Az mRNS-technológia – paradigmaváltás az orvostudományban
„Elképzelem, ahogy egy napon a hűtőszekrényben lesz az összes mRNS-alapú gyógyszer…”
Karikó Katalin meggyőződése volt, hogy az mRNS-t fel lehet használni arra, hogy a sejteket utasítsa saját gyógyszereik előállítására, beleértve a vakcinákat is. „Elképzelem, ahogy egy napon a hűtőszekrényben lesz az összes mRNS-alapú gyógyszer. S ha valaki megégeti a kezét főzés közben, akkor csak kiveszi az épp erre való RNS-szert, ami felgyorsítja a gyógyulást” – villantotta fel a Grande Médaille-díjat 2021-ben elnyert kutatóként róla készült kisfilmben a jövőképet, és mutatta, ahogy bekenné kenőccsel a képzeletbeli sebet.
Nagyításhoz kérjük kattintson a képre! |
2012-ben a szintetikus mRNS-t sikeresen bejuttatták állatkísérletes szervezetekbe, s elkezdődött az mRNS alapú vakcinák első preklinikai vizsgálata. Öt év múlva elkészült az első módosított mRNS-t lipidburokban tartalmazó vakcina a Zika vírus ellen. Ezen az eredményen osztozott a Szegedi Tudományegyetem alumnusa, Pardi Norbert és alumnája, Karikó Katalin, valamint a Pennsylvániai Egyetemen (UPenn) kutatótársukká lett Drew Weissman.
Ez a technológia lett az alapja a COVID-19 mRNS-vakcinának, amelyet a jelenlegi világjárvány leküzdésére használnak. Úttörő munkájuk számos előrelépést táplált, és megnyitotta az utat a jövőbeli terápiák előtt.
Nagyításhoz kérjük kattintson a képre! |
A világ első COVID-19 elleni vakcináját, az orvostudományban új korszakot nyitó mRNS technológiát, az úttörő BioNTech cég vezetőit jutalmazza Németország legjelentősebb tudomány-technológiai díja, a Deutscher Zukunftspreis. A „Német Jövő Díj” átadó ceremóniáján a mainzi BioNTech három alapítója – Özlem Türeci, Uğur Şahin, Christoph Huber – és az alelnöke,Karikó Katalin, az SZTE díszdoktora és alumnája vett részt.
Az immunológiai alapkutatásért Karikó Katalinnak, a BioNTech és a Pennsylvaniai Egyetem munkatársának, továbbá Drew Weissmannak, a UPenn kutatóorvosának, valamint a BioNTech cég társalapítóinak, Uğur Şahinnak és Özlem Türecinek adományozta az amerikai Rákkutató Intézet (CRI) a 2021-es William B. Coley-díjat. Ez kifejezte, hogy a CRI meggyőződése: az mRNS-vakcina technológia a jövőben át fogja átalakítani a rák kezelését.
Nagyításhoz kérjük kattintson a képre! |