Bezár

Rendezvények/Konferenciák

Beszámoló a hetedik alkalommal megrendezett Dreiländer szemináriumról

Beszámoló a hetedik alkalommal megrendezett Dreiländer szemináriumról

2022. október 18.
4 perc

A büntetőeljárás digitalizációja - 2022. október 8-15., Göcek, Törökország

Az Isztambuli Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Konstanzi Egyetem 2022. október 8-15. között „Digitalizing Criminal Proceedings" címmel szervezte meg a sorrendben immár hetedik Dreiländer Szemináriumot (Three Countries Seminar). Az angol és német nyelvű jogösszehasonlító eseményen ezúttal is török, német és magyar graduális hallgatók, doktoranduszok és oktatók vettek részt.


csoportkep1


A program a Szegedi Tudományegyetem, az Isztambuli Egyetem és a Konstanzi Egyetem DIGICRIMJUS: New challenges for teaching researching and practicing criminal law in the digital age” elnevezésű Erasmus+ felsőoktatási stratégiai partnerségi kapcsolata (2020-1-HU01-KA203-078670) keretében valósult meg. A rendezvényhez az egyetemek saját forrásból, valamint a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Minisztere által kiírt „Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása, a jogi kari hallgatók és a középiskolások megismertetése a diákkörökkel és motiválásuk a kutatásra” című, NTP-HHTDK-21-0056 kódjelű pályázat részbeni támogatásával járultak hozzá.


prof


A magyar delegációt Prof. Dr. Karsai Krisztina (Szegedi Tudományegyetem), a német csapatot Prof. Dr. Liane Wörner (Konstanzi Egyetem) vezette, míg a házigazda Prof. Dr. Adem Sözüer (Isztambuli Egyetem) volt.


csoportkep2


A szegedi delegáció tagja volt Dr. Molnár Erzsébet adjunktus és dr. Lichtenstein András tanársegéd, valamint 9 hallgató (Agócs Petra, Aracsi Vivien, Botos Mihály, Csécsei Kitti, Magony Gellért, Móra Nikolett, Németh György Attila, Tóth András Bence, Váczi Kristóf).


image_50755073


A törökországi Göcekben személyes jelenléttel megtartott esemény célja az volt, hogy az egyes hallgatói csapatok a digitalizáció térnyerésével megjelenő új eljárásjogi problémákra reflektáljanak, és a jogösszehasonlító módszertan alkalmazásával térképezzék fel egymás jogrendjében az azonosságokat, hasonlóságokat, valamint készítsenek egy jogösszehasonlító metszetet, amelyben a kutatási eredményeiket összesítik.


IMG_8350


A szemináriumot egy önálló felkészülési szakasz (minden hallgató a saját jogrendjét érintően áttekintette a hatályos szabályozást) előzte meg, majd egy online workshopot tartottunk (Meet&Greet, 2022. szeptember 1.), amelyen a hallgatói teamek tagjai megismerkedtek egymással. Ezt követően online módon, de már közösen készültek a jelenléti szemináriumra.


IMG_6377


A szeminárium alkalmával a szakmai nyitóelőadást dr. Lichtenstein András „The European Framework on the Use of AI in the Criminal Justice System” címmel tartotta a Mesterséges intelligencia és a jogrend kutatócsoport tagjaként; míg a módszertani nyitóelőadást Prof. Dr. Liane Wörnertől hallhattuk („Comparative methods to be applied”).


A szeminárium témakörei a következők voltak:


- Die verdeckte Beschlagnahme beim Dienstanbieter (verdeckte Datenherausgabe in Deutschland iVm § 95a StPO)

- Die Online-Durchsuchung: ‚Hacking‘ informationstechnischer Systeme von Beschuldigten (in Deutschland iVm § 100b StPO)

- Criminal investigation undercover – The Admissibility of digital undercover investigation in criminal investigation (prerequisites, possibilities, challenges, constraints)

- Grenzüberschreitender Zugriff auf Informationen und Informationssysteme de lege lata (in Deutschland iVm §§ 92 ff. IRG)

- Admissibility and Inadmissibility of AI-based investigative Findings within Criminal Proceedings - Worldwide Criminal Proceeding? – Admissibility of Evidence in National Ciminal Proceedings when Accessing Cryptographic Data on Mobile Devices (The Case of Encrochat)

- Simultanious Video and or Audio Transmission in Cases of Removal of the Accused from Trial – Information and Communication Techniques as Challenges to the Criminal Trial.

- The E-Evidence-Regulation of the EU (EPOC) and how it shapes the national criminal procedure within and beyond the EUA


IMG_6409IMG_6610


E témákban a szegedi joghallgatók, illetve doktoranduszok először az online közös munka állapotát mutatták be a professzoroknak, illetve megvitatták a fejlesztési lehetőségeket, a jogösszehasonlításban általuk alkalmazott módszereket és a várható eredményeket. Ezt követően intenzív közös munka kezdődött, mivel a csapatoknak 30 perces tudományos előadásban kellett prezentálnia a jogösszehasonlító metszetet, valamint az izgalmas témákra tekintettel a tudományos ismeretterjesztés műfajában is ki kellett próbálniuk magukat: podcastokat is kellett készíteniük. A podcastokkal kapcsolatosan november hónapban online versenyt szervezünk, amelyen bárki részt vehet.


KK


Prof. Dr. Karsai Krisztina a „Use of Algorithms to Support Judicial Decision Making in Criminal Matters – Models for Experimenting” című előadása az algoritmikus döntéshozatal elfogadásának helyzetéről adta a szakmai megalapozását az utolsó napon megtartott közös „akvárium” formátumú vita megtartásának, amelyen a digitális bíró koncepcióiról beszélgettünk (The Digital Judge of the Future: Digitalizing the Decision Making Process and / or Decisions themselves?).


Az akadémiai program mellett a házigazda Isztambuli Egyetem kulturális programokat, valamint Törökország természeti szépségeit, kulturális sokszínűségét és történelmi örökségét bemutató eseményeket szervezett.


Image_2022-10-10_at_19.10.102022-10-11_at_15.39.42


A szemináriumon elhangzott két szakmai előadás (Karsai, Lichtenstein) a Mesterséges intelligencia és a jogrend kutatócsoport tevékenységének a része. A kutatást a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Humán és Társadalomtudományi Klaszterének IKT és Társadalmi Kihívások Kompetenciaközpontja támogatta.



Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek