Bezár

2025-03-19-bme-otdt-sajtotajekoztato-bme-geberle-berci-photography-2048px_0087-1536x1024

70 éves az OTDK, a társadalom tudományos motorja - Rekordszámú, több mint 5000 fiatal tehetség mutatja be kutatását, alkotását az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos rendezvénysorozatán, a 37. OTDK-n

70 éves az OTDK, a társadalom tudományos motorja - Rekordszámú, több mint 5000 fiatal tehetség mutatja be kutatását, alkotását az ország legnagyobb felsőoktatási, tudományos rendezvénysorozatán, a 37. OTDK-n

2025. április 01.
6 perc

Budapest, 2025. március 19. – Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK), a magyar felsőoktatás legnagyobb tudományos rendezvénysorozata idén ünnepli fennállásának 70. évfordulóját. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 2025. március 19-én rendezett sajtótájékoztatóján bejelentették, hogy a március 24-én kezdődő 37. OTDK-ra rekordszámú, 5719 hallgatói pályamunka érkezett, ami a jövő generációnak tanulás és tudomány iránti elkötelezettségét tükrözi. Fontos célkitűzés, hogy a világon egyedülálló Tudományos Diákköri mozgalmat, a tudomány modern eredményeit és a fiatal tehetségeket a társadalom szélesebb körében is megismerhessék. Ennek érdekében idén tavasszal a 37. OTDK nyitó- és záróünnepsége mellett több mint 2500 tudományos előadás is élőben online követhető lesz az OTDK honlapján (otdk.hu).

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia, a magyar felsőoktatás legnagyobb tudományos rendezvénysorozata 2025-ben ünnepli fennállásának 70. évfordulóját. Az OTDK a magyar egyetemisták legnagyobb tudományos seregszemléje, ahol a legkiválóbbak mutathatják be tudományos kutatásaikat, művészeti alkotásaikat.

„70 év egy egész életnek is méltó időtartam, de egy alulról szerveződő, önkéntes alapon működő tehetséggondozási hálózat számára valódi bizonyíték annak létjogosultságra. Azonban az OTDK ennél is többet ért el, történelmet írt a magyar felsőoktatás meghatározó, hozzáadott értéket jelentő rendszereként, amelyben mester és tanítványa közös kutatásban működhet együtt. Az OTDK valódi hungarikum, amely kizárólag a hazai és a határon túli felsőoktatási intézményekben érhető el. A TDK megtartva értékeit, folyamatosan megújul, ezért is az a jelszavunk, hogy A TDK örök” mondta Szendrő Péter, az OTDT örökös elnöke, aki maga is 65 éve szolgálja, fejleszti a TDK-t.

A hazai és határon túli magyar felsőoktatási intézmények minden eddiginél eredményesebben terelték hallgatóikat a tudományos, kutatói munka felé. Weiszburg Tamás, az OTDT elnöke elmondta, hogy a 2025-ös a rekordok OTDK-ja: soha nem látott mennyiségű hallgató vett részt a TDK mozgalomban: közel 2 500 intézményi konferencián 17 213 kutatást, alkotást mutattak be. Ezekből a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferenciára 5 719 pályamunkát neveztek be, közel 6 000 hallgató készül arra, hogy az elkövetkező hetekben bemutatkozzon a tudomány színpadán. A rekord mennyiségű pályamunkák száma 17%-os emelkedést jelent az előző, 2023-ban megrendezett 36. OTDK-hoz képest, emellett 47-szerese az első, 1955-ben megrendezett OTDK-n bemutatott dolgozatok számának. A rekordszámú pályamunka rekordszámú bírálót, szervezőt és résztvevőt is jelent az idei OTDK-n.

A TDK mozgalom és az ODTK töretlen, egyre növekvő népszerűségnek örvend még egy olyan, kihívásokkal teli időszakban is, amikor a fiatalokra szignifikáns mértékben jellemző, hogy a felnőttkori sikerek kulcsának a kapcsolatrendszer építését tekintik, és nem a megszerzett tudást, ahogyan arra az OTDT által 2024-ben egy több mint 2 000 fős mintán végzett piackutatás eredményei számszerűen is rávilágítottak. A 70 éve működő, alulról szerveződő TDK mozgalom, a világon egyedülálló módon, intézményesített keretek között kapcsolja össze a tehetséges fiatalokat és a magyar felsőoktatás kiemelkedő oktatóit. Ez a tudományos utánpótlást is biztosító rendszer hozzájárul ahhoz, hogy az egyes szakterületek legjobbjai hosszú évtizedek óta a világ elitjéhez tartoznak, tette hozzá az OTDT elnöke.

A sajtótájékoztatón Hankó Balázs kulturáért és innovációért felelős miniszter kiemelte, hogy sikeres és folyamatosan megy előre a megújult a magyar felsőoktatás. 12 magyar egyetem van a világ legjobb 5 százalékában, rekordszámúan jelentkeztek az idei felvételin, növekednek az innovációs bevételek, illetve a szabadalmak száma, és igazi csúcstámadás történik a jövőben is. „Nem kevesebb, mint 5500 pályamű érkezett az idei OTDK-n. Soha nem volt ilyen magas a szám, jó eséllyel nézünk a csúcsok elérése irányába. Ha sikeres fiataljaink vannak, sikeres jövőnk lesz, sikeres lesz a magyar nemzet. Éppen ezért meghirdettük az Egyetemek 2030 Programot, amellyel célunk nem más, minthogy 2030-ra legyen magyar egyetem a világ legjobb 100 egyeteme között, és legyen minél több magyar egyetem az Európai Unió legjobb 100 egyeteme között” - mondta a miniszter.

Mindezt megerősítette egy új kezdeményezés, az I. innOtdk pályázat bejelentése, amelyet az Országos Tudományos Diákköri Tanács, a Magyar Innovációs Szövetség, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság és a Nemzeti Innovációs Ügynökség közösen hívtak életre. Az erről szóló együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására is a sajtótájékoztatón került sor. Az aláírók célja, hogy tudatosítsák a tudományos diákköri tevékenységet végző hallgatókban az innováció jelentését és szerepét. Az innOtdk az innovációs elemeket tartalmazó pályamunkák szerzőinek ad lehetőséget arra, hogy az együttműködő szervezetek szakembereinek mentorálása mellett olyan támogatást kaphassanak, aminek köszönhetően megvalósíthatják kutatásuk tárgyát.

„A TDK mozgalom és az OTDK egyik célja a kutatói utánpótlás biztosítása, de ennél sokkal többről van szó. Nem mindenki válik kutatóvá, de a problémamegoldó és elemző képességek, valamint az a fajta kreatív gondolkodás, amit a TDK során elsajátítanak a hallgatók, az élet számos területén előnyt jelentenek. A diákok rugalmasabbá, magabiztosabbá, reziliensebbé válnak a váratlan helyzetekben, értékes kapcsolatokra tehetnek szert, előnnyel indulnak a munkaerőpiacon, ahol jobban megállják a helyüket. Éppen ezért fontos célkitűzésünk, hogy a világon egyedülálló TDK mozgalmat, a tudomány modern eredményeit és a fiatal tehetségeket a társadalom szélesebb rétegei is megismerhessék. Ennek érdekében idén tavasszal a 37. OTDK eseményei online közvetítések formájában is követhetőek lesznek az otdk.hu oldalon, amit az tesz lehetővé, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság támogatja az OTDK digitális kommunikációját.” - jelentette be Weiszburg Tamás, az OTDT elnöke.

Március 24-e és április 30-a között várhatóan több mint 20 000 előadó, zsűritag, bíráló, szervező és néző vesz majd részt a rendezvénysorozaton és látogat el a 16 tudományos és művészeti szekciót megrendező felsőoktatási intézmény valamelyikébe, illetve követi nyomon a közvetítéseket. A személyes eljutás a szekciók eseményeire a MÁV és a GYSEV támogatásának köszönhetően a vasúti közlekedés keretében térítésmentes, immár második alkalommal.

Az OTDK fontos missziója évek óta a középiskolások megszólítása és érdeklődésük felkeltése a tudományos kutatások iránt. Ennek keretében az idei OTDK-n is részt vesznek majd középiskolások saját tudományos eredményeiket bemutatva az egyetemisták és főiskolások között, illetve megfigyelőként.

Charaf Hassan a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora kiemelte: "A BME-n kiemelt szerepe van a tudományos diákköri munkának. Évről évre nő a résztvevő hallgatók száma és ez alapvető jelentőségű a kutatói utánpótlásunkban, hiszen oktatóink és tehetséges diákjaink között a tudományos együttműködés első szakasza a TDK. Ez többször vezetett már nemzetközi hírű publikációkat és ipari együttműködéseket eredményező, hosszú távú közös alkotómunkához." A BME rektora rámutatott, hogy az intézmény 2025 márciusában is meghirdette középiskolás TDK programját, amelyre várják az érdeklődő diákok jelentkezését az intézmény honlapján. Hozzátette: a Műegyetem nemzetközi szinten is megismertette a TDK-t, mert a BME kezdeményezésére, az európai EELISA egyetemi szövetség a 9 másik intézményével közösen nemzetközi TDK-t is szervez.


Forrás: otdk.hu

Készítő