmasságot követelnek az uniós célok elérése, és így az uniós polgárok jólétének (szabadságának, biztonságának és az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésének) biztosításához.

A projekt az egyetemi oktatásban új, a konkrét gyakorlati jogi kérdésekre koncntráló tananyag fejlesztésére, innovatív oktatás módszerek alkalmazására is kiterjed, valamint olyan tudásanyag összeállítására és közlésére is, ami ebben a témakörben a nem jogász egyetemistákat is, valamint - a felsőoktatás harmadik missziós tevékenységére is figyelemmel - a szélesebb, a saját helyzetüket és Európa sorsát is figyelemmel kísérő polgárokat is meg tudja szólítani.

A projekt 2019 nyaráig tart.

A Szegedi Tudományegyetem első Jean Monnet professzora Dr. Pelle Anita, aki a Gazdaságtudományi Kar docense és 2015-ben nyerte el a címet. Az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának első Jean Monnet tevékenysége Karsai Krisztina projektje, amely az európai versenyben 737 pályázat közül 146 másikkal nyert ebben az évben támogatást. Az Európai Bizottság 1989 óta működteti a projektjét (http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities-for-organisations/jean-monnet/chairs_hu), az eddigi években legfeljebb 1-2 magyar egyetem (pályázó) kapott támogatást. Fontos tény, hogy büntetőjogi témával nagyon ritkán van nyertes projekt, magyar még egyáltalán nem volt, emiatt különösen örvendetes ez a szakmai siker.

Monnet_Karsai_Krisztina_2

 

 

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek